Tätä varmaan kyselty jo ennenkin mutta kysynpä vielä kun asia tulee ajankohtaiseksi itsellekin. Eli paljonko teille jää elämiseen ja muihin laskuihin sähkö, vakuutus, puhelin, lääkkeet yms. kulut uo:n ja vuokran jälkeen ja kuinka olette pärjänneet? Itselle jää 600,- ja elätettävänä opiskeleva nuori jolla ei tuloja. Mietityttää että miten pärjätä? Halvempia asuntoja täällä pääkaupunkiseudulla ei löydy ja työmatkat onneksi ilmaiset mutta nuorelle pitää bussilippu olla jotta kouluun pääsee. Hyviä ideoita otetaan vastaan!.
Ulosoton aikana pärjääminen
miettijä
7390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yhteiskunta haluaa tukea ulosottovelkojen maksajaa antamalla tarvittaessa toimeentulotukea. Pakolliset ulosottomenot otetaan näet huomioon toimeentulotukilaskelmassa hyväksyttävinä menoina. Mikäli tulot jäävät kohtuulliseksi katsotun vuokran, sähkölaskun ja terveysmenojen jälkeen alle normin, maksetaan erotus toimeentulotukena.
http://www.sosiaalikollega.fi/virtu.fi/laskurit/toimeentulotukilaskuri
No työssäkäyvä saa tienata ihan saatanan vähän, että saisi tuota. Itsellä tulot siis peruspaskapalkka tasoa 1800 josta uo ottaa sen 600 ja 1200€ eurosta maksat sitten vuokran 500 ja muut laskut sanotaan vaikka kuukaudesta rippuen 200-400 euroa. niin eipä tuosta jää kuin 200-400 kuukaudessa elämiseen.
Aloittajan tapauksessa siis aivan turha toivo. 600 elämiseenhän on nyt saatanan hyvin. Jäisipä itsellekkin joskus tuollainen rahamäärä.
taisit lukea ap:n kysymyksen hieman väärin... tuossahan hän sanoo että jää ruokaan JA laskuihin n. 600 kuussa joka ei kuitenkaan mielestäni paljoa ole kahdelle hengelle riippuen tietysti sähköjen, puhelinlaskujen yms suuruudesta
noin 900 jää kaikkien laskujen jälkeen, yksin elelen ja joku 3v uo:ta jäljellä
Mulla jää noin 600 ja yksin elelen. Hyvin pärjään. Vaatteet ostan kirpparilta ja Kontista. Ruoassa keräilen tarjouksia ja pakastan. Kampaajalla käyn ammattikoulun opiskelijakampaamossa, jossa hiustenleikkuu on 16 e ja värin kanssa 44. Yritän säästää että tarpeen vaatiessa on rahaa johonkin extraan myös. Lomarahat tuovat myös pikkuisen helpotusta. Hyödynnän kaupungin uimahallun halpaa kuntosalia ja ulkoilu ei maksa mitään. Pistä se sun nuori tienaamaan taskurahoja esim. mainosten jakoon. Monet vanhukset myös ottavat mielellään apua vastasn kotihommissa ja maksavat pientä korvausta.
öö..mihin sulle menee sit toi loppu raha jos noin pitää kitkutella vai onko tuo elämäntapa ???? 600e laskujen ym jälkeen tekee 150e viikko, luulis että tuolla yksineläjä elää ihan normaalia elämää eikä tarvi kaupassakaan kytätä hintalappuja ja voi ostella myös välillä "heräteostoksia".
Ota huomioon myös että UO voi iskeä myös säästöihin ja viedä kaikki yli noin 900e/kk tililtä suoraan jos sattuu huomaamaan..
En koe tätä kitkutteluna vaan ihan normaalina. Haluan välillä nauttia myös extrasta; uudet kengät, kosmetologi, pieni lomamatka, ulkona syöminen, kutsut...