Näkeekö klamydian perusvirtsakokeesta?

Jatta_Tee

Mulla on ollut vuosien ajan toistuvia virtsatietulehduksia. Alkanut miettimään voiko syynä olla klamydiatartunta? Mies on otattanut virtsatieoireiden takia joskus perusvirtsakokeet, mutta tulos oli negatiivinen myös bakteerien osalta. Jos hänellä ois klamydia, paljastuisiko se perusvirtsakokeesta vai ei?

9

4974

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RAL-
    • eritesti

      Klamydia pitää erikseen testata, vaikka sitäkin koetta varten tarvitaan virtsaa. En muista kummin päin menee, mutta toinen otetaan alkuvirtsasta ja toinen keskivirtsasta. Näytteet otetaan eri purkkiin, vaikka otettaisiin samalla kerralla.

      • Jatta_Tee

        Mutta koska klamydia on myös bakteeri, niin nostaisiko se perus-virtsakokeen bakteerimäärää jos klamydia olisi? Eli jos miehen virtsakoe on negatiivinen, niin kertooko se ettei klamydiaa voi olla?


    • loller0paller0

      Mulla näkyi virtsatestissä lisääntyneet valkosolut ja lääkärit sanoivat, että jotakin sielä on vialla, mutta klamydiaa ei ikinä testattu (eikä mitään muutakaan sieltä silloin löytyny). Nyt n. reilu vuosi tämän jälkeen alkoivat klamydian oireet ja kävin ihan sukupuolitautitesteissä pissaamassa purkkiin ja tadaaa mikäs sieltä tuli muu kuin klamydia... Eli siis pyytäkää omalta terveysasemalta lähete ihan sukupuolitauti testeihin, ainoa varma keino varmistua.
      Tähän voisin vielä lisätä, että ikinä ei kannattaisi vähätellä alapään ongelmia ja jättää testeissä käymättä. Voin sanoa, että mielummin pissaa purkkiin vähäsen, kun selittelee ja pyytelee entisiä kumppaneita käymään testeissä...

      • loller0paller0

        Ja siis tähän vielä lisäksi että nimenomaan niitä entisiä koska jotkut taudit voi olla vuosia oireettomia...


    • puolukat

      kamomilla tee

      • jhdhfh

        Sen enempää kamomillatee kuin puolukatkaan eivät auta KLAMYDIAAN, vaan siihen tarvitaan antibiootti.


    • testiin_mars

      Ainakin Hkissä ohje on, että kiireettömät sukupuolitautitestit hoidetaan terveyskeskuksessa. Soita omalle hoitajalle tai ajanvaraukseen. Hän laittaa testit koneelle (virtsanäyte), ja menet sitten labraan. Kahteen tuntiin ei saa virtsata eikä käydä pesuilla. Siitä eteenpäin ohjeet antaa labra. Klamydia- ja tippurinäytteet voi toki ottaa puuvanutikulla suoraan kohdunsuultakin.

      Oireisia sukupuolitautitapauksia varten on sukupuolitautien poliklinikat. Helsingissä (koskee siis vain helsinkiläisiä) se on iho- ja allergiasairaalan yhteydessä. Mielestäni jatkuvat virtsatieoireetkin ovat peruste mennä sukupuolitautien polille.

      Klamydia on vähän erilainen bakteeri kuin tavanomaiset virtsan bakteerit. Se piiloutuu jotenkin solun sisälle. Eli ei välttämättä hoidu, vaikka olisi saanut muuhun vaivaan antibiootteja. Eri pöpöt vaativat eri antibiootit.

      Klamydiaa voi testata myös yksityisillä lääkäriasemilla tai tilata netistä kotitestipaketin. Terveyskeskus on silti edullinen ja luotettava vaihtoehto.

    • Testauspaikka

      Sairaanhoitopiireillä on yleensä paikkoja jonne voi mennä antamaan klamydianäytteen ilman ajanvarausta ja siellä ovat siihen tottuneita ja siellä ei tarvitse hävetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1221
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      89
      951
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      638
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe