Voi kysyä miksi urheilijat ja taiteilijat voivat saada valtion
ylimääräistä urheilija - ja taiteilijaeläkettä jo 60-vuotiaana. Miksi
heidän eläkeikänsä ei ole noussut eläkeuudistuksessa? Tämähän on jo
perustuslain vastaista ja asettaa kansalaiset eriarvoiseen asemaan.
Epätasa-arvo eläkeiässä
10
232
Vastaukset
- dsdd43c
No ne saa sen siksi että ovat tuoneet elämyksiä kansalle valitsemalla uran joka ei muutoin useasti niin tuottoisa. Sinäkin luuseri jos olisit hiukan ponnistellut elämässäsi niin huomaisit että eläkepäivilläsi olisit hiukan paremassa asemassa nyt ja ei tarvisi kateelllisena räksyttää rakkikoiran tavoin kun maailma palkitsee niitä jotka yrittää vähän enemmän ponnistella.
- Eläkekkö
Niinpä tietenkin. Toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset. Siksi heille pitää antaa paremmat edut - ja alempi eläkeikä. Tavallinen, köyhä työtätekevä väestö kärsiköön ja pitäköön turpansa kiinni.
- Eikannatakadehtia
Käsitykseni mukaan ylimääräistä taiteilijaeläkettä myönnetään vain joillekin taiteilijoille.
Muille kerääntyy eläkettä vain heidän ansiotuloistaan. Taiteilijat kuuluvat köyhimpään kansanosaan ja eläkekertymä on sen mukainen. - Eläkekkö
Taiteilijat voivat saada eläkettä 60-vuotiaana. Eläkeuudistuksen mukaan perusduunari vasta 64-65 -vuotiaana. Missä tasa-arvo?
- huur
On perin vaikeaa, jopa mahdotonta, jatkaa esim. balettitanssijana tai keihäänheittäjänä tai aktiivisoittajana kuusikymppisenä. Siksi tietysti näin.
- Eihätää
Mutta kas kummaa... Haetaan kansanedustajaksi.. Aina niitä pöljiä löytyy, Suosituimpia julkkiksia, mm. urheijoita ja taiteilijoita, jotka eivät ymmärrä politiikasta hölkäsen pöläystä mm.(Mieto?), raavas mies, joka ei ymmärrä muusta kun mämminsyönnistä (Ei osannut Nuuksiossa tehdä laavua saati nuotiota), aina joku idiot äänestää, että saa niin paljon ääniä, että pääsee eduskuntaan. Siellä on hyvät eläkeansiot ja sopeutumiseläke kertyy.
- Vanhh
Tavallisen duunarinkin voi olla vaikeaa, jopa mahdotonta jatkaa aktiivityöntekijänä kuusikymppisenä. Eivät taiteilijat tässä sen parempia ole. Siksi eläköitymisiän pitäisi olla tasa-arvoinen kaikkien kesken. Siksipä näin.
- hur12
En voi mitenkään kuvitella 60-vuotiasta balleriinaa. Yleensä taiteilijat jatkavat uraansa erittäin pienin palkoin esim. opettajana. Vaan opettajankin pitää kyetä näyttämään itse tanssimalla tai soittamalla oppilailleen. Taiteilijat aloittavat uransa harjoittelun useimmiten alle kouluikäisinä, joten koulutukseen nähden palkkaus on matala. Vaikea heille on osoittaa kevyempää työtä. Kuusikymppisillä painotetaan oman alan osaamista. Kun taas kuusikymppinen perusduunari voi siirtyä kirveen varresta vaikka lajittelemaan postia.
- Näinsevaanmenee
Opettajien palkat on kyllä suomessa palkkatason keskitason yläpuolella..
- Vanhh
Hölynpölyä! Voihan se balleriinakin pomppia sinne postiin lajittelemaan. (Tosin postihan keskittyy nykyään enemmän irtisanomisiin kuin työllistämiseen.) Siinä ei ikääntyneitä duunareita eikä taiteilijoita töihin oteta! Argumentoinnissasi ei ole päätä eikä häntää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️922027Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671500YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741279- 731140
Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2341135Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871054Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.150998Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava240954Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51906Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891