Renkaan vaihdon jälkeen renkaiden ilmanpaineen varoitusvalo vilkkuu jääden palamma. Ohjekirja käskee korjaamolle. Niinkö?
Rav 4 renkaiden ilmanpaineen varoituvalo
Ihmejakummastus
11177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Korjaamolle, taas, vaikka koskaan ei ole Toyota rikki.
Jos huollossa vaihdetaan osia, se ei ole korjaamista :D
Tollolootien tapauksessa huoltamiseksi lasketaan myös mm. ruostereikien paikkaus.
Ainakin uudemmissa Tojoissa sen varotuksen pystyy kuittaamaan pois. Ohjekirjassa ja netissä on ohjeita..
Miun TOYOSA VILKKUU KAIKKI VALOT MINNE VOI SOITTTAA KUN EI KENTTÄÄ VENÄJÄLLÄ KESKELLÄ SUOTA OLLAAN .
Yllättävän usein on näitä varoitusvalo-ongelmia tojoissa. Tuntuu olevan ihan normi juttu että.kojelauta loistaa kuin joulukuusi, milloin mitäkin enginefaultia tai öljypainetta vilkuttelee.
Tässä taas on kysymyksessä ongelma jota näkee länsiautoisakin. Yleensä vilkuttaa siksi että varoitin tai ei ole kalibroitu renkaiden asennuksen jälkeen, ja toisiksi yleisin on että anturit on vääränlaiset tai puuttuu tai yhteys on poikki. Mutta kun kysymyksessä on Tojo niin pajalle vaan - rikkihän se on.
> Tuntuu olevan ihan normi juttu että.kojelauta loistaa kuin joulukuusi, milloin mitäkin enginefaultia tai öljypainetta vilkuttelee.
Tokio by night -valaistus kuuluu asiaan riisikipoissa.
Ehta tojopappa osaa olla piittaamatta turhista varoitusvaloista. Mukaan luettuna varoitusvalot, jotka kertovat rikkinäisestä jarruvalopolttimosta. Tosin sitä on kirottu, kun tolloloota sytyttää moottorinvikavalon, kun molemmat jarruvalopolttimot ovat rikki. Ei ole ihan kaikille mennyt perille, että tollolootalla saa ja pitää jatkaa ajoa, vaikka kaikenmaailman valoja kojetaulussa palaakin.
Myös ja erityisesti pakokaasujen puhdistusjärjestelmien vioista kertovista valoista pitää olla piittaamatta. Tämän tuntuvat useimmat tojopapat tietävänkin.
Piittaamatta pitää olla myös homovalojen varoitusvalosta. Sekä merkkivaloista, jotka kertovat, ettei lähi- & takavalot ole päällä, kun pappa jurnuttaa 85km/h (satasta mittarin mukaan) moottoritien tukkona pimeällä & vesisateella
Joku kädetön täällä provoilee. Pari napakkaa potkua per rengas, niin kyllä merkkivalo sillä sammuu, oli automerkki mikä tahansa. Ja kovaa ajoa.
Skodassa tuollaisen ilmoituksen voi itse kuitata pois.
trollipoju keskustelee tässäkin ketjussa itsensä kanssa.
Jalkatilassa on kalibrointinappi painettavaksi ainakin minun 2016 mallissa, ohjeen mukaisen painalluksen jälkeen vie tovin aikaa ennenkin tietsikka päivittyy, jos ongelma ei ratkea pistäydy pikahuollossa, eivät takuulla veloita.