Kaikille pelaajille tiedoksi seuraava:
Uudistuneet säännöt tullaan julkaisemaan samana päivänä kun kakkosvaihe alkaa. Aloituspäivää ei luonnollisesti kerrota etukäteen, joten tarkkana siellä aloituspisteiden tuplaajat! Pistelaskukäytänteet muuttuvat siis heti kun vaihe 2 on virallisesti avattu. Tarkat säännöt CHAT-pelin omilta sivuilta!
Edelleen käytössä pysyvä ystävä-ranking on tietysti pisteytyksen runkona mutta entistä enemmän pistelaskussa tulevat korostumaan sekä päivä/yö-äänestykset että kaksintaistelut, jotka nyt tullaan käymään umpimähkään valitun vastustajan kanssa.
Paikkakuntakohtaisuus ei ole enää niin tärkeä painotuskertoimien laskussa. Edelleen tosin voi uutta maakuntajakoa hyödyntäen löytää hotspotteja ja kasvattaa saldoaan.
Mielipidevaikuttaja-nimitys poistetaan käytöstä. Oli todella vaikeaa perustella sen mielekkyyttä Turun ja turkulaisuuden ylivoiman vuoksi. Muualta Suomesta ei vain tuntunut löytyvän mielipidevaikuttajuuden kautta peliä pelaavia.
Ikäkerroin... siitä on oltu montaa mieltä. Näin on edelleen. Viimeisin jäsenäänestys (vaikkakin koesellainen) viittaisi siihen että ikäkerroin tahdotaan edelleen säilyttää. Sääntöihin lisätty luotettavan todistettavuuden taakka antaa ikäpisteitä haluaville nyt lisähaasteen!
Sukupuolijako pelissä ei näytä juurikaan muuttuvan. Tätä oletusta tukevat pitkänajan tilastot, joita on kerätty koko ykkösvaiheen ajan. Sen suhteen ei ole pisteytykseen muutoksia tiedossa. Kilpailunumerossa sukupuoli tulee edelleen näkymään ja siihen voi luottaa niin pitkälle kun sukupuoli-ilmoituksiin ylipäätään voi luottaa. Annettujen tietojen vertaamisproseduuria tiukennetaan mutta siinäkin rajat tulevat yksityisyydensuojan muodossa vastaan.
Tuomariston viesti kilpailijoille:
Vaikka kakkosvaihe peliä paljon muuttaakin niin tärkeintä ovat CHAT-pelin tutut ja hyväksihavaitut puolet. Koitetaan pitää peli siistinä uusienkin sääntöjen aikana. Mukavia pelielämyksiä myös kakkosvaiheen CHAT-pelin parissa!
CHAT-peli etenee kakkosvaiheeseen!
7
533
Vastaukset
- Akihandle44
Pelitilini pisteet nollaantui!
MV??? - päätuomari
Minä ylituomarina mitätöin tekemäsi muutokset ja poistan sinut koko chatista sekä keskusteluista .
- Pärdefoni
Ny taas tiijetää että mistä tuulee --- onks se nii vaikeet leikkii toisten kans samalla hiekkiksellä ja skulaa yhteisil säännöil?
- Marikoukku233
Miksi CHATpelistä pitää edes tiedottaa julkisesti? Eikö voisi infota vain pelaajia tunnareilla pelisivulla?
- lasseLevel102
Ei muuten asennu kunnolla toi v2.0. Vaatii Admin oikeuksia eikä käynnisty. Muilla sama?
- Kaljanaamakaveri
Nollasin asetukset ja tyhjensin välimuistin. Nyt ei Chat-pelit lähde ollenkaan käyntiin ja makaan sohvalla kaljapullojen (tyhjiä tietty) seurana. Onko kellään ylikäyttäjän oikeuksia, että voisi pudottaa minut pelistä?
- shambhala
vai että sitä on ryypiskelty......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846004KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3125041Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831812Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171511- 1081451
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331383seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1181376