Heippa, kertoisitteko mitä olette maksaneet uuden talon ulkomaalauksesta?
Talon asuin neliöt n. 150 ja aikalailla suorakaiteen muotoinen ja helppo maalata, Kiitos etukäteen.
Ulkomaalaus
6
397
Vastaukset
- sdfsf123
JOs on helppo maalata niin mikset maalaa itse? Säästät työn hinnan ja maksat vain tarvikkeista.
- NickNailer
Maalausurakat eivät ole keskenään vertailukelpoisia.
Yhden tuonkokoisen teimme hintaan 2800 ALV. Sisälsi painepesun, teliineet, suojaukset ja maalauksen värillisellä puunsuojalla. Maalit ja pesuaianeet eivät ollee hinnassa mukana.
Hinta helposti tuplautuu tai triplautuu paikan, suojaustarpeen, yms. mukaan.- rautiovanu
Uudet talot on yleensä ladoitettu pohjamaalatulla laudalla jolloin painepesua ei tarvita.
Maalasin ite. Kerrosala 114 neliötä. Maalit (Nordica Eko), nostimet ym 500 €.
- borotti
Maalasin ite. Kerrosala 176 neliötä ja piharakennus 49 neliötä siihen päälle. Maalikrapat, maalipesuaine, maalit, pensselit ja telinevuokrat yhteensä n. 1300 euroa. Aikaa urakkaan yksin tehtynä meni viimevuoden kesäkuu reilusti ja tänä kesänä lisäksi kolme viikkoa. Välillä tuli sateiden takia rokulipäiviä ja pintojen pesun kuivumisesta myös odotuspäiviä.
- Rakss
Jos teettää työn muualla ja kyseessä on vanha puutalo, missä pitää uusia lautoja/hirsiä, eli puuosia. Ja jos samalla käydään ikkunat läpi, uusitaan huonoja pokia niin sanoisin et 100 m2 on 10000 euroa. Jos ei itse tee mitään. ( työ ja materiaalit) Tai vähän alle. Riippuu kunnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112385Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746