Vinkatkaa jotain hyviä porukoita/seuroja, johon 21-vuotias (Keski-Suomessa asuva) voisi liittyä mukaan. Tietty olisi mukavaa, että olisi myös suht saman ikäistä porukkaakin messissä ainakin osa.
Aikaisempaa kokemusta retkeilystä on muutamilta päiväreissulta. Fyysinen kunto on hyvä, mutta ainakin ensimmäisille pidemmille reissuille olisi hyvä olla jonkin ryhmän mukana. Mieli tekisi eniten pohjoisen maisemiin. Onko jollain tiedossa tällaisia reissuja aikatauluineen ja kohdetietoineen?
Vaellusryhmää aloittelevalle nuorelle?
5
267
Vastaukset
- latupolku
Etsi vaikka Suomen Ladun sivuilta sopiva paikallisen Latu-yhdistys, ja tutustu sen nettisivuihin.
- Revonkeitti
Suomen Ladun retkillä ei taida olla sinun ikäisiä, ovat enimmäkseen eläkeläisporukoita.
Ainahan voi kuitenkin vilkaista esim. Kiilopään sivuilta mitä on tarjolla. Kannattaa ehkä kerätä oma 3-4 hengen porukka, jossa ainakin yksi kokeneempi. Valitsee sitten helpohkon reitin ja ajankohdaksi esim alkukesän ennen sääskiaikaa. Silloin suosituillakin reiteillä on rauhallista. Hyviä kohteita 4 -7 vrk lenkille ovat esim Hossa, Karhunkierros, tietysti Saariselkä, Tsarmitunturit, Kevonreitti jne... Kyllä käytäntö sitten opettaa, joten reissuun vaan. - kestokassi
Nyt tulee toistoa mutta..
Pistä meiliä Ladun oman alueesi alueyhdyshenkilölle, joka mielellään selvittää jäsenseurojen toimintasuunnitelmat, josko siellä olisi toivomaasi toimintaa.
Toinen, mikä kannattaa katsoa on hiukan pienemmillä resuilla toimiva Työväen Retkeilyliitto. Heidän sivuiltaan kaivat jäsenseuran, mikä on lähelläsi ja kysäiset onko vaellusta suunnitteilla. Keskisuomessa on kyllä aktiivisia porukoita.
Äläkä jännitä. Yhteydenottosi on mieluisa ja yhteyshenkilöt ja puheenjohtajat ovat juuri sitä varten olemassa, että selvittävät, onko heillä haluamaasi toimintaa.
Kuten edellä todettiin, niin retkeilyseurojen ongelma on jäsenkato ja jäsenten ikääntyminen, joten lapinavaellukset ovat vaihtuneet kahvinkeittoon lähilaavulla,
Viimeisen kymmenen vuoden aikana olen törmännyt yhteen ikäiseesi vaellusporukkaan ja tuon reissun oli organisoinut seurakunta. Se on siis yksi vaihtoehto, mutta siihen saattaa sisältyä jonkinlaista käännytysyritystä.
Lopuksi tärkein juttu...
Fiksusti ajattelet aloittavasi retkeiluharrastuksen ryhmässä, mutta jos sitä ryhmää ei löydy, niin haistatat vitut sosiaaliselle retkeilylle ja painut matkaan yksin. Pikku hiljaa opettelet navigoinnin ja retkirutiinit lyhyillä lähiretkillä ja kun homma on hanskassa painut sinne lappiin.
Mikään harrastus ei ole minulle antanut niin paljoa eväitä elämään, kuin vaellus yksin. - ikäryhmäongelma
Kyllä tuo ikäkysymys tuntuu näitten latuyhdistysten kanssa olevan niin kuin edellä on sanottu. Suomen Ladulla on vuositasolla ehkä muutama valtakunnallinen vaellus, mutta muuten paikallistason toiminta tuntuu koostuvan lähikävelyistä ja yhteislauluiltamista (kyllä!) Omakin ikäryhmä eli nelikymppiset on nuorta päätä. Käytännössä aikuisiällä aloitetut retkeilyhommat on tullut opeteltua omin päin kirjoista ja netistä lukemalla ja menemällä luontoon.
- hjuvahjarraste
"kesävaellus 2017", "vaellus 2017" mm. noilla hauilla löytyy. Osa maksullisia, osa puoli-ilmaisia/ ilmaisia. Hyvässä lykyssä tuollaiselta ohjatulta reissulta löytyy saman henkisiä, joiden kanssa aletaan suunnittelemaan tulevia retkiä.
Ja kuten edellä todettiin... kyllä se yksin liikkuminen on usein sitä nautinnollisinta retkeilyä. Ja kun kerran ap:la sitä kuntoa ja jossain mitassa kokemustakin löytyy niin ei muuta kuin kamat rinkkaan ja menoksi vaikkapa sitten yksin. Muutama lyhkäsempi reitti/ retki (vaikkapa samalla Lapinreissulla) itseluottamuksen saamiseksi ja siitä lähtee. Vaellus on siitä helppo harraste, että järkisuomalainen kyllä maastossa sulanmaan aikaan pärjää melko askeettisin varustein jos vain osaa elää sen yksinolon ja itsensä kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2353279Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3582941Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121493- 1221456
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4671370Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01370