Kirjan sivulla 89 sanotaan sanotaan seuraavaa:
"
Mokshassa yksilöllinen mahamat sulautuu jiivatmaniin, yksilösieluun, joka on sama kuin Paramatman, Suuri sielu, Nirguna Brahman täydellisen rauhan ja tasapainon tila. Tämä tila koetaan, kun kundaliinivoima nousee kruunuchakraan. Tällöin fyysinen keho voi säilyä elossa korkeintaan 21 päivää, jona aikana mieli voi vielä palata siihen. Jos tila jää pysyväksi eikä kundaliinivoima enää laskeudu alaspäin, mieli jättää fyysisen kehon lopullisesti ja keho kuolee. Yksilöllinen mieli sulaa suolarakeen tavoin tietoisuuden valtamereen ja lakkaa olemasta.
"
Siis täh, anteeksi ymmärtämättömyyteni ja tietämättömyyteni. Tarkoittaako tämä siis, että meditoiminen tappaa lopulta fyysisen kehon?
Mitä suuntausta tämä oikein edustaa? En muista mistään aikaisemmin kuulleeni kruunuchakran ja 21 fyysisen elinpäivän yhteyttä. En ainakaan heti löytänyt hakukoneella mitään vihjettä. Ei vaikuta kovin pääsuuntaukselta.
Kirja: Joogan viisautta Tantratieteen valossa
6
274
Vastaukset
- ommo
Eikös tuossa sanota, että sinulla on 21 päivää aikaa palata, jos tahdot.
- R.Ajaton
"Tällöin fyysinen keho voi säilyä elossa korkeintaan 21 päivää"
Olen ollut oppivinani, että jos tuollaisia ehdottomia rajoituksia todellisuudelle annetaan, on kyse jostakin uskonnollisesta dogmasta, eikä todellisesta tiedosta. - ommo
Jos lähteesi on alkuperäinen, se on tiedettä. Luotan aina alkureräiseen tekstiin, kunnioittamiini opettajiin ja omaan kokemukseeni.
- Kunhan-arvelen
Tekstin alkuperäisyys ei varsinaisesti tee asiasta tiedettä, vaan koeteltavuus. Mutta kysymys 21:stä elinpäivästä samadhissa ja sen takarajan ehdottomuudesta on kuitenkin (ainakin omasta mielestäni) niin sivuseikka ja käytännössä kaikille tavoittamattomissa oleva asia, että asian minkäänlaiseen tutkimukseen tuskin kannattaa tuhlata ruutia. Pitäisi ensin päästä ulkoisessa ajassa edes lyhyeen ajattomuuden kokemukseen, jossa todennäköisesti karisisi pois myös kaikki huoli ja mielenkiinto siitä, jääkö ruumis henkiin ja millä aikajanalla.
- P.Rokoros
Kyseessä on siis samadhi ruumiista irtautuneena ja on kyvytön silloin juomaan ja syömään? Samadhi voi olla myös kehossa tietoisena ollessa. Itse olen ollut tunteja tiedottomana kehosta meditaatiossa, en päiviä.
Jos on 21 päivää juomatta ja syömättä, niin varmaankin keho kuolee? Käytännöllinen näkökulma tässä. En usko samadhia kokeneena itse kokemuksen olevan haitallista kehon toiminnoille. - P.Rokoros
Ja sitten toinen näkökohta: kokeneen meditoijan keho ei todennäköisesti reagoi aloituksessa mainitulla tavalla, vaikka kuntaliini olisikin pitkiä aikoja kruunuchakrassa. Kun kundaliini nousee kruunuun, syntyy ajattomuuden vaikutelma ja koetaan hiljaista läsnäoloa --> samadhi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843462- 252033
- 1941941
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3431338Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell861313Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12945- 82943
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790