Tiivi - sälekaihtimet 10cm liian lyhyet?

Tiivisälekaihdin

Onko muilla kokemusta siitä, että Tiivin toimittamien ikkunoiden ns. Integroidut sälekaihtimet loppuvat 10cm ikkunan alareunan yläpuolelle? Näyttävät todella hassuilta. Miksi näin?

10

2434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh-huh

      Olisiko valmistusvirhe?

    • 5gy98

      Oletko aivan varma, että kaihtimet ovat alimmassa asennossa eikä esim. väärin laitettu solmu rajoita väärin?
      Ota kuva ja kysely Tiiviin.

      • Tiivisälekaihdin

        Ei ole itse tehty mitään solmuja. Kaihtimet eivät laskeudu alemmaksi, narut ei riitä alemmaksi.


    • Lopetahetipropaganda

      Tiivin ikkunat ja kaihtimet ovat aina oikean mittaiset. Ilkeä propaganda on ikävää.

      • Tiivisälekaihdin

        Ei ole ilkeää propagandaa. Maksettu priimasta, mutta kaikissa ikkunoissa kaihtimet liian lyhyet. Asiasta jätetty heille soittopyyntö, mutta eivät ole soittaneet takaisin.


      • Anonyymi

        Tuttu vika. Verhojen narut on liian lyhyet.


    • Alihankkijalta odotetaan oikean pituisia kaihtimia, nykyään ei tuotannossa pahemmin niitä availla, koska ne tulee nipussa ja menevät myös asiakkaalle nipussa. Säästää aikaa tehtaan päässä, mutta ainahan ei voi tulla priimaa. Jos kaihtimet ovat ns. automaatti mallia niin voi olla, että sälärin alimmaisesta paino kotelosta puuttuu painot, silloin ei laskeudu kunnolla kaihdin.

      • Tiivisälekaihdin

        Näkeekö jostain jotenkin onko noita painoja vai ei?


      • Tämän viestin lähettäjään ja viestin sisältöön on jo pakko ulkopuolisen/kin reagoida. On se niiiiiiiiiin harvinaista herkkua.

        Niin, jokainen yritys tietää, miten virheitä sattuu ja menee vielä laadun tarkkailun läpikin. Punainen lanka on juuri kehittää toimintaa ja joka tapahtunut tapaus tutkia, miksi se tapahtui. Näin toimien virheellisyydet vähenevät ja erikoisesti myös kannattavuus / tuottavuus paranee pitkässä juoksussa.

        Järkyttävintähän on yrityksen toiminta, joka tuottaa virheita ja ei edes ole kiinnostunut tehtaallaan mistä virhe / tilanne on syntynyt ja näin toimien tehdas tuottaa virheitä kuin liukuhihnalta. Järkyytävintä on vielä, ettei yritys reagoi asiakkaan huomautuksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      74
      7467
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7269
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      153
      5914
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4847
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3830
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3447
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3368
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2843
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2512
    Aihe