Yliopistojen soisi tarjoavan jatkossa erillisohjelmia, joissa voi halutessaan päivittää MICL tutkinnon tai ulkomaisen vastaavan suoraan OTM tutkinnoksi, nyt kun ETA kokeet poistuvat. Tämä olisi win-win kaikille.
MICL tutkinnon päivitys OTM tutkinnoksi
8
494
Vastaukset
- 2682992
Eiköhän yliopistolle riitä, että se tarjoaa mahdollisuutta lukea hyväksi muiden tutkintojen opintoja, jos sellaisen suorittanut OTM-koulutukseen pääsee. Tavallisista maisterintutkinnoista se raha tulee, joten se "win-win"-tilanteesta.
- kaikkikiinnostaa
No kyllähän yliopistoja kiinnostaa yleensä kaikenlainen koulutus, ja kun tuo MICL-ohjelma on mm. Helsingin yliopistossa valittu ns. kärkihankkeeksi, niin kaikenlainen sen "jatkojalostaminen" esim. maakuntayliopistoissa kiinnostaa ihan varmaan.
Muuten tuolla jossain toisessa ketjussa ehdotettu kv-OTM titteliksi MICL tutkinnon suorittaneille, on suomeksi tosi hyvä. - 6582992
Mihin tässä erillisohjelmia tarvitaan? Kun menee tavallisiin OTM-opintoihin, siellä kyllä luetaan hyväksi ne aiemmat opinnot, jotka kelpaavat tutkinnon osien korvaamiseen.
- Justjustjuu
Just, on hyvä ehdotus, että MICL tutkinnon suorittaneet voisivat käyttää suomeksi titteliaä Kv- OTM. Kannatetaan !!!! Olisi selkeää Tutkinto on kuitenkin mahdollista suorittaa vain huippu-laadukkaissa Helsingin ja Turun yliopistoissa, oikeustieteellisessä tiedekunnassa, jossa siis samat proffat ja luennoitsijat tavallisella OTM puolella ja MICL puolella, että ei siinä olisi mitään ihmeellistä, ja OTM on nimikkeenä jo tuttu työnantajille jne.
- hienoehdotus
Aivan loistavia ehdotuksia yllä, kyllä MICL tutkinto pitää voida päivittää - ei tule turhia umpiperiä vaan voi joustavasti kouluttautua lisää / muuntokoulutttautua tai mitä nimikettä tässä nyt halutaankaan käyttää, ja tuo nimike / titteli on myös oiva ehdotus. Molemmat tutkinnot todellakin tehdään samassa tiedekunnassa ja samojen proffien jne. toimiessa opettajina yms. sekä Turussa että Helsingissä. Toivottavasti yliopistot ja niiden suunnittelijat ottavat tämän onkeensa.
- 567829
Kannattaisikohan opiskella suoraan se OTM, niin ei tarvitsisi päivittää tutkintoa tai jäljitellä tutkintonimikettä...
- xxx3n
Mut kun ei kävyt riitä, pakko päivittää kiertotietä tai jotenkin saada tuo OTM ainakin osaksi tutkintonimikettä.
- OTM
Molemmat on hienoja tutkintoja. MICL antaa vielä suuremmat valmiudet kansainvälisiin tehtävin, mm. "EU juristin" hommiin. Lyhenteenä OTM on ihan toimiva molemmissa tapauksissa, suomen kielellä, sillä se on lyhenne sanoista oikeustieteen maisteri, josta siis on kyse kummassakin. Ja ne myös opiskellaan / suoritetaan samassa tiedekunnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1946769- 1581975
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️541185Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢441059Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981017Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6957Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251924- 41889