Voisiko siellä kouluissa opettaa

sanokaa.fil-la-ri

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14845231/voisiko-siella-kouluissa-opettaa

.. liikkumaan liikenteessä?
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005202121.html
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005201948.html

En kirjoita tässä säännöistä,
te osaatte varmaan niitä kertoa kalvolta kyllä ja pitää sitten kokeet siitä.

Se mitä haluan kertoa,
niin opettakaa myös toimimaan oikein liikenteessä:

Tämä on sitä oppia jonka jokaisen pitäisi osata vaikka ei olisi ns ikinä opiskellut mitään.
Tässä kirjoitetaan terveen järjen käyttämisestä, opettakaa siellä koulussa terveen käyttöä!

Paras neuvo,
älä mene auton/ajoneuvon eteen jos näyttää että se ei hiljennä, pysähdy, ole sinua huomannut niin älä mene. Kuljettaja voi tehdä virheen, liikenteessä on järkyttävän huonoja kuljettajia, vaarallisia kuljettajia ja vaikka mitä, vaikka olet kuinka hemmetin oikeassa niin ei se auta yhtään se auto mikän päälle tulossa niin se tulee olet kuinka oikeassa hyvänsä.

Seuraa ja katso aina kun menet, kääntäkää sitä päätä, katso lähestyviä autoja ja ei väärään suuntaan vaan ensin vasemmalle, meillä on vasemmanpuoleinen liikenne joten sieltä tulee ensimmäisenä se mitä pitää varoa. Kun vasemman puolen liikenne pysähtyy niin voit mennä,
jos oikealta tuleva liikenne ei HETI reakoi niin odota, vaikka niiden vasemmalta tulevan auton edessä, liikenteenjakajassa..

Seuraa katseellä tätä vasemmalta tulevaa liikennettä, älä unohda niitä koska kun alat sitten näprätä kännykkää, katsella muualle niin juuri ne vasemmalta tuleva liikenne oli aikeissa päästää sinua tien yli mutta et huomaa.

Toinen hyvä neuvo,
Ota huomioon että joku voi tehdä virheen liikenteessä!
Menet vihreillä tien yli ja auto tulee päin punaisia, ei tahallaan varsinaisesti mutta monien tekijöiden summa ja se auto tulee päin punaisia. Siis katso tuleeko liikennettä!

Osa liikennesäännöistä on jopa vaikeita, ne on helppoja lukea mutta liikenteessä ne hankalempi tulkita oikein moninaisista eri syistä kuten olosuhteetkin vaikuttaa näihin ja muistaa taas miten se meni. ÄLÄ MENE alle vaikka olisit kuinka oikeassa jos se vaarantaa sinut.

Älä tee mitään älyttömiä ryntäilyjä tielle, joku voi väistää, jarruttaa sinuan takia erittäin rajusti, tehdääkseen kaikkensa että ei aja sinua päin, tälläisestä voi seurata vaikka minkälainen kolari, syyllinen olet sinä!

Rutiini on hyvästä mutta myös vaarallistakin, älä liikaa totu toimimaan yhdellä tavalla että
se on aina toimiva tapa vaikka ylittää autotie.

Lapsi on lapsi, kyllä siinä vähän koetellaan että lapsi ns haastaa liikenteessä.
Kyllä voi haastaa, kun ymmärtää oikein mitä sillä tarkoitetaan.

Autoilijoiden/kuljettajat, ajotavoissa näkyy paljon sitä itsetunnon puutetta.
Otetaan muilta mallia, miten toimia väärin! Kun kaikki muut, en nyt täysin toki yleistä mutta
hyvin moni tietyissä asioissa toimii väärin niin muutkin ottaa mallia ja toimii väärin.
Oppi on hyvästä tässä kohtaa, tietää itse miten pitää toimia oikein.

Ja vielä,
Tämä on sitä oppia jonka jokaisen pitäisi osata vaikka ei olisi ns ikinä opiskellut mitään.
Tässä kirjoitetaan terveen järjen käyttämisestä, opettakaa siellä koulussa terveen käyttöä!

Tälläiseen oppiaiheeseen voi lisätä varmaan paljon muutakin.
Mikä on vaarallista, kyllähän siellä koulussa kaikkea opetaan.
Tytöille voi olla jopa vähän eri aiheuta kun taas pojille omia aiheuta kuten niisä ikävistä harrastuksista joista voi joutua isoihin velkoihin, tytötkin niitä tekee mutta pojat enemmän.

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikennesäännöt

      Kirjoitat: Voisiko siellä kouluissa opettaa. Eikö se ole ensisijaisesti vanhempien tehtävä opettaa lapsille liikennesäännöt ja myös liikkumisen liikenteessä? Minulle vanhempani opettivat liikennesäännöt ja liikkumisen liikenteessä, kun aloitin koulun. Tämä tapahtui -60 luvulla.

      • Kamikazze

        Kyllä, kuten kaikki kasvattaminen muutenkin.
        Koulussa voisi paremmin jakaa sitä OIKEAA oppia.
        Jos vanhemmatkaan välttämättä osaa liikkua liikenteessä niin..


      • valitettavastinäinon

        Useat vanhemmat ovat asennevammaisia eivätkä osaa kasvattaa jälkikasvustaan muuta kuin samanlaisia asennevammaisia ja näin se oravanpyörä pyörii.


    • Juu_ei

      ...joku voi väistää, jarruttaa sinuan takia erittäin rajusti, tehdääkseen kaikkensa että ei aja sinua päin, tälläisestä voi seurata vaikka minkälainen kolari, syyllinen olet sinä!

      Ei jätetä tätä ainakaan voimaan.

      Jos autoilija on saattanut itsensä tilanteeseen, jossa täytyy jarruttaa erittäin rajusti, syy ei todellakaan ole mahdollisessa alle jääjässä. Sano mitä sanot, syy on aina sen joka ajaa yli. Ei sen joka jää alle. Väärä tilannenopeus, huono ennakointi (mitä juuri vaadit kaikilta kävelijöiltä) tai huono ajotaito kaiken kaikkiaan...

      • mieti_mieti_mieti

        Se on juuri noin. Liikenteessä liikkuminen on jatkuvaa miettimistä että mitä mahdollisesti voi eri tilanteissa tapahtua. On varauduttava joka sekuntti eri skenaarioihin. Tämä korostuu kun ollaan ajoneuvojen puikoissa.

        Lapsi ei vielä osaa tai hallitse sääntöjä joten hän voi tehdä yllättäviäkin asioita. Siksi tieliikennelaista löytyy velvoite erityisesti varoa heitä liikenteessä, oli sitten tilanne mikä tahansa. Sen voi mieltää niin että jokainen lapsi on tavallaan elävä ja kävelevä huomiomerkki.


    • swerthgb4545444

      http://www.is.fi/autot/art-2000005210884.html
      Aihe saa taas huomiota kun fillaroitsijoita kaavitaan tien pinnasta.
      Ei järki päätä pakota että mennään vaan auton eteen joka ei kerkiä pysähtyä,
      kyllä siinä melkein jo voi sanoa että pakko kai se on oppia kantanpään kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5024
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2062
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1260
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      96
      1182
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      825
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      743
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      709
    Aihe