Kamerassa on kuva asetuksia: Fine, normaali ja basic, onko näissä eroja, en ainakaan kuvista huomaa mitään eroa.
Vastaukset 2
- NäinOnNäkyleipä
Jos et käytössäsi huomaa mitään eroa, niin sitten sitä ei siinä tapauksessa ole.
Todellisuudessa kysymys on kameran tekemästä JPEG-pakkauksesta, ja tarkkasilmäinen kyllä huomaa pakkaushäiriöitä etenkin kontrastiltaan jyrkissä kohdissa kuvaa. Koska muistikortit ovat nykyjään halpoja, ei kyllä kannattaisi käyttää muuta kuin "fine" asetusta. Jos/kun häiriöitä syntyy, ei niitä saa enää pois.
Jos kuvaa RAW-tiedostoja, ei tällä säädöllä ole merkitystä. Kun tarkastelet niitä 100% näytöllä eli pikseli pikseliltä niin eron saattaa hyvinkin huomata. Kymppikuvissa ja ehkä vielä A4 kuvissa saa todella hakea. Suurin ero tulee jos käytät basic asetusta ja avaat ja tallennat kuvan muutaman kerran, silloin jpg pakkaus tulee esiin ja kuva on käytännössä ainakin suurempana pilalla.
Koska kortit ovat käytännössä halpoja niin ainoa jota kannattaa käyttää on se paras fine asetus. Silti kun kyse on jpg kuvasta kannattaa muokattu kuva aina tallentaa uudella nimellä jotta alkuperäistä ei pilata tahallaan.
Eron niissä huomaat kun kuvaat kohteen jossa on paljon yksityiskohtia ja vertaan niiden kuvien kokoa siellä kortilla megatavuina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251198
- 721163
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun96905- 78792
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39733Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka34727- 67653
- 111561
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39536