Varmaan persut ja muut hengenheimolaiset ovat ainoita, jotka vastustaa, koska he vastustavat muutenkin kaikkea. Ei saa rakentaa mitään uutta, eikä kehittää mitään, sillä se maksaa, eikä ole varaa. Mikä ajattelumalli tämä "Ei ole varaa" oikein on investointien kohdalla? Ettekö ymmärrä, mikä on investointien - ja velan oton niihin - tarkoitus?
http://www.turkulainen.fi/artikkeli/234468-valtaosa-turkulaisista-myonteisia-raitsikalle
http://www.turkulainen.fi/artikkeli/234468-valtaosa-turkulaisista-myonteisia-raitsikalle
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt on varaa millä mällätä, kun laivateollisuus on turvattu pitkälle tulevaisuuteen. Joten viisi pilvenpiirtää ja sassiin ratikan lisäksi. Samalla tulee rakentaa jäähalli-ostoskeskus-messukeskus-näköalatorni -kompleksi lähelle keskustaa. Ja lisäksi matkakeskus, Kakolanmäelle huvipuisto sekä kauppatorin täydellinen remontti. Näytetään näivettyvälle Nääsvillelle.
Luulisi jokaisen turkulaisen haluavan raitsikan Tampereelle, saadaan nauraa kun lapsen lapsennekin maksavat 1800-1900 luvun vanhentuneesta tekniikasta. Täällä mennään eteen päin ja ajetaan sähköbusseilla eikä olla sidottuja kiinteisiin raiteisiin. Tietysti persut ovat järkevimpiä tuossakin asiassa.
No jos valtio maksaa, niin joku näytepala ok. Mutta ei pois ajokaistoista!