Viihtyisä asuinalue lapsiperheelle?

HaaveenaHML

Ajatuksissa olisi jossain kohtaa muuttaa Hämeenlinnan suuntaan pääkaupunkiseudulta. Haluaisinkin kuulla ajankohtaisia mielipiteitä eri asuinalueista, joita suosia tai välttää. Kriteereinä mm. isohko omakotitalo, isohko piha ja lähellä (ko. asuinalueella) päiväkoti ja ainakin alakoulu. Asuntojen myynti-ilmoituksia kun on selaillut niin alueina on noussut esiin mm. Hirsimäki, Luolaja ja Käikälä, joissa sopivia asuntoja on ollut. Mitä mieltä näistä ja tietysti muistakin?

Ei tarvitse olla lähellä keskustaa, autolla kyllä päästään kulkemaan tarvittaessa, pk-seudulla on tottunut siihen, että kaikkialle on pitkä matka, joten alle 10 km on lyhyt matka. :) Julkinen liikenne ilmeisesti aiheuttaa eniten harmistuksia keskustelijoille eri palstoilla, mutta meille ei ongelma, eivät ne kulje muissakaan pienemmissä kaupungeissa sen enempää. Normi juttu siis.

Mutta siis alueet, kerro suosikkisi ja jotain perusteluita, missä viihtyisi lapsiperhe, jossa kaksi vauva-/päiväkoti-ikäistä lasta ja koira.

Ja toki ihmisistäkin, onko helppoa tutustua uusiin ihmisiin, ovatko ihmiset avoimia ja puheliaita vai ollaanko enemmän sisäänpäin kääntyneitä? Kaikki kommentit tervetulleita.

23

2333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AluksiYstäväNeuvo

      Älä muuta!!!!

    • VirheistäopitaanEtiäpäin

      Viihtyisät parakkikoulut ja tarhat odottaa. Ai niin Tapahtumapuistossa on kyllä hemmetin hyvä lennättää leijaa.

    • Ilona_Poo_koo

      Loimalahdentien varteen, Hirsimäkeen, Kuralaan jne. vaihtoehtoja on. Menkää sen mukaan mistä löytyy talo ja ympäristö, mitkä kolahtavat. Viihdytte talossa ja todennäköisesti viihdytte asuinympäristössäkin.

    • tervetuloavaan

      Kaikki mainitsemasi asuinpaikat erittäin hyviä asua lapsiperheelle.
      Lisäisin vielä Ruununmyllyn, Hätilän, Kankaantaustan ja Kaurialan. Kolme viimeksimainittuja ovat lähellä keskustaa, joten ovat kalliimpia.
      Osa kouluista on menossa remonttiin. Saneerattujakin kouluja on jo käytössä, samoin uudehkoja ja puhtaita päiväkoteja. Täällä toimii myös perhepäivähoito jos on kyseessa pienia lapsia.
      Ihmisiin tutustuminen on ihan itsestä kiinni. Hämäläinen kyllä osaa puhua ja onhan täällä niin paljon muualtakin tullutta porukkaa.

    • tännekkö

      miks tänne muuttaisit ?? ei täällä ole kuule yhtään mitään, - Asukkaile !! Verot nousee jokavuosi, palvelut vähenee, ostospaikkoja ( laadukkaita) ei ole, eikä ole töitäkään....

      • kukkulinnan.konkka

        Sama tuli mieleen, ihan rappiolle päästetty koko paikkakunta. Aloitus hallintoloisten provo.


    • VarakasTalonomistaja

      Paras ja kaunein asuinalue on Myllymäki, jossa terve koulu ja upeimmat omakotitalot puutarhoineen melkein keskustassa. Mutta ikävä kyllä täällä ei ole vapaita asuntoja tai taloja myynnissä, kun kukaan ei halua muuttaa pois kaupungin eliittialueelta.

      • eikalliita

      • järkipäähän

        Miksi ihmiset haluat myydä Myllymäessä noin hirveän määrän asuntoja ?
        Siis Hämeenlinnassa on valtavat määrät kaikkialla asuntoja myynnissä.
        Kaupunki kannusttaa vaan rakentamaan lisää. Hämeenlinna on myytävien asuntojen kaupunki. Jos täältä ostaa asunnon niin kannattaa tinkata. Täällä on ostajan markkinat.
        Jos täältä ostaa asunnon niin siiinä kannattaa myös pysyä koska kaupaksi sitä ei saa sillä hinnalla mitä välittäjät kertovat.


