Miten menee Helsinkiin hakevilla?

Tärisyttääjoaikapaljon

Pari päivää enää! Miten menee, mihin aiot keskittyä loppuajan? Mitä veikkaat, että kokeessa kysytään?

Tsemppiä kaikille!

5

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varmaatietoa

      EU kirjasta joku aineistoviritys, joka liittyy periaatteisiin, välittömään vaikutukseen ja tavaroiden vapaaseen liikkuvuuteen. Perinnöstä essee aiheena perintöoikeuden historia Suomessa ja miten siihen on yhteispohjoismainen harmonisointi vaikuttanu. Osakeyhtiöstä oikeustapaus sulautumisesta/lunastuksesta ja johdon huolellisuusvelvoitteesta/yhdenvertaisuus periaatteesta/vahingonkorvauksesta.

    • 99-varma

      Hyvin menee, melkein kaikki sanasta sanaan ulkoa on tullut jo opeteltua. Muistilappuja kaikki paikat täynnä. Enää ei stressaa, kun työt on tehty!

      Soveltamistehtävät voivat olla vaikeita, mutta kirjoitan sen, mitä kirjassa on kerrottu ihan sanasta sanaan.

      • Valmiinatälläkertaa

        Sama. Opettelin varmuuden vuoks kolmen edellisen vuoden kirjat myös jos niistä sattuis tulemaan kysymyksiä.


      • Okei123

        Kaiken osaat sanasta sanaan? :D olenkohan nyt aivan rehellinen itsellesi t. tänä vuonna hakeva, joka on lukenut todella tehokkaasti ja voin rehellisesti sanoa, että en osaa edes 50% kirjan asioista SANASTA SANAAN ulkoa :D onnea, olet varmasti biologinen ihme!


    • JoskoTänäVuonnaSisään

      Menee ihan ok - ei siis loistavasti, mutta ei surkeastikaan. Toivon, ettei tule yhtään esseetä. Ne on tosi veemäisiä, koska ei voi tarkalleen tietää, minkälaista vastausta siinä haetaan ja mitkä asiat on pisteytetty. Kaikkein työläin kirja luettavaksi on itsellä ollut tuo EU-oikeus. Sen kanssa olen pari kertaa meinannut vajota totaaliseen epätoivoon. Ja jos siitä EU-oikeudesta tulee jokin muu kuin monivalintakysymys tai joku termien määrittely niin kusessa olen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe