Venäjä talous sakkaa (poistettu kerran)

Tämä aivan asiallinen vahvoihin lähteisiin perustuva kirjoitus poistettiin alta aikayksikön palstalta. Kokeillaan uudestaan:

Jo pitkään jatkuneen Putin regimen jälkeen korruptio on Venäjällä laajempaa kuin koskaan.
http://www.tradingeconomics.com/russia/corruption-index

Myös asemenot ovat nousussa.
https://www.bofit.fi/fi/seuranta/viikkokatsaus/2017/vw201718_3/

Vähittäiskaupan volyymi on laskenut jyrkästi jo kaksi vuotta.
https://www.bofit.fi/globalassets/bofit/seuranta/viikkokatsaus/kuvat/2017/201712_v1.png

Bruttokansantuote on romahtanut.
http://www.tradingeconomics.com/russia/gdp

Tässä katsaukseni tällä kertaa. Jokainen päätelköön itse, millaisessa hoidossa asiat Venäjällä ovat.

9

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea keksiä miksi edellinen kirjoitus poistettaisiin. Keskeinen lähde on Suomen Pankki. Sitä luotettavampaa talouslähdettä tästä maasta ei löydy. Suomen Pankin yhteydessä siirtymätalouksien yksikkö on toiminut jo pitkään. Tehtävänä on ollut seurata vanhojen Itä-Euroopan maiden siirtymistä markkinatalouteen.

      Seuraavaksi kuulemme varman vasta-argumentit Suomen Pankin esittämille tiedoille. Vasta-argumentteja ovat mm. se, että aloittaja on CIA:n kätyri ja Obaman poika.

    • Poistetaanko-tämä

      No ei kai tuota nyt paljonkaan tarvitse miettiä. Siinä vaiheessa kun diktatuurissa kansa tulee kaduille, seurauksista piittaamatta, on tilanne todella paha.
      Venäjällä se on jo tapahtunut ja tapahtuu vielä monesti, ennen kuin valta vaihtuu ja rosvot pannaan vastaamaan tekosistaan. Siinä voi vielä pikkumies pullauttaa itkun.

      • PutiniItkut

        Putinin ja muunmafiakoplan itkuja olisi lysti seurata.


    • SiinäpäSeSelitys

      "Vaikea keksiä miksi edellinen kirjoitus poistettaisiin .."

      Näiltä sivustoilta on vuosien mittaan poistettu jatkuvasti Venäjän valtaeliitin kannalta kiusallisia totuuksia.

      Ainoa selitys toiminnalle on se, että heidän asiamiehiään on solutettu sivuston ylläpitoon.

      • kärsitjuoppohulluudesta

        Kerro nyt muutkin harhasi?


      • oletluuseri
        kärsitjuoppohulluudesta kirjoitti:

        Kerro nyt muutkin harhasi?

        Hei Venäjäkiimavajakki. Kerro, miksi täällä poistetaan Venäjää kritisoivia asiallisia kirjoituksia, mutta sinun epäasialliset nillityksesi säästetään..


    • ainanoussut

      Tätä samaa sakkausta aaajatollo rukoillut polververillä jo vuosia.

    • Dosenttia.välttääkseen

      Putinin kätyri, Erkki J. Pekmanni, uhkaa oikeusistuimeen joutumisella toimitusta. Tätä kiusanhenkeä media haluaa välttää kuin ruttoa.

    • Anonyymi

      stalin pikku lihava mies jota pikku ukko putler ihanoi tappoi venäläisen älymystön ja nyt venäjällä on vain vähä älyisiä, Venäjäläiset eivät ole kuin seos mongoleista ja eri heimoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45572
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      43
      11343
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      88
      8602
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6650
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2284
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2124
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2075
    Aihe