Tervehdys!
Ajattelin kysyä kuulon menetyksestä täältä siinä toivossa, että joku tietäisi asiasta jotain.
Eli 11 päivää sitten kaaduin ja löin korvan takaosan päästä voimakkaasti maahan. Menetin tajuntani minuuteiksi ja minut vietiin sairaalaan. Siellä minulla todettiin lievä kallon murtuma ja vasemmasta korvasta oli lähtenyt kuulo. Seuraavana päivänä jatkotutkimuksista kävi ilmi, että mun sisäkorva olisi ilmeisesti vahingoittunut ja minulle diganosoitiin sensorineutraalinen kuulonalenema. Kuulo testissä toinen korva oli priima, mutta toinen reagoi äärimmäisen heikosti voimakkaimpiin ääniin. Parin päivän päästä se ei reagoinut enää mihinkään. Lääkkeeksi minulle määrättiin terveyskeskuksessa antibioottia ja kortisonia.
Teen joka päivä testin korvalla siten, että soitan puhelimella johonkin ja testaan reagoiko korva "tuuttaukseen". Pari päivää sitten huomasin, että jos äänen voimakkuus on tarpeeksi kovalla (ei tarvii olla edes täysillä), niin vammatunut korvani reagoi siihen jollain tavalla. Kuulen äänen tahtiin erittäin vaimeaa "särinää", eli jotain eloa siellä vissiin on. Lisäksi mua vaivaa jatkuva humina, joka pahenee meluisassa ympäristössä, sekä satunnainen tinnitus. Mutta voisiko mun korvalla olla mitään toivoa enää? Toi, että se nyt edes hieman reagoi johonkin, niin antoi pientä toivontunnetta. Lääkäri ei oikein osannut sanoa mulle mitään asiasta... tai siis TK lääkäri väitti, että "kyllä se paranee" samoin sanoi kuulon laitteilla tutkinut henkilö, mutta itse erikoislääkäri sanoi, että ei välttämättä parane... Osaako täällä joku sanoa, että minkä ajan jälkeen voi vetää paremmin johtopäätöksiä? vai voiko jo nyt? Voiko toi alue parantua millään tavalla? Edes osittain?
Mua masentaa tämä tilanne pahasti, koska en kykene käymään kunnolla koulussa tai olemaan ihmisten kanssa. Tuntuu mahdottomalta ajatella, että se jäisi loppu iäksi tämmöiseksi... Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Olen 30 vuotias muuten terve mieshenkilö ja ennen tota tapaturmaa kuulo oli hyvä.
Olisin enemmän kuin kiitollinen kaikista vastauksista, jotka edes hieman vastaisi minun kysymyksiini.
Kuulon menetys iskun seurauksena
4
1670
Vastaukset
- näinvaaaa
Aika pahalta vaikuttaa,mutta kannattaa heti ajoissa kysellä siihen sisäkorvaistutetta jos kuulo ei palaudu.
- Tpn
Joo okei. Oisko jollain kokemusta niistä istutteista? Kuuloa minun korva on noin 5 viikon jälkeen saannut hieman takaisin. Se reagoi koviin ääniin. Ja voimakasta puhetta kuulen "robottimaisesti", mutta erittäin vaikea saada selvää. Voisko tämä parantunua vielä lisää?
- kuulotar
Kunnallisestikin saa jo moderneja digitaalisia kuulokojeita. Niillä kuulee niin hyvin, että pärjää ja kojeeseen tottuu nopeasti.
Mulla on molemmissa korvissa kuulo alentunut. Toinen oikeastaan jo ihan kuuro ja siinä on joku sellainen vika, että siihen ei auta kuulokoje, mutta kuulokoje toisessakin korvassa auttaa.
Mulla senkin kuulo ihan minimissä. Ilman kojetta ei tule toimeen.
Toivotaan, että kuulosi "heräilee" ! - koskanearvostaa
Minä aikoinaan jouduin väkivallan kohteeksi ja siinä meni kuulo ja tuli vuosien kuuromykkä
elämä tilalle tuli 14 vuoden helvetti en kuullu enkä oikeen voinu puhua. Nyt kaikki pitäisi olla normaalia ei ole, en vieläkän kaikissa kohdissa kuule kunnolla. kuulotestaaan korvilta mutta se ei pidä paikkaansa minun kohdalla. nyt kuulokoe käytössä ja ihan hyvä. mutta on totuttelua.. mutta koje on liian heikko joten vaihdan toiseen. mutta näin voisiis käydä että rikoksen uhri jää yksin ja kuulo ja puhe ja ääni on tärkeitä asijoita. Olen lopen uupunut kertoman miten paljon saan kärsiä tästä kuulen-välillä-jotenkin elämästä. väsyn ja olen nuhunen tosi hapanta seuraa mutta onneksi jaksoin odottaa tätä päivää että saan jotenki kuulon takasin ja puhe äänen.
jotku luulee että kuuro osa elämää on kiva peli ja leikki se on hankalaa olla eriarvoinen ihminen muille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941