Yliopistojen soisi tarjoavan jatkossa erillisohjelmia, joissa voi halutessaan päivittää MICL tutkinnon tai ulkomaisen vastaavan suoraan OTM tutkinnoksi, nyt kun ETA kokeet poistuvat. Tämä olisi win-win kaikille.
MICL tutkinnon päivitys OTM tutkinnoksi
8
503
Vastaukset
- 2682992
Eiköhän yliopistolle riitä, että se tarjoaa mahdollisuutta lukea hyväksi muiden tutkintojen opintoja, jos sellaisen suorittanut OTM-koulutukseen pääsee. Tavallisista maisterintutkinnoista se raha tulee, joten se "win-win"-tilanteesta.
- kaikkikiinnostaa
No kyllähän yliopistoja kiinnostaa yleensä kaikenlainen koulutus, ja kun tuo MICL-ohjelma on mm. Helsingin yliopistossa valittu ns. kärkihankkeeksi, niin kaikenlainen sen "jatkojalostaminen" esim. maakuntayliopistoissa kiinnostaa ihan varmaan.
Muuten tuolla jossain toisessa ketjussa ehdotettu kv-OTM titteliksi MICL tutkinnon suorittaneille, on suomeksi tosi hyvä. - 6582992
Mihin tässä erillisohjelmia tarvitaan? Kun menee tavallisiin OTM-opintoihin, siellä kyllä luetaan hyväksi ne aiemmat opinnot, jotka kelpaavat tutkinnon osien korvaamiseen.
- Justjustjuu
Just, on hyvä ehdotus, että MICL tutkinnon suorittaneet voisivat käyttää suomeksi titteliaä Kv- OTM. Kannatetaan !!!! Olisi selkeää Tutkinto on kuitenkin mahdollista suorittaa vain huippu-laadukkaissa Helsingin ja Turun yliopistoissa, oikeustieteellisessä tiedekunnassa, jossa siis samat proffat ja luennoitsijat tavallisella OTM puolella ja MICL puolella, että ei siinä olisi mitään ihmeellistä, ja OTM on nimikkeenä jo tuttu työnantajille jne.
- hienoehdotus
Aivan loistavia ehdotuksia yllä, kyllä MICL tutkinto pitää voida päivittää - ei tule turhia umpiperiä vaan voi joustavasti kouluttautua lisää / muuntokoulutttautua tai mitä nimikettä tässä nyt halutaankaan käyttää, ja tuo nimike / titteli on myös oiva ehdotus. Molemmat tutkinnot todellakin tehdään samassa tiedekunnassa ja samojen proffien jne. toimiessa opettajina yms. sekä Turussa että Helsingissä. Toivottavasti yliopistot ja niiden suunnittelijat ottavat tämän onkeensa.
- 567829
Kannattaisikohan opiskella suoraan se OTM, niin ei tarvitsisi päivittää tutkintoa tai jäljitellä tutkintonimikettä...
- xxx3n
Mut kun ei kävyt riitä, pakko päivittää kiertotietä tai jotenkin saada tuo OTM ainakin osaksi tutkintonimikettä.
- OTM
Molemmat on hienoja tutkintoja. MICL antaa vielä suuremmat valmiudet kansainvälisiin tehtävin, mm. "EU juristin" hommiin. Lyhenteenä OTM on ihan toimiva molemmissa tapauksissa, suomen kielellä, sillä se on lyhenne sanoista oikeustieteen maisteri, josta siis on kyse kummassakin. Ja ne myös opiskellaan / suoritetaan samassa tiedekunnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2846361- 546272
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925814Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k425285Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524844Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....254605Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284194Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43991- 1513696
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393262