Laittakaa esimerkkejä. Jätin hakemuksen 20.2., päätös 13.3. Mitähän tulee vai tuleeko mitään?
Paljonko sait tt-hak viivästyneestä käsittelystä?
osa-aikatyöläinen
25629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos osaat laskea, niin laske kuinka monta päivää myöhässä ja sen mukaan korvaus. Jos et osaa laskea, niin odota ensi viikkoon.
en ole hak korvauksia mut onhan tuo outoa että jos karenssin jälkee haki työmarkkinatukea,
kela siitä 20 pv 500e plus tuesta veti sen yli 300 pitkälti tt tukensa takaisin, kun ehto oli että peritään työm.tuesta kun seur. ker. saa sitä?
mutta mitä hitto tuo homma on? sitten seur kuun tulot on vain päälle satasen? eikä kunta harkinnu maksaa sitä uupuvaa osaa? pitäs kai joku 300 e päälle ees ihmisen saada kuussa ???
ja ei olla mitää kersoja vaa vuosikymmeniä ikää ja pitäs olla muutaki ku sohval makoilua (sohvaa ees ole) tiedoissa..
todellaki korvata saisivat, miten tuo hutilointi tukee työnhakua, pitäs rahaa olla elämiseen ja vähä nettimarkkinointiin tms.. ?? miten työttömät voi olla valmiudes ilman mitää pääomia ?? w t F .. ??
Tuosta päätöksestä kannattaa laittaa oikaisuvaatimus ja aikoinaan valitus hallinto-oikeuteen. Sen lisäksi kannattaa tehdä kantelu oikeusasiamiehelle tai oikeuskanslerille, koska tuossa käytetään lain porsaaneikää härsikisti hyväksi. Peritään maksettava työmarkkinatuki takaisin ja sen jälkeiselle ajalle samainen tuki lasketaan käytettävissä olevaksi tuloksi, joka on täysin tietoista simputusta, koska toimeentulotukipäätöstä tekevä viranhaltija ei voi huomioida takaisinperittyä työmarkkinatukea käytettäväksi tuloksi.
Sosiaalityöntekijöille ei kannattaa itkeä surkeata taloustilannetta eleli ole hyvää pataa heidän kanssaan... kun toimeentulotuen myöntäminen on siirtynyt kelalle, niin jatkossa sosiaalityöntekijät myöntävät harkinnanvaraista tukea, jota ei kaikille anneta.
Joko jollekin maksettiin jotain? Laitatko esimerkkiä.
Kela kusettaa...
Kenellekään ei ole maksettu mitään eikä MAKSETA!
25 € maksupäivä näkyy olevan 24.5, no ohan sekin tyhjää parempi.
50 euroo maksetaan huomena. Kusetusta koska esim. maaliskuussa olen laittanu hakemuksen sisään 3.3 ja päätös tehty 30.3 eli viivästys useita viikkoja eikös se korvaus pitäny olla 150 euroo ja tää oli vaan yhden kuun viivästys arvasin että näinn se menee saadaan porukka hiljaseks kun luvataan jotain,
Kela on luvannut...
http://www.kela.fi/ajankohtaista-henkiloasiakkaat/-/asset_publisher/kg5xtoqDw6Wf/content/kela-hyvittaa-viivastykset-perustoimeentulotuen-asiakkaille?_101_INSTANCE_bXQwrAFx2FGH_redirect=/
"Jos hyvitys ei kata asiakkaalle viivästyksestä suoraan aiheutunutta vahinkoa, asiakas voi hakea erikseen myös vahingonkorvausta."
Eli vahingonkorvausvaatimus vetämään esim. Kelan viestipalvelun kautta, joutuvat ainakin käsittelemään sen ja lain mukaan pitäisi päätös myös perustella. Kela pelaa samaa "sikaa" ilman sääntöjä ja jatkaa sossujen kyykytysperinnettä, tuo pitää kyllä estää kaikin keinoin ja laittaa Kela nyrkin ja lain väliin ja pitää se siellä.
No täytyy ootella vielä postista se kirje jos maksavat vaikka erissä niitä korvauksia, mulla on tammikuusta huhtikuuhun joka kuukausi viivästynyt ja tää 50 euroo ei oo kyllä nyt millään lailla oikein
Riippuu mitä olet tuossa esimerkissässi anonut. Jos toimeentulotukea olet anonut huhtikuulle niin tuo on laillinen odotusaika. jos maaliskuulle niin ei ole ja olet oikeutettu korvaukseen. Lukekaa laki. Se antaa oikeuden poiketa 7 päivän säännöstä jos hakemus on tulevalle kuukaudelle tai vielä pidemmälle ajalle. Silloin päätös pitää tehdä niin että se maksussa kuukauden ensimmäinen arkipäivä.
