Tuore epileptikkoko

Deprakine

Moi.

Sain tuossa joku aika sitten tiedon epistä ja alotettiin lääkitys. Mun kohtaukset ei vaa tunnu olevan epilepsiatyyppisii ollenkaa koska saan sellasii ns. tajuttomuuskohtauksii et menee taju, mut en kourista, en pure kieleen, eikä ole muutakaan esim. Deja vu-tunnetta tai poissaolokohtauksii ja itteä kyl arveluttaa miten suhtautua koko tilanteeseen :D En kyl pidä itteeni ainakaa minään epileptikkona.
Ennen kohtausta on kyl huono olo ja näkkyy jotai ihme juttuja silmissä ja pyörryttää ja on jotain muita oireita välil ja sitten vintti pimeenä.

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkitty

      Ajan kanssa selviää lisää miten lääkitys vaikuttaa jne.

      • rouvaihminen

        Jos lääkitystä vähennetään niin kummasti mielummin vähentää...illalla vai aamulla ? Itse aattelin illasta. Annokseni on 3000mg päivässä. Illalla 1500mg ja aamulla sama annos.


    • lääkitty

      Lääkäri tietää parhaiten. Illasta jos vähentäminen toisi kohtaukset takaisin ne tulisi mahd yöllä. Asialla ei paljon merkitystä lopputuloksen kannalta jos vähentäminen palauttaisi kohtaukset ne tullisi joka tapauksessa.

      • rouvaihminen

        Lääkäri totesi et päivällä jos ei väsyttäisi siten kuten nykyään. Mutta totesi et illalla myös käy. Oon ollut 6v ilman kohtauksia. Joskus jotain pieniä ajatuksenkatkoksia mitkä liitän väsymykseen. Syön kaliumia lääkkeenä koska siinä vajetta kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe