palkkaus hollanin lipun alla

ranapalkki

Hei,

Huomasin, et Greenpeace hakee henkilökuntaa laivoilleen, siis ihan oikeita pätevyyksillä ja varustettuja sertifioituja merimiehiä eikä näitä vapaaehtoisia. Mulla oli tilaisuus viime kesänä tavata ja saada venekyytikin griinpiisiläisiltä, kun oltiin ankkuris samas paikkaa tuolla Huippuvuorten vesillä. Oikeen asiallista porukkaa, eri maista kotoisin ja keski-ikä siinä 40 v. eli seilauskokemustakin jo paljo ite kullakin heistä. Tekevät 3 kk:n törnejä. Onkohan tääl ketään, joka tietäis noista palkoista hollannin lipun alla? Hollannin lipun allahan Greenpeacen laivat seilaa. Tuskin nyt on mikään kultakaivos, mut vois olla mielenkiintoinen kokemus. Suomessa ei oo oikeen enää varustamoja, joitten laivat seilais mielenkiintoisiin paikkoihin.

11

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • able_seaman

      Filpparit saa about tonnin/kk,eikä muut juuri enempää;)

    • seonkutsumusta

      Mitään palkkaa saa,maksavat saftkansakkin itse.Siellä olevilla on muut intressit kuin palkka.Kiipeily ja lukkosepän taidot ovat eduksi.

      • kiusaseonpienikinkiusa

        Se on haitantekoa kaikille merestä elantonsa saaville...Se touhu,kuten nimikin sanoo meret kasvamaan heinää.


    • Delfzilj

      Palkkaa ei saa penninjeniä.

    • Greenpeacen aluksilla tuskin on filippiinoja ja kyllä he ammattilaisille palkkaa maksavat, vai miksi luulette että ne kirkassilmäiset nuoret tytöt ja pojat seisoskelevat keräyslippaiden kanssa kaupunkien keskustoissa.
      Olen harkinnut sinne töihin hakemista, minulla on vielä jobi muttei ehkä enää kauan. Olen sahannut lähivesiä niin kauan että joku eksoottisempi reissu olisi tervetullut. Lämpimillä vesillä eikä jäämerellä, en halua nähdä venäläistä vankilaa sisäpuolelta. Olen miettinyt että voinko hakea sinne töihin kun en ainakaan kaikilta osin kannata Greanpeacen päämääriä. Toisaalta en ole koskaan kysellyt miksi mitäkin lastia ajetaan mihinkin, ei se minulle kuulu, minä vain ajan laivaa.

      • high_seas

        Miksi ottaisivat kalliimman kun ammattitaitoinen filppari,kinuski,tms. tyytyy ITF:n taulukkopalkkaan,1078$/kk. Perämiehet ja/tai mestarit saa reilut kaksi tonnia;)

        Euroopan osastolla ei ole jobeja tarjolla,vain hakukaavakkeita.


    • antiGP

      Mun yks luokkakaveri oli hetken aikaa yhellä niitten paatilla perämiehenä, mutta sai kenkää kun ei suostunut niitten rikolliseen toimintaan satamia, varustamoja ja muuten vaan normaalia elämää vastaan. Ihan vaan noin varoitukseksi.

      • sinisaareloita

        Ekorerroristien hommaa.


      • Kuullut

        Puolia on monia, kuka maailmaa mitenkin katsoo.
        Yksi ystäväni oli aikoinaan jossakin tällaisessa paatissa ja arvosti kovasti noita kirkassilmäisiä, nuoria tyttöjä. Rahaa tuli vain nimeksi, mutta kun oli noita muita arvoja.


      • yksmunkaverijooo

        Älä jauha paskaa. Kyllä ne jutut tehdään selväksi jo mönstraus paikalla.


    • antiGP

      En jauha. Varoitan sinua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2058
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1460
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1161
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1079
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1047
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      942
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      819
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      807
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe