RAPPUSIIVOOJAT !

Mariutti

Käykö teillä koskaan niin, että jos teillä on monta saunaa pestävänä päivän aikana, niin ette vaan kerkeä siivota kaikkia saunoja kunnolla?
Olen ollut rappusiivoojana nyt 2vkoa ja ihmettelen vaan miten ihmeessä kerkeän kun mulla on aina yhtenä päivänä yhteensä 10 saunaa siivottavana plus raput ja pesutuvat :( jouduin sitten viimeksi tehdä niin että parista saunasta pyyhin vaan hanat ja puhdistin lattiakaivot ja moppasin pukuhuoneen,mutta lauteita ja pesuhuoneen lattioita en kerennyt pesemään ollenkaan;(
Inhottavaa olla "epärehellinen" mutta en vaan voi keretä siinä ajassa...

10

2483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hirveäätyötä

      Normaalia siivousalalla, oli kyse mistä tahansa yrityksestä. Itse olen joutunut kanssa samaan tilanteeseen monta kertaa.

      Kerran minulla oli alueena aamuvuorona koulusiivous . Piti siivota liikuntasali, pukuhuoneet, 10 vessaa, käytäviä, rappukäytäviä, terveydenhoitajien ja kuraattorien huoneita ym. Lisäksi piti vielä laittaa pyykit koneeseen ja kuivamaan. Työaika oli 2 tuntia, kello 6.00-8.00-. Ikinä en saannut tehtyä tuossa ajassa. Menin töihin aina 15 minuuttia aikasemmin ja tein ns. ilmaiseksi ensimmäisen vartin. Mutta silti alue piti tehdä ns. juosten!

      Tämmöistä tämä siivosutyö vaan on :(

      • eräsjoku

        Tuollaiseen ei pitäisi suostua ! Liikuntasali, pukuhuoneet, terveydenhoitajan huone ja vessat ovat kaikki sellaisia tiloja jotka pitäisi siivota aseptisesti ja hyvin. Jokainen pystyy päättelemään että tuollaisessa ajassa siivous on pelkkää rääpimistä. Pukuhuone- ja suihkutilojen lattioilla ollaan paljasjaloin ja jos siivousta ei tehdä kunnolla sieltä voi saada jonkin tartunnan.
        Älkää hyvät ihmiset suostuko siivoamaan silloin jos hommaa ei mitenkään pysty annetussa ajassa tarvittavan hyvin tekemään.


    • Kurja_juttu

      Pese saunat vuoroviikoin eli yhdellä viikolla peset vain viisi saunaa ja teet muihin viiteen pelkän tarkastussiivouksen. Seuraavalla viikolla peset kunnolla ne saunat, joihin teit edellisellä viikolla tarkatussiivouksen ja niin edelleen.

    • Paipaio

      Olen ollut siivousalalla monta vuotta,tehnyt porrassiivousta,koulusiivousta,myymälä,päiväkoti siivousta jne..

      Rappusiivous oli kaikista noista perseestä; aikaa ei anneta juurikaan paljon mitään,,yliajaksi menee,,tää firma missä olin porrassiivoojana:10 litraa vettä,vähän ainetta ja sitä sankoa kanniskelee sen 7 kerrosta,välillä piti vaihtaa vesi,aikaa runsaat 45 min-1 h,,siihen kuivaushuone,pesutilat,yms yleistilat, palkka 400-500 e/kk, 10,02 e/h,,eli otettiin jopa tunneista pois.

      Lähdin ennen 4 kuukauden irtisanomis ajan lopettamista,irtisanoin siis itseni,ei tullut karenssia

      • Jepajeeee

        Miten vältit karenssin?:o


      • Kannattaaa
        Jepajeeee kirjoitti:

        Miten vältit karenssin?:o

        Olin hakenut toista työpaikkaa vaikka olin vielä nykyisessä firmassa töissä,,pääsin onneksi sieltä pois kun koeaika ei ollut vielä päättynyt. Eli sain sen toisen työn.

        Ja luojan kiitos et sain:D olisin tullut tuossa porrassiivoojana hulluksi


      • Kuulostaatututlta

        Mikä oli yrityksen nimi, missä olit töissä? Kuulostaa yhdeltä yritykseltä, missä iltse olen myös joskus työskennellyt.


      • Siiivoous

        Ilveslahden siivous ja iss oli toinen,erona vaan että iss:ällä laadukkaammat työvälineet


    • Eibotti

      Tein joskus kesätyönä rappusiivousta ja mulla oli muistaakseni niin että saunoja pestiin yhtenä päivänä viikossa ja silloin en tehnyt muuta. Joku talo oli 1 x vko ja silloin siellä pestiin tietty pesutilat samalla. Tässä firmassa oli "löysä" tahti ja hommat kyllä sai tehtyä.

    • VälttäkääLasiTikkaa

      Joku taas LasiTikalta raapustelee näitä! Vittu miten paska firma ja vielä paskempi henkilökunta. Hirveitä tietojenkalastelijoita, hyi vittu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      154
      6856
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      66
      6042
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4589
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4559
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4344
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1710
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1621
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1419
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1210
    Aihe