Haitanteko ja kotirauhan rikkominen

Katuvamies

Terve!
En hirveemmin ala taustoja availemaan mutta erään rikollistaustaisen ja täyden pummin asunnossa kävin juttelemassa eräästä asiasta. Eli olemme molemmat vuokralaisena eräässä hallissa ja tämä kaveri on hamstraaja ja täysin laittomasti kasannut pihan täyteen romua niin etten autolla pääse oman hallioven eteen. Pihalla ei lain mukaan saisi olla mitään romua koska kunta omistaa sen ja kaveri on siis rikollistaustainen, vuosikymmeniä jo hamstrannut tavaraa ja tehnyt kaikenlaisia laittomia bisneksiä.

No nyt sitten melkein vuoden joutunut tätä touhua katsomaan kun romua vain kertyy lisää ja lisää, vuokranantaja monta kertaa uhannut viedä romut pois js irtisanonut kaverin sopimuksen mutta ei ole sen kummempaa saanut aikaan.

Siispä tuli otettua vähän laki omiin käsiin ja selvitin kaverin osoitteen ja menin ovelle. Oven avasi nainen ja pääsin sisään jossa mies makasi sängyssä huoneessa, kerroin kuka olen ja millä asialla liikun. Sitten vähän korotin ääntäni ja sanoin että jos kamat ei häviä sieltä hallin pihasta niin kärrään kaikki romut hänen kotipihalleen. Siitä kaveri tulistui ja huusi että hänelle ei huudeta, nainen tuli paikalle ja sanoi että nyt on parempi että lähden ja silloin samassa poistuin asunnosta. Kaveri tuli perään ovelle ja huusi että "nyt saat selkääsi", tällöin olin jo itse pihalla ja käännyin katsomaan miestä, nainen oli välissä rauhoittelemassa miestä. Siinä vielä huusin miehelle että "joka ikinen romu tulee tänne pihaan" ja nainen alkoi samassa ottamaan autoni rek.nroa ylös.

Menin autolleni ja pari metriä kerkesin ajamaan kunnes kiihdyksissäni nousin vielä ulos autosta ja otin retkikirveen jolla löin pihalla olevasta autosta tuulilasin rikki (tiedän, tyhmää, mutta olin niin vihainen) ja nainen taisi jotain videota tai kuvaa tästä ottaa ja sitten lähdin pois. Kotiin päästessäni meni noin puoli tuntia ja 2 partiota poliiseja tuli tarkoituksenaan viedä minut putkaan mutta sain puhuttua itseni niin että sain illan viettää ihan kotosalla.

No joo, tuli avattua taustoja näköjään ihan reilummin. Mutta että saisitte hiukan selkoa mitä tässä on sattunut.
Eli nyt tämä mies yrittää nostaa syytteen kotirauhan rikkomisesta ja vahingonteosta ainakin, lisää varmaan selviää sitten kuulusteluissa.
Vahingonteko nyt on selvä, pari sataa joudun maksamaan siitä tuulilasista? Mutta miten tuo kotirauhan rikkominen, en ole uhannut ketään mitenkään ja pyydettäessä poistuin asunnosta. Voiko tästä muka nostaa syytettä?
Ja mitenkäs kun tämä kaveri huusi minulle että "nyt saat selkääsi", voinko syyttää häntä jostain laittomasta uhkauksesta?

Normaalit ihmiset varmasti löisivät kättä päälle ja seteli kouraan tuulilasista mutta tämä valtion elätti yrittää varmasti keksiä ties mitä satuja että saa mulle syytteet.

Loppuun vielä sanon että mennessäni tyypin luokse, aikeissa ei ollut mikään väkivaltainen teko ja halusin vain puhua asiasta mutta kaveri alkoi itse uhkaavasti käyttäyttä. Retkikirveskin sattui minulla olemaan autossa eilisen metsäreissun jäljiltä, ilman tätä sen pihassa olevan romuauton tuulilasikin olisi ehjä

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katuvamies

      Otsikkoon korjaus!!
      Eli vahingontekoa tarkoitin enkä haitantekoa!

    • jurristi

      Kotirauhan rikkomien ei toteudu, ellet mennyt sisään väkisin, mutta tietysti vahingonteko. Se on kuitenkin asianomistajarikos, kuten kotirauhan rikkominenkin, joita poliisi ei tutki, eikä syyttäjä syytä, ellei asiananomistaja vaadi sinulle rangaistusta.
      Tehokas katuminen saattaisi nyt auttaa. Menet uudelleen asunnolle ja kerrot korvaavasi kaiken. Jos vastapuoli siihen suostuu ja sovinto ilmoitetaan poliisille, niin mitään rikostutkintaa poliisi ei edes aloita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      88
      1737
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      937
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe