Mistä tulee sukunimi Kajaste?

Osaako kukaan sanoa, että mistä pain on sukunimi Kajaste peräisin? Porvoossa on näitä muutamia.
7485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oliskohan Porvoosta?

Äänestä

Onko Kimmokin tätä sukua?

Äänestä

Tässä tapauksessa stetsonista. Kimmo Kajaste (ent. Holm)

Äänestä

Jep, Holmin Kimmohan se alunperin oli, mutta antaa olla syyn nimenvaihtoon piilossa.

Äänestä

Ottiko Kimmo siis vaimonsa sukunimen, kun menivät naimisiin?

Äänestä

Ei ottanut vaan vaihtoi sen suutuspäissään. Moni tietää syyn mutta jostain syystä ei kerro; mitä salaista tai häpeällistä siinä on. Moni eroaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä_peräisin_Kajaste kirjoitti:

Osaako kukaan sanoa, että mistä pain on sukunimi Kajaste peräisin? Porvoossa on näitä muutamia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu