Harmaat veneet?

Seilaako täällä meillä paljonkin veneitä, joista ei ole maksettu ALV:ä?
Olen kysynyt veneen myyjiltä, että onko tuo maksettu, niin eivät ole tienneet. Missä sitä kysytään täällä kotimaassa? Katsastuskonttorilla venettä rekistöröidessä uudelle omistajalle? Poliisi merellä jos vaikka puhalluttaa? Missä? Onko sillä täällä pohjolassa siis mitään merkitystä onko moasettu vai ei? Olen kuullut, että Saksassa ja Tanskassa viranomaiset kyselisivät tätä merellä.
3315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitä siitä verosta huolehdit , anna verotarkastajien hoitaa homma eikä poliiiseja tai muitakaan virkamiehiä työllistää turhaan.

Eikös riitä että poliiset valvoo jo autoverojen maksua tieliikenteessä, vaikka heidän pitäisi hoitaa vaan liikenne turvallisuutta mihin veroilla ei ole mitään merkitystä.

Äänestä

Järjestelmä on hyvin sekava tältä osin.

Kun tekee venekaupan kannattaa maksettu ALV ehdottomasti olla 'deal-breaker' asia. Jos veron suoritusta ei pysty osoittamaan niin kaupat kannattaa jättää tekemättä.

Tilanne on erikoinen EU-alueelta tuotujen veneiden osalta. Uuden veneen osalta on omistajan vastuulla suorittaa vero käyttömaahan. Käytetyn veneen kohdalla oletetaan aiemman omistaja toimineen näin. Valvonta ei kuulu kenellekään, mahdollisia viranomaistahoja olisi Vero, Tulli tai Trafi. Kaikilla on kuitenkin peruste miksei asia kuulu juuri heille, erityisesti käytetyn veneen kohdalla.

Se ei kuitenkaan ole mikään tae sille etteikö voisi joutua tilanteeseen, jossa veneen alv pitää voida näyttää suoritetuksi.

Suomessa on varmasti vähintään kymmeniä harmaita veneitä, Ruotsissa paljon enemmän.

Äänestä

Suomen vesillä tuolla ei taida olla käytännön merkitystä, koska kukaan ei oikeastaan jouda valvomaan. Mutta Itämeren eteläpäässä ja vielä enemmän muualla EU-alueella on jo jonkinlainen riski joutua vaikeuksiin, jos ei pysty esittämään sellaista kauppakirjaa tms., josta käy ilmi, että ALV on todella joskus johonkin EU-maahan maksettu ja veneen käyttöönotto on tapahtunut 1.1.1987 jälkeen. Puhtaasti arvauksena sanoisin, että riski korreloi vuosimallin kanssa eli tuskin yksikään verovirkamies Etelä-Euroopassakaan jaksaa vaivautua jonkin 90-luvun alun kapineen vuoksi (ellei sitten onnistu jollain muulla tavoin heitä suututtamaan).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HarmajaHelsinki kirjoitti:

Seilaako täällä meillä paljonkin veneitä, joista ei ole maksettu ALV:ä?
Olen kysynyt veneen myyjiltä, että onko tuo maksettu, niin eivät ole tienneet. Missä sitä kysytään täällä kotimaassa? Katsastuskonttorilla venettä rekistöröidessä uudelle omistajalle? Poliisi merellä jos vaikka puhalluttaa? Missä? Onko sillä täällä pohjolassa siis mitään merkitystä onko moasettu vai ei? Olen kuullut, että Saksassa ja Tanskassa viranomaiset kyselisivät tätä merellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu