Olen 47 vuotias nainen ja olen tuntenut molemmissa rinnoissa nyt viikon ajan arkuutta, painavuuden tunnetta ja turvotusta. Nukkuessa rinnat tuntuu kipeiltä jos menee vaikka vatsalleen. Kuukautiset ovat myöhässäpari viikkoa ja raskaana en ole. Olen nyt todella huolissani tästä rintojen kivusta. Voiko olla hormonaalista jos on tulossa vaihtarit vai kenties rintasyöpää? Olen ihan hysteerisesti tunnustellut itse rintoja nyt jo useana päivänä, seisten ja makuulla, mutta en huomaa mitään patteja. En edes tiedä miltä sellainen patti tuntuisi. Voiko jäädä huomaamatta?
Varasin gynekologille ajan ensi viikolla, hän toivottavasti osaa sanoa onko syytä huoleen ja varmaan tutkii rinnat myös? Edellisen kerran kävin viime lokakuussa jossa rinnat tutkittiin, silloin ei löytynyt tunnusteltaessa mitään poikkeavaa.
Pelkään rintasyöpään sairastumista, varsinkin kun alan olla jo "riski-ikäinen". Toivon ja rukoilen vaan että kipuili olisi hormonalista.
Pelottaa todella paljon ja jännittää lääkärille meno.
Rintasyöpää vai alkavat vaihdevuosioreet?
pelottaa
1
102
Vastaukset
- Jomottelija
Hei.
älä hätäile. Kuulostaa hormonaaliselta. Itsellä tuollaiset tuntemukset ovat olleet varmaan 2o-vuotiaasta alkaen. Tuntuu ettei liiveihin sovi ja tissit on tosi arat. Ja samat oireet jatkuvat yhä kierron mukaan.
t. Tissikipuinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793