Logojen tekemisessähän on hyvä tehdä ne vektorigrafiikka muodossa(tallennus). jotta siitä voi sitten vetää vaikka 4 metrisen vedoksen ilman että laatu kärsii. eikö?
Miten tämä vektorigrafiikan tekeminen oikein tapahtuu? photoshopissa ei ainakaan ole kovin selvästi tästä asiasta helpissä.
Pitäisi tehdä erään pikku yrityksen logo ja tuli tuo vektorigrafiikka mieleen. Saavatpahan sitten helpommin muunneltua sitä...tai minä saan :)
Ehkä vähän tyhmä kysymys niille jotka asiasta tietävät, mutta itse en tiedä asiasta yhtään mitään. Kiitos vastauksista.
Vektorigrafiikka
5
2294
Vastaukset
- (oo)
Logoja tehtaillessa vektorigrafiikka on hyvä juttu. Et itseasiassa tallentaessa voi määritellä vektorigrafiikka. Myöskään photoshopissa ei voi tehdä vektorigrafiikkaa (ainakaan tehokkaasti), vaan on se tehtävä vektoriohjelmalla, kuten Freehand tai Illustrator.
Voit skaalata vektoriohjelmassa logoa muutamasta sentistä aina moniin metreihin laadun kärsimättä, mutta tallennus, tai mielummin exporttaus sisältää tiedostomuodosta riippumatta vain sen määrän informaatiota mitä siihen on sisällytetty(?). Eli jos tallennat viisisenttisen logon, se tosiaankin on viisisenttinen loppupeleissä, jos taas teet nelimetrisen logon, se tosiaankin on iso.
Vektoriohjelmassa voit muuttaa logon kokoa laadun kärsimättä ihan miten paljon vain haluat ja sitten tallennat/exporttaat lopulliseen kokoon. - taustaa
On olemassa kaksi periaatteellista kuvatallenusmuotoa, bittikartta ja vektorigrafiikka.
Bittikartassa kerrotaan jokaisen kuvapisteen arvo (väri)esim. näin:
255 0 255 0....
(eli joka toinen kuvapiste on musta (255) ja joka toinen valkoinen (=1).
Vektorigrafiikka ei tiedä mitään kuvapisteistä. Siellä kerrotaan eri kuva-elementtien ominaisuuksista:
rect 10,10,50,50 color:blue border:2
line 10,10,50,50
circle 10,10, 5 fillcolor:red
...eli kerrotaan mitä piirretään (neliö, viiva, ympyrä...), minne se piirretään(koordinaatit) ja miten se piirretään (väri, viivapaksuus ym).
Bitti kartassa tarkkuus on rajallinen (jos suurennat kuvan siitä tulee karkeampi, koska kuvapisteiden määrä alkuperäisessä kuvassa ei lisänny!). Vektorigrafiikan tarkkuus on tavallaan ääretön, vaikka suurennat sitä miten paljon tahansa se pysyy aina terävänä.
Netissä käytetyt kuvat (.jpeg .gif .bmp .png)ovat bittikarttoja. Niin ovat myös kaikki valokuvat.
Yleisin käytetty vektorigrafiikamuoto on PostScript (.ps, .eps). Tämä muoto on kaikkien painotalojen standardi (ja sieltä se myös on kotoisin).
Luodakseen vektorigrafiikka tarvitset siihen piirto-ohjelman joka tukee vektori-grafiikkaa (esim. Freehand, Canvas, AutoCad jne. Myös Officen piirto-työkalut toimivat vektori-grafiikka periaatteella). Usein tällaiset ohjelmat myös tukevat bittikarttoja.
(nuo esimerkit bitmap ja vektorigrafiikasta eivät ole oikeita, vaan yksinkertaistettuja jotta periaate selvisi. Jos haluat voit avata (esim. Muistiolla (Notepad)) tiedostoja tyyppiä jpeg, bmp ja eps... niin näet mitä ne ovat syönneet) - ...
Mmmh, miten tuo logon tekeminen kannattaisi?
Olen suunnitellut bändin logoa nyt photoshop ohjelmalla. Logo on siis teksti ja siinä paljon pieniä viivoja ja 'halkeami' ja roiskeita yms. Haluaisin siitä vektor muotoisen tiedoston. Mutta mitä olen lukenut juttuja täältä niin pikseli kuvan muuttaminen ei onnistu kovin tarkasti vektori muotoon. En ole kyllä vielä kokeillut. Kannattaako kokeilla edes? Logo on noin 800 pikseliä x 300 pikseliä. Ja kaksivärinen. Tai tausta musta ja muu on valkoista..
Ehdotuksia.
Jos ei kannata yrittää muuttaa tuon kokoista pikseli kuvaa vektroi muotoon, niin miten mun kannattaisi aloittaa logon työstäminen alusta asti?? - adjo'hjarptjh
vatipäät kertokaa mitä helvettiä se on!!!
- oZ<ky"HY
Mikä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991546Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131236- 2321226
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2701112Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81999Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179993- 141990
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15979Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33832- 74829