Laissa tämä todella kiemuraisesti sanottu. Sama asia löytyy kuitenkin kelan etuusohjeista selvemmällä suomella.
No kuules ihan maaliskuulle oon anonut
Ei ole yhtään kiemuraisesti laissa, vaan ihan selkeästi ilmaistaan, että päätös on tehtävä viivytyksettä, kuitenkin viimeistään 7 arkipäivänä ja jos hakemus on tullut aikaisemmin kuin hakemiskuukausi on, niin se seitsemän päivää aletaan laskemaan hakemuksen tulo päivämäärästä ja jos hakemus on tullut aiemmin kuin seitsemän arkipäivää on kuun loppuun, niin tällöin päätös pitää tehdä viimeistään hakemiskuukauden ensimmäiseen päivään mennessä ja jos taas ei ole 7 arkipäivää kuun loppuun, niin siitä huolimatta päätös pitää tehdä 7 arkipäivän kuluessa eli jos laittaa hakemuksen sisään vaikkapa 26 päivä ja hakee seuraavalle kuukaudelle toimeentulotukea, niin päätös pitää olla silloin viimeistään 5 päivä tehtynä eli 9pv - 2pv = 7 arkipäivääää.
Ei kannata jäädä tuleen makaamaan, päälle vaan kuin viimeinen ryssä.
Eli laita viestiä, koska maaliskuun osalta olet oikeutettu 20 päivän osalta hyvitykseen eli kelan sivuston mukaan pelkästään maaliskuun osalta 150€ pompsiin.
Minä kirjelmöin koska eivät laskeneet sitä 7 arkpäivää siitä lähtien kun hakemus on saapunut, niin kuin laissa onkin, saa nähdä mitä ilmaisevat, mutta olisin menettänyt 75€ jos en olisi ollut tarkkana.
Yhtenä perusteena voisi käyttää tuossa myös yhdenvertaisuutta. En saanut senttiäkään vaikka kelan sivuston mukaan olisi pitänyt saada.
50 maksavat huomenna. Mielestäni summa on liian pieni kolmen viikon rästilaskuista.
Ei jaksa tätä.
100 eur tulee huomenna. Ihan jees kun mitään haittaa ei viivästyksistä ollut muuta kuin se odottaminen. Kelaankaan en viitsinyt aikoinaan soitella ja maksaa turhasta kun tiesi ettei ne vastaajat siellä osaa mitään konkreettista sanoa.
Tämä tapahtui jo 15 vuotta sitten joten mahdollinen rikos on vanhentunut vaimoni jai työttömäksi ikärasismin takia olisi pitänyt kaydä työvoimatoimistossa kirjottamassa työtön työtön. Päätimme silloin pitäkää tunkkinne. Oli kiva matkustella ja hoitaa itseään kun oli 45 vuotta tehnyt töitä silloi sai vähän työttömyyskorvuastakin..
Minulla luki kelan sivulla että tänään olisi pitänyt tulla 50€. No katson äskön nettipankin ja ei ole tullu. Menin kelan sivulle ja siellä ei enää luekaan mitään mistään 50eurosta ??? Mitä ihmettä ??? ! Alkaa pikkusen ärsuäyrtämään
Minulla lukee kelan asiointipalvelussa kohdassa Perustoimeentulotuki > Maksut, että tänään 24.5. maksetaan 50€, mutta ei ole vielä tullut. Mihinköhän aikaan tulee ja onko muille tullut jo ?
Ja tuohon edelliseen, minullakaan ei lue siinnä Etusivu kohdalla sitä enää vaikka eilen luki. Mene katsomaan sieltä Perustoimeentulotuki ja Maksut -kohdasta.
Minulla tuen maksatus viipyi kahden laskun osalta, mutta taitavat maksaa vain päätöksien viivästymisestä?
No mulle tuli viisikymmpinen kelalta ja kirsikkana kakun päälle tuli 10 s-pankilta/kaupalta tms. Jälkimmäinen siis niille jotka kuuluu Helsingin SOK:hon ja pankki siellä. K.o maksu on joku korko tms..
Hah hyvä päivä siis.. :)
50 euroa tuli tänään tilille.
ja meni.
75 tuli. Vaikka 150 olis pitäny.päätökset 3 kk ajan myöhässä yli 3 viikkoa.
Mut kaljakauppaan..kiitos kela