Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä, mutta kun en ole koskaan liikatoimintaa tai tällaista oloa kokenut niin pakko kysyä.
Kuinka nopeasti voi mennä liikatoiminnan puolelle, jos on saattanut ottaa Thyroxin-lääkkeen 2 kertaa 1-2 perättäisenä päivänä (en oikeasti muista otinko vai en, kun olen ihan sekaisin)? Ja kuinka nopeasti olon pitäisi palautua "normaaliksi" eli enemmänkin vajaatoiminnan puolelle? Tämä mahdollinen kömmähdys sattui viime viikon alussa ja edelleen on huono olo.
Verikokeet sattuivat myös viime viikon torstaille ja TSH 0.17, T4V 17.7 ja T3V 4.6. Kerroin lääkärille tuosta lääkemokasta mutta ei kuulemma vaikuta arvoihin niin nopeasti eikä muuta siitä sitten sanonutkaan.
Annoskoko 0,1 mg.
Lähinnä mietin, että voiko huimauksen, sekavuuden ja motoriikan puutteen taustalla olla esim. joku puutostila vai johtuuko vain tuosta mahdollisesta yliannostuksesta. Hitto mä sanon tämän pään kanssa, kiitos ja anteeksi jo etukäteen!
Thyroxinin yliannostuksen oireet?
Oliini
1
2074
Vastaukset
- kaikenlaisia.oireita
> TSH 0.17, T4V 17.7 ja T3V 4.6
Melkein-hyvät arvot. T3v 5...6 on osoittautunut parhaan olon antavaksi.
Tyroksiinia on ehdotettu otettavaksi jopa kerran viikossa (en suosittele!) eli hitaasti vaikuttaa.
Onko otettu TPOab ja TyglAb? Entä ferritiini, B12, D-vitamiini ja folaatti?
B12:sta tulee usein neurologisia häiriöitä jollei ole viitealueensa ylärajalla.
Voihan nuo ongelmat olla muustakin johtuvia. (Motoriikan joku yhdisti magmesiumiin.)
Monenlaista kokemusta voisi olla facebookin tuhansilla kirjoittajilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755