Havahdan, kuulen kun posti kolahtaa lattialle. Nousen nään ympärilläni vai kasoittain laskuja ja ulos otto kirjeitä.. Päätin kuintenkin ryhdistäytyä ja mennä työhaastatteluun. Pakkaan vaa reppuuni avaimet, kännykän ja lompakon. Hyppään pyöräni selkään ja lähden polkemaan työhaastatteluun. Huomaan kadun toisella puolella koulu aikani kiusaajat. Yritän esittää etten olisi huomannut heitä. Vilho huutaa minulle törkyyksiä. En uskalla sanoa mitään olen vain liian ujo. Minulta tulee pieni kyynel silmäkulmasta. Se valuu kylmästi poskea pitkin. Jätän pyöräni siihen, alan juosta haastatteluun.. vihdoin olen perillä.. Haastattelia kysyy minulta kaikenlaista.. Vihdoin tulee viimeinen kysymys, hikeä valuu otsaltani. Virhe vastaus en saa työtä.. Hän avaa suunsa ja kysyy : Mitä olet opiskellut, entä jatko suunitelmat? En saa suutani avattua.. Olen jättänyt koulut kesken 8lk ja en pääse lukioonkaan jos en käy viellä vuotta peruskoulua.. mietin ja harkitsen vastausta, hetken mietinnän jälkeen vastaan näin Kotitaloutta olen opiskellut ja jatko oppinoista en tiedä. Olihan se tavallaan totta mut..jotain häikkää oli..
On joo.....
OlenIhmine
0
98
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676444Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv982979Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am441554Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko101266Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81144- 131137
- 511087
- 171040
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751023