      • HelvetinMulkku

        Unohdit mainita Toivontien luxus condot, mistä raharikkaat Helsinkiläiset ovat ostaneet lukuisia osakkeita ihan vaan sen takia, etteivät jaksa pitkän kylpyläpäivän jälkeen ajaa enään takaisin Helsingin betoniviidakkoon. Nämä samat raharikkaat ovat lunastaneet lukuisia tontteja Aulangon rantaryteiköstä (näistä ei sais hiiskua), jonka pisnes-nero/apukoulujohtaja Yuha aikoinaan junaili sopuhintaan ja luonnollisesti firman piikkiin.


    • Kallupoi

      Sartsako tässä gallubbia tekee? Suolibook kelpaa, kun rahaa ei ole enää konsultille.

      Hämeenlinna on aiemmin profiloitunut valaistuna hautausmaana, mutta nykyisin ei ole varaa edes katuvalojen polttoon, kun niiden muuntotyöt ledeiksi maksavat liikaa.
      Uusi profiloituminen kaupunkikaatopaikaksi on tapahtunut aloitettaessa uusia rakennushankkeita, joihin kaikkiin liittyy mittavia maanvaihto ja -puhdistusoperaatoita.

    • sdffsdffd

      Hämeenlinna upea kaupunki eikä ole valaistu hautausmaa. Vanha vitsi unohtakaa se jo. Tervetuloa hämeeseen.

      • Säästö

        No ei ole kun valot on sammutettu


      • pimeeHML
        Säästö kirjoitti:

        No ei ole kun valot on sammutettu

        Ajelin viime yönä pitkät päällä kaupungin läpi. Tuuloksentiellä oli valonpilkahdus. Pitäkää ihmiset heijastimet mukana kesäöinä etten aja päälle vahingossa. Kohta taas ajelen yöaikaan. Pikkusen on pimeetä.


    • suuntaetela

      Suosittelen Turenkia.

      • nou.nounou

        Minusta lapsiperheille ei pidä antaa yhtään siimaa. Perheessä kuuluu olla myös aikuisia, muuten homma ei toimi.
        Ei Mitään alueita pelkästään lapsiperheille!


    • teretulemasta

      ilman muuta tänne vaav. kukoistensyrjä ,papinniitty, sairio ja hätilä myös hyviä alueita asua.

    • HaaveenaHML

      Kiitoksia kommenteista, sekä informatiivisista että hymyn ja naurahduksia aiheuttaneista. <3

      • NähdäänToki

        Tervetuloa ja juttuun tullaan. HML on kiva kaupunki monine palveluineen. Luonto! Muutama ikuinen marisija ei kuvaa likaa.


    • ForssantasollajoOllaan

      Kannattaisi kai ihan ensimmäiseksi mennä vähäksi aikaa asumaan vuokralle esim. Helsingin seudun raharikkaille suunnatuille Aulangon Luxus-huviloille, puhtaan veden äärelle ja katsella sitten vähän kuinka Hämeenlinnassa viihtyy sekä kestääkö talous asua Hämeenlinnan kaltaisessa kaupungissa jonka taloudellinen tilanne on jo aika surullinen.

    • Rusoposkineninkkari

      http://kartta.hameenlinna.fi/IMS

      Tuosta kartasta näät radon- ja arseeni riskialueet. Eli jos haluat välttää näitä, niin klikkaa linkkiä ja jätä nämä alueet heti ihanne kodin ulkopuolelle.

      • Rusoposkineninkkari

        Sieltä klikkaat vasemmasta ylälaidasta paperinippukuvaketta ja valitset mitä haluat nähdä.


    • keskikaupunkiOnIhana

      Muutamia änkyräpersuja lukuunottamatta HML on hieno kaupunki. Mutta Jukolaan, Katumalle tai Ojoisiin ei kannata muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2126
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1537
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1207
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      986
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      804
    Aihe