jukkapalmu

Minkä kokoinen ruukku pitää olla isolla jukalla n. 170cm ja mitä on tapahtunut lehdet on nuupallaa ?

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutenjukkaeiolepalmu

      Kysyt ruukun koosta jo isolle kasville, joten oletan että kyseinen kasvi on ostettu isona?

      Ongelma tuollaisessa ostoksessa on se, että kasvattamolla ne on olleet jossain muussa astiassa (todennäköisesti ihan maassa) kasvamassa ja sitten sopivan kokoluokan saavutettuaan ne on katkottu sopivan kokoisiksi ja siirretty ruukkuihin joissa ne sitten lähetetään myyntiin. Siellä Floridan tai muun paikan ihanne oloissa varmaan viihtyvätkin ihan maltikkaasti, ja juurtuisivat ajan mittaan hyvin, mutta juurten kehitystilanne siinä vaiheessa kun sen kaupasta nappaat mukaan on vähän siinä ja tässä.

      Paras mitä voit tehdä on laittaa se huokoiseen ja hyvin valuvaan multaan, varmaan se optimi olisi joku "ekspertti" sekoitus isorakeisia juttuja (löytyy mielipiteitä netistä niin paljon kuin vain kirjoittelijoita joten en suosittele mitään tiettyä valmista tai sekoitusohjeitakaan). Tarkastat samalla ne juuret ja alat antamaan lannoitteita vasta sitten, kun on juurtunut jonkin verran. Muuten ei kasvata juuria niin tehokkaasti ja kärsii liiasta ravinteesta muutenkin siinä vaiheessa. Kastelet vasta kun on kuivahtanut jonkin verran ja annat valoa runsaasti. Normaalisti voiva jukka on täyden auringon kasvi jos haluaa maksimoida sen kasvun. Jos riittää että se vain "on" nätihkönä jossain, niin kyllä, pärjää vähän pimeämmässäkin vuosikausia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      30
      3572
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3256
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      90
      3121
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3078
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      67
      2975
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2718
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2520
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      66
      2416
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2265
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2042
    Aihe