Thyroxinin yliannostuksen oireet?

Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä, mutta kun en ole koskaan liikatoimintaa tai tällaista oloa kokenut niin pakko kysyä.

Kuinka nopeasti voi mennä liikatoiminnan puolelle, jos on saattanut ottaa Thyroxin-lääkkeen 2 kertaa 1-2 perättäisenä päivänä (en oikeasti muista otinko vai en, kun olen ihan sekaisin)? Ja kuinka nopeasti olon pitäisi palautua "normaaliksi" eli enemmänkin vajaatoiminnan puolelle? Tämä mahdollinen kömmähdys sattui viime viikon alussa ja edelleen on huono olo.

Verikokeet sattuivat myös viime viikon torstaille ja TSH 0.17, T4V 17.7 ja T3V 4.6. Kerroin lääkärille tuosta lääkemokasta mutta ei kuulemma vaikuta arvoihin niin nopeasti eikä muuta siitä sitten sanonutkaan.
Annoskoko 0,1 mg.

Lähinnä mietin, että voiko huimauksen, sekavuuden ja motoriikan puutteen taustalla olla esim. joku puutostila vai johtuuko vain tuosta mahdollisesta yliannostuksesta. Hitto mä sanon tämän pään kanssa, kiitos ja anteeksi jo etukäteen!
12156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

> TSH 0.17, T4V 17.7 ja T3V 4.6

Melkein-hyvät arvot. T3v 5...6 on osoittautunut parhaan olon antavaksi.
Tyroksiinia on ehdotettu otettavaksi jopa kerran viikossa (en suosittele!) eli hitaasti vaikuttaa.

Onko otettu TPOab ja TyglAb? Entä ferritiini, B12, D-vitamiini ja folaatti?
B12:sta tulee usein neurologisia häiriöitä jollei ole viitealueensa ylärajalla.

Voihan nuo ongelmat olla muustakin johtuvia. (Motoriikan joku yhdisti magmesiumiin.)
Monenlaista kokemusta voisi olla facebookin tuhansilla kirjoittajilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oliini kirjoitti:

Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä, mutta kun en ole koskaan liikatoimintaa tai tällaista oloa kokenut niin pakko kysyä.

Kuinka nopeasti voi mennä liikatoiminnan puolelle, jos on saattanut ottaa Thyroxin-lääkkeen 2 kertaa 1-2 perättäisenä päivänä (en oikeasti muista otinko vai en, kun olen ihan sekaisin)? Ja kuinka nopeasti olon pitäisi palautua "normaaliksi" eli enemmänkin vajaatoiminnan puolelle? Tämä mahdollinen kömmähdys sattui viime viikon alussa ja edelleen on huono olo.

Verikokeet sattuivat myös viime viikon torstaille ja TSH 0.17, T4V 17.7 ja T3V 4.6. Kerroin lääkärille tuosta lääkemokasta mutta ei kuulemma vaikuta arvoihin niin nopeasti eikä muuta siitä sitten sanonutkaan.
Annoskoko 0,1 mg.

Lähinnä mietin, että voiko huimauksen, sekavuuden ja motoriikan puutteen taustalla olla esim. joku puutostila vai johtuuko vain tuosta mahdollisesta yliannostuksesta. Hitto mä sanon tämän pään kanssa, kiitos ja anteeksi jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu