Olen järjestelemässä polttareita heinäkuulle ja osallistujia olisi tulossa mukaan tämän hetkisen tiedon mukaan n. 15. Mutta nyt mieleen on tullut, että pitäisikä jotenkin ottaa suunnittelussa huomioon vieraitten suuri ikäero?
N. 10 on iältään 20-30 vuotiaita, mutta kaksi n. viisikymppistä ja yksi on syksyllä täyttänyt 60.
Onko kellään kokemusta? Miten meni ja miten otitte asian huomioon, että hieman vanhemmatkin tykkäsivät olla mukana?
Polttarivieraitten suuri ikäero
3
302
Vastaukset
- voihyvänenaika
no miten olisi jos käyttäisit vähän järkeä ja silleen. ei tuo nyt ydinfysiikkaa ole tai voi tietysti olla sellaiselle joka näkee tuossakin jotain vaikeaa.
- Polttarikonkari
Kannattaa toki ottaa huomioon, että osa porukasta on vanhempaa. Ihan kaikki ohjelmanumerot, esimerkiksi extremeurheilu, ei välttämättä innosta yli 50-vuotiaita. Kuitenkin parhaissa polttareissa, joissa itse olen ollut, on lähinnä keskitytty rentoon yhdessäoloon, hyvään ruokaan ja hemmotteluun, jota on ryydittänyt sopiva määrä ohjelmaa. Siinä ei ikä paina.
Ohjelmista esim. perinteinen morsiussauna sopii kaikille ikään katsomatta, ja on oikeastaan aika kiva ajatus, että mukana on pidempää elämänkokemustakin omaavia. Esim. täältä löytyy hyviä vinkkejä morsiussaunan järjestämiseen https://tahtoo.fi/haablogi/ohjelmaa-polttareihin-morsiussauna - MuistaFokus
Huvittava kysymys, vaikkakin varmasti tosissaan esitetty:)
Polttarit järjestetään morsiammelle. Eli ohjelma rakennetaan hänelle, ei vieraille. Aikanaan eräs viisas minua kymmeniä vuosia iäkkäämpi nainen totesi, että vaikka ulkopkuori rapistuu niin sisällä heiluttaa käsiään 17 vuotias tyttö. Juuri noin. Ei 50- tai 60-vuotiaat ikänsä puolesta ajettele asioista rajautuneesti, vaikka oletkin selkeästi sellaisia elämässäsi kohdannut. Kaikkein hersyvimmät jutut minäö olen kuullut juuri tuon ikäisiltä ja paljon vanhemmiltakin.
Tee mielikuvaharjoitus ja ajattele että he ovat kuin Aira Samulin, joka on jo 90. Eli huumoria., ei se mihinkään katoa. Ikää suurempi asia on aina osallistuvien ihmisten persoona, ovat sitten minkä ikäisiä tahansa. Parikymppisissä on tiukkapipoja ja jeesustelijoita, samoin avarakatseisia hauskanpitäjiä. Niitä on joka ikäryhmässä.
ÅPolttarit tehdään morsiamelle ja kun pidät sen mielessä, niin et mene hutiin. Kaikki nauttivat varmasti rennosta menosta, jossa ei ole kireä ja ehdoton tunnelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014238
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.783487Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723094SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822556Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112182Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41880
- 94865
- 52786