Olemme lähdössä mieheni kanssa Thaimaahan kesäkuun alussa. Emme ole ennen Thaimaassa olleet, vaikka muuten aika paljon matkusteltu. Olemme päättäneet ottaa loman aluksi hotellin Santhiya Koh Yao Yai ellei vielä keretä mieltä muuttaa. Viimeiset neljä yötä ajateltiin olla Phuketin puolella. Kovasti olen lukenut juttuja netistä, mutta on todella vaikea päättää mistä siellä kannattaa hotelli ottaa. Olen lukenut että aaltoja ja merivirtauksia kesällä paljon niin ei voi välttämättä uida. Onko joku ranta missä olisi vähemmän?`
Luultavasti tehdään kahtena päivänä jotkut retket kun ollaan Phuketin puolella ja sitten jää yksi rantapäivä vielä. Aluksi ajattelin että otetaan hotelli vain Patongilta, mutta se ei nyt niin kovasti houkuttele. Haluan vähän shoppailemaan ja johonkin kauppakeskukseen myös. Emme välitä bilettää. Eli kannattaako ottaa joku hotelli jostain muulta rannalta käydä Patongilla tai Phuket townissa shoppailemassa vai ottaa hotelli Patongilta ja käydä viimeisenä päivänä jossain muualla rannalla?
Kivoja (romanttisia) hotellejakin saa ehdottaa. Idea ainakin oli että ollaan tuo alkuloma tuolla hiljaisemmalla saarella rentoutumassa ja loppulomasta sitten tehdään pari retkeä ja shoppaillaan... Että myös jos joku parempi vaihtoehto on vielä tuolle Koh Yao Yaille. Mies haluaisi päästä snorklaamaan niin onnistuuko se jossain kesäkaudella suoraan rannalta vai pitääkö vain tehdä veneretki? Hyvä ruoka kiinnostaa myös... Kiitos jos joku jaksaa vastailla! :)
Phuket kesäkaudella
1
221
Vastaukset
- Marithai
Koh Yao Yai tulee varmaan olemaan lepopaikkana mitä mahtavin. Koh Yao Noi oli päiväretken pikasilmäyksellä ainakin viehättävä, eikä siellä ole turismin lieveilmiöitä. Eikä varmaan tulekaan (=muslimisaari).
Kesäkuu on sadekautta, merenkäynti voi olla melkoinen, pikkupaateilla ei välttämättä saa myrskyllä lähteä ollenkaan merelle. Olosuhteet kaikkineen siis vaihtelee.
Patongilla voi tulla kulttuurishokki: liikenne rullaa aamusta yöhön, eikä hiljaisia hetkiä ole. Thai boxing -areenoiden mainosämyrit raikaa auton lavalta, kun ajavat edestakaisin rantakatua. Jos ette kaipaa biletystä, valitsisin jonkin muun rannan ja tekisin sieltä retkiä shoppailemaan. Esim Patongin Jungceylon-ostarissa saa menemään tuntikausia. Patongilla voi juuri ja juuri köydä, kun sieltä pääsee pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1043627Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1162277Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192252Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62173Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81894- 361566
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581026Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71909Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47860