Minulle sopiva koira?

Koirahaave

Hei moi kaikille
olen 13.v tyttö ja minulle on luvattu koira kun täytän 15.v .Olen siis itse halunnut koiraa jo ihan pienestä asti. Meillä on siis itsessään jo kaksi koiraa ja kumpikin metsästyskoiria (mäyräkoira ja saksanseisoja jossa on suomenajokoiraa). Olen käynyt jo monia rotuja läpi uudestaan ja uudestaan.

Olen iitse kiinnostunut näistä :
- schipperke
- sheltti
- aussie
- bordercolllie
Ja pidän myös monista muista mutta en osaa päättää, sillä valintoja on niin monia ja haluaisin koirani olevan juuri se oikea minulle sillä koirat ovat suuri osa elämääni. Minulla on kokemusta koirista ja osaan kouluttaa koiria ja yritän parhaani. osaan käsitellä koiria ja hoitaa. Olen lukenut monet sivustot ja kirjat koirista joten uskon että pärjään hyvin sitten kun saan oman koirani.

Haluaisin koirani olevan polven korkuinen eli sellainen aika pieni/keskikokoinen eli siitä väliltä. haluaisin koirani turkin olevan suhteellisen lyhytkarvainen. Asun omakotitalossa vanhempieni ja pikkuveljeni kanssa ja hän on 10.v eli osaa myös käsitellä koiria. Koiran pitäisi asua sisällä ja sen pitäisi olla aktiivinen sillä haluan harrastaa koirani kanssa agilityä ja ehkä TOKOA. En haluasi että koirasta lähtee ihan järkyttävä määrä karvaa. Pystyn tarjoamaan koiralle noin. 2 h päivässä liikuntaa ja aamulla ja illalla pieni pissakävely. Haluaisin sen oppivan helpisti käytöstavoille ja että se olisi helppo motivoida ja kouluttaa. Haluaisin koiran suhtautuvan ihmisiin hyvin ja samoin myös muihin koiriin. koira voi haukkua kunhan siitä ei tule ongelmaa. Haluan että se olisi miellytyshaluinen.

Kiitos jos ymmärsitte tekstistä jotain ja pystytte auttaa oikean koiran valinnassa. :)
Kysymyksiä saa kysyä.

11

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jospalöytyis

      Katso mitä rotuja muilla agissa on, ehkä sieltä saisit hyvän winkin....YouTubesta, kurkkaa agility videoista.

    • koiranluukku

      schipperke on pieni ja lyhytkarvainen, muilla melkoiset turkit ja aussi varsin isokin, eikä bordercollie ole oikein pelkkä tupakoira ja karvoja siltäkin löytyy. Harkitse, että onko mahdollista rekantaa koiralle tarha johon pääsee esim takaovesta tai jostain huoneen ikkunasta. Varsinkin kesäisin koirat tykkää olla ulkona päivisin kun ovat yksin kotona.

    • bull-terrieri

      Bull-Terrieri paras mahdollinen koira.

      • hgfghjkjhg

        Ei todellakaan ,vaarallinen otus.


      • tiia29

        Millä tavalla vaarallinen? o.O


      • fransipansi

        no ei ole sopiva agilityyn eikä noin nuorelle omistajalle :D


    • Snsjsjsjs

      Miten olisi joku terrieri, ovat pieniä ja kaikessa aina mukana ja agility onnistuu varsin hyvin vaikka eivät varmaan yllä bordercollieiden tasolle. Viisaita ja uskollisia jotka jaksavat ulkoilla mutta eivät sekoa jos lenkit jäävät välillä lyhyiksi. Turkki sinänsä helppo mutta jotkut vaativat nyppimistä kerran pari vuodessa.

      • Hehheh_

        Heh! Terrierithän on tunnettuja sekopäitä. Siksi eivät sekoa enempää lyhyistä lenkeistä. Tattis vaan ja onnea tarvitaan jos aloittaja sellaisen ottaapi.


    • 567899876

      Tutki nää...ja käy kattoo videoita sekänäyttelyissä yms,ja valitse hyvältä kasvattajalta, hyvästä terveestä yhdistelmästä.
      -australiankelpie
      -keskikokoinenvillakoira(helppo trimmata itse lyhyeksi) ja sopii muutenkin seurakoiraksi hyvin
      -Kooikerhondje
      -papilon/phalene

      Mitään rotua ei saa alkaa hypytellä nuorena, rakenne kärsii, ja tulee ongelmia luuston kehityksessä, joten maltti on valttia siinäkin.
      Itse pidän villakoirista,niiden iloisuuden, ketteryyden vuoksi....ja kun trimmaa, karvaa ei lähde, ja trimmillä saa ulkonäön monen laiseksi.Ne on suhteellisen helppo opettaa, ja pitävät omistajan kanssa touhuamisesta.Nukkuvat tosin mieluiten omistajan kanssa sängyssä, joistakin se on huono, joistakin hyvä.

    • isotaikeskikoko

      Minä suosittelisin myös villakoiraa.Keksikokoista tai isoa.Ne on kevytliikkeisiä, ja jaksavat pomppia, kun ovat lihaksikkaita ja kevyitä.
      Sinä varmasti oppisit sen trimmaamaan itse koneella, niin että vetää vaan kaikki karvat samaan mittaan, niin pysyy siistinä, ja karvat eivät häiritse harrastuksissa.Talevlla voi käyttää haalaria/takkia ja sadeilmoillakin sadetakki suojaa hyvin.Villakoirat on tosi fiksuja, pitkäikäsiä, ja varamsti sellasesta saisit kivan seuralaisen harrastuksiinkin.Ne on niin elegantteja ja hienostuneita, eivät sotke asuntoa .

    • Sheltti

      Suosittelen Shetlanninlammaskoiraa koska se sopii erittäin hyvin ensimmäiseksi koiraksi ja vaikka sillä onkin tuuhea turkki riittää että harjaa turkinlaadusta riippuen 1-3 kertaa viikossa.

      Sheltin Iloinen,avoin,kuuliainen,helposti koulutettava,kaunis ulkonäkö ja sopivan kokoinen ja kiintyy vahvasti omistajaan ja miellyttämisen haluinen :)
      - Jotkut yksilöt haukkuherkkiä ja arkoja(koulutuksella suuri merkitys)
      Shelttejä on melko vaikea saada koska kysyntää on enemmän kuin tarjontaa ja sheltti on yksi kalleimmista roduista. Itse olen nyt hommaamassa shelttiä oulusta ja hinta on 1300-1500e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3773
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3120
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1686
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe