YouTubesta löytyy Kepardiiroksen kuvaama video Nakkilan keskustassa kirkon ja vanhan liikekeskuksen välissä olevasta hylätystä autiotalosta.
Talon alakerrassa näyttää olevan jonkinlaisen vastaanottotiskin kaltainen pieni tila, jossa on ikkunat isoon huoneeseen. Videon alussa näkyy ulkoa ikkunasta kuvattu sisätila, jossa on myös toinen jonkinlainen avoin luukku/tiski/aukko huoneen seinässä. Alakerrassa on myös kaappi/lokerikko seinässä, joka voisi olla kassakaappi, tässä voin olla väärässäkin. Tietääkö kukaan vanha nakkilalainen, onko talossa ollut jonkinlaisen yrityksen liiketilat joskus?
Videon perusteella näyttäisi, kuin talon asuintilat olisivat olleet yläkerrassa, sielläkin näyttäisi olevan isomman ja pienemmän keittiön tilat. Toisaalta alakerrassakin on vanha liesi ja myös kiuas, vaikka sauna on kellarikerroksessa.
Videolla näkyy vanha Aku Ankka -lehti vuodelta 1973, jos näin vuosiluvun oikein. Olisikohan talossa asunut 1960-luvun lopulla syntynyt lapsi joskus. Jossakin komerossa on myös vanha pinnasänky.
Kuinkahan kauan tämä iso talo on ollut tyhjillään ja kylmillään? Olisikohan aikoinaan yritetty myydä, mutta ei mennyt kaupaksi. Autotalliin jäänyt auto näyttää myös melko vanhalta.
Hylätty talo
18
2819
Vastaukset
- eiolehylätty
Vaan jokapäiväisessä käytössä.
Ulkokuosi vain hieman ...kauhtuneen oloinen.
Lapsiperheen koti kuitenkin.
Vihainen koira ja äkäinen ämmä talossa.- voivoi-nyssesuuttu
Kuisää tommone äkäpussioles?
kaiikkiisää laitat et ot lääkkeess ja meehoitoo.
kuikoffeli sää ite oot?
mää luule et iha pöffeli. - tapaittes
voivoi-nyssesuuttu kirjoitti:
Kuisää tommone äkäpussioles?
kaiikkiisää laitat et ot lääkkeess ja meehoitoo.
kuikoffeli sää ite oot?
mää luule et iha pöffeli.Opetteles ensi kirjottamman ni ehkä sitte
- määluulenki
tapaittes kirjoitti:
Opetteles ensi kirjottamman ni ehkä sitte
et sää olessemmone hiilesttehty affena?
pir matala rofiili ettes jää nuattaan tai uistimejjatkoks
=) - jahajaha
määluulenki kirjoitti:
et sää olessemmone hiilesttehty affena?
pir matala rofiili ettes jää nuattaan tai uistimejjatkoks
=)Mitä uhkaileks sää vai?
- Kepatt
Nuoriso hajottanu aikoinaan kaikki paikat
- oonsitäettinyt
Ei pitäs antaa lainaks kellekkään akkareita...
- Sahaasahaa
Siinä ollut tiemmä saha aikoinaan.
- puusepänverstas
aikoinaan.
- Skoooda
Alunperin tais olla karstaamo,eli mitälie villahommia tehty siinä.Ja kulmauksen pikkuhuoneessahan oli kirppis joskus 80/90 luvun taitteessa.
Omistajapariskunta asusteli yläkerrassa.
- varmavinkki
Kannattaa ostaa kiinteistö pois kuleksimasta.
Arvo tulee nousemaan aikanaan kun kunta sattuu huomaamaan et siihen vois laittaa vaikka uuden kirkon tai kunnantalon..tai jotain muuta yhtä nasevaa.- jos-saan
Akkarin samaan hintaan?
Ostan poies.
Paljoks tahdot?
- votke
Pyysu kuulemma siitä satatuhatta euroa ei menny kaupaksi
- Kuntaonköyhä
Siksijää?
- Fkfkfkjf
Eiks siin ollu kierrätyskeskus
- Toispualel
No aivan eri talosta kyse
- jaaariiiii
Nii on ja sen talon omistaa kuulemma joku pöljä ukko hesasta
- kunnantalo
Ei sitä kyllä voi enää sanoa taloksi pelkkä märäntynyt rötiskö joka tarvitsisi purkaa pois pikimiten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464