Mitä muuta toimstotyötä kuin kirjanpitoa?

Hei,

Olen ikäni ollut tilitoimistoalalla ja nyt pitäisi vaihtaa johonkin vähemmän stressittömään toimistotyöhön. Kertokaa ihmiset, mitä muita työpaikka- ja työvaihtoehtoja toimistoalalla voisi olla?
6498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Haluat pois tilitoimistosta? Olin yksityisessä firmassa n. 10v, vaikka jo vime vuosituhannella sanottiin, että firman kirjanpitäjät katoavat. Eli voit etsiä yhden firman, jossa teet kirjanpidon lisäksi palkanlaskennat, laskutukset yms. Ja lisäksi kaikennäköistä, mitä firmasta löytyy, osaathan tehdä tietsikalla kaikkea mahdollista. Palkka ei päätä huimaa, muttei tilitstossakaan rikastu.

Itse olin sellaisessa "yritysryppäässä", jossa riitti hommaa, mutta sai kohtuuliksankin. Osaset vaihtoivat omistajaa ja potkut tuli. Tuskin löydän uutta vakihommaa. Osa-aikatyö toiselta alalta on.

Onhan noissa kelassa, kaupungeissa ja työkkärissä paperinpyörittäjiä. Ainakin työkkärissä saa hutiloida ja valehdella sen verran kuin haluaa, seurauksia ei tarvi pelätä. Tosin työkkärit kai lopetetaan 2019.

Jos hakisit jostain yrityksestä hommia, vaikka jostain asiakasyrityksestä? Saathan vähän tietoja "luontaisetuna", kun teet kirjanpitoja.

Äänestä

Vähemmän stressittömämpään työhön?

Eli haluat stressaavampaa ja haastavampaa työtä?

Mitä muuta osaat kuin kirjanpitoa, va aiotko kouluttautua lisää?

Millä suunnalla asut?

Näistähän ne mahdollisuudet paljolti riippuvat.

Äänestä
  • Kiitos noista aikaisemmista vinkeistä. Mun pitäisi lähteä työkokeiluun. Enkä oikein keksi, mitä muita taloushallinnon ja toimistoalan työpaikkoja on kuin kirjanpitäjä. Työn pitäisi olla hieman vähemmän kokoaikaista keskittymistä vaativaa. Ainakaan vielä en ole lähtemässä uudelleen koulutukseen, kun työeläkelaitos ei tässä vaiheessa sellaiseen anna tukea. Täytyy käydä ensin tämä "polku" loppuun. Saattaa olla, että täytyy lähteä myöhemmin omalla kustannuksella, jos työeläkelaitoksen kuntoutuksen kautta ei ura urkene. Olen Keski-Suomessa.

    Äänestä

  • osaamaton kirjoitti:

    Kiitos noista aikaisemmista vinkeistä. Mun pitäisi lähteä työkokeiluun. Enkä oikein keksi, mitä muita taloushallinnon ja toimistoalan työpaikkoja on kuin kirjanpitäjä. Työn pitäisi olla hieman vähemmän kokoaikaista keskittymistä vaativaa. Ainakaan vielä en ole lähtemässä uudelleen koulutukseen, kun työeläkelaitos ei tässä vaiheessa sellaiseen anna tukea. Täytyy käydä ensin tämä "polku" loppuun. Saattaa olla, että täytyy lähteä myöhemmin omalla kustannuksella, jos työeläkelaitoksen kuntoutuksen kautta ei ura urkene. Olen Keski-Suomessa.

    Kuulostaapa todella "oudolle", että et tiedä oman alasi työtehtäviä ja ammatteja.

    Äänestä

Kela, työkkäri, vakuutusala, pankki- ja rahoitusala, perintäala, kiinteistöala, verottaja, hallinto-oikeudet, käräjäsihteerit, teollisuusalan laskuttajat/palkanlaskijat ym. konttorihiirulaiset. Onhan noita. Miten ei voi keksiä