Floridan pohjoisosa ja länsirannikko

automatkaajat

Suunnittelemme matkaa Floridaan syksylle. Olisi kiinnostavaa nähdä myös muuta kun tuo Miamian rannikko ym. pakolliset kohteet. Onko jollain kokemuksia länsirannikon paikoista, onko siellä suunnalla mitään näkemisen tai kokemisen arvoista. Myös Orlandon pohjoispuolinen osa osavaltiosta kiinnostaa, onkohan siellä käymisen arvoisia paikkoja?

3

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt

      Riippuu paljon mitä haluatte nähdä ja kokea. Itse mieluummin suuntaan juurikin länsirannikolle, ehkä auringonlaskun takia. Meksikonlahden vesi taitaa myös olla lämpimämpää. Luontohan tuolla päin on kaikkialla aivan mahtavaa. Miamista Evergladesin läpi vanhaa tietä pitkin on hauska ajaa, vaikka vähän yksitoikkoista (Big Cypress Visitor Centerissä voi pysähtyä ja ehkä nähdä alligaattorin ihan läheltä, kuten meille kävi). Pienet rannikkokaupungit Naplesistä pohjoiseen ainakin Tampaan asti ovat viehättäviä paikkoja. Luonnopuistot tuollapäin ovat hienoja, jos linnut ja alligaattorit kiinnostaa.

      Orlandoa pohjoisemmassa on sellaisia paikkoja, joissa lillutaan jokea alaspäin kumirenkaalla tuntitolkulla. Nuorena tuli sellaisessa käytyä, oli makea kokemus. Löytynee muutama kohde googlesta Florida River Tubing.

      Ja suosikkini: länsirannikolla ainakin auringonlaskut ovat kokemisen arvoisia. Beachilla istuskelu, kävely, vedessä pulikointi tms auringonlaskua ihastellen on kokemus, johon ei ihan heti kyllästy.

      Jos jotain erityisiä vierailukohteita ajattelee, niin tässä muutama joista itse olen nauttinut:
      - Salvador Dali museo St Petersburgissa
      - Tampa Bayn yli menevän Sunshine Skyway Bridgen ylittäminen on omanlaisensa kokemus
      - St Pete Beachillä Don CeSar -hotelli on hauska näky
      - Sarasotassa on luonnonsuojelupainotteinen Mote Marine Aquarium (jossa erityisesti veneajelu biologien kanssa on antoisa reissu, jossa pääsee merenelävien lisäksi näkemään myös mukavia kämppiä mereltä päin)
      - Sarasotan "Unconditional Surrender" -patsas
      - Siesta Keyn beachin valkoinen hiekka
      - Venice inlet, joko south jetty, jossa Anita's Sand Castlen hodarit tai north jetty, jossa hyvä picnic paikka
      - Jos Venicessä käy, niin kalastuslaituri, joka löytyy paikassa olevan ravintolan nimellä Sharky's on the Pier
      - Esim. Casey Keyn läpi ajaminen ja kohtuullisen mukavien kämppien ihmettely
      - Pikkukaupunkien keskusta-alueiden läpi ajaminen (Naples, Fort Myers, Venice, Sarasota)
      - Luonnonpuistot (esim. Myakka River State park)
      - Busch Gardens huvi- ja eläinpuiston yhdistelmä Tampassa (sopivan hurjia vuoristoratoja)
      - Tampa Bayn alueen ammattilaisurheilutapahtumat, MLB, NFL, NHL
      - Beachillä kuin beachillä kävely, usein pääsee kilometreittäin kulkemaan suhteellisen rauhassa muista kulkijoista etenkin pienempien kylien kohdalla

    • Exploding_Bible

      Raamattuvyöhykkeellä on paljon ihania kirkkoja ja radikalisoituneita seurakuntia, mm. tämä Westboro Baptist Church, joka oli homojen suosimaan yökerhoon suunnatun pommi-iskun takana.

      God Bless Westboro Baptist terrorists!

    • automatkaajat

      kiitos vastauksista, ensimmöisestä viestistä sai jo plajon lisäideoita matkalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3683
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      71
      3055
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2243
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      12
      1409
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      63
      1188
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      80
      1078
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      941
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      921
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      915
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      902
    Aihe