Vessan huuhteluveden venttiili meni rikki kun väänsin jäisenä. Nyt vipu tuntuu löysältä.
Minkälainen homma on vaihtaa venttiili?
Voiko sen tehdä itse vai pitääkö olla LVI-ammattilainen vaihtamassa?
Pohjaventtiilin vaihto
7
542
Vastaukset
- 23423423
Veemäinen homma, mutta tarpeeksi isoilla enkelinleuoilla ja naama punaisena vääntäen kyllä irtoaa. Kerran tehty homma, toivottavasti ei tartte uudestaan koskaan.
- 36ft
Samaisen hanan vaihdoin jokunen viikko sitten. Vanha hana lähti irti nätisti, ilman että läpivienti korkkas.(20 v vanha) Uusi venttiili ja huuhteluletku tilalle. Vaarana on että läpivienti korkkaa/pyörähtää irrotuksessa jolloin senkin voi vaihtaa kun irrottamaan ja putsaamaan joutuu läpiviennin kuitenkin.
- seppomartti
Auttaisiko pieni kaasupuhallulamppu, usein kuumentaminen auttaa?
Läpivientiosasta on hankala saada kunnolla kiinni. Pahimmassa tapauksessa pitää vanhan läpiviennin kaulus ajaa ulkopuolelta kulmahiomakoneella pois jolloin koko nippu poistuu ylöspäin. Muuten hommassa ei ole mitään ihmeellistä. Netistä löytyy hyviä ohjeita uuden läpiviennin asentamiseksi jos siihen tarvetta. Käytä kierrreliitoksissa perinteistä hamppua tiivisteenä, antaa paljon anteeksi verrattuna putkiteippeihin. Jos mahtuu niin läpiviennin ja venttiilin väliin kannattaa laittaa kulma. Siitä saa kiinni kun seuraavan kerran tarvetta irroittaa venttiili.
- seppomartti
Hamppuja ja teippejä parempaa on kierteeseen tarkoitettu geeli, mikä on vesitiivistä, sallii osien liikuttelun parhaaseen asentoon ja jäykistyy myöhemmin. En osaa antaa tuotemerkkiä koska tehtiin ulkomailla 2013. Ei tavanomainen kierrelukite " Locktite". Jälleen sama homma edessä. Oli näppärä, täytyy etsiä ....
- Hörkki
Tätä olen käyttänyt ja toistaiseksi on toiminut hyvin: http://www.loctite.fi/Loctite-4087.htm?nodeid=8802627256321
Suomessa saa esim. ETRA:sta.
- sinkkikato
Halpoimmalla pääsee jos katkasee läpiviennin juuresta multitool-työkalulla ja kopauttaa rippeet tonttiin moskalla. Uudet massat ja uusi läpivienti sekä sulkuventiili tilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085289SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site344018Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers253662SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673633Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto302670Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062410SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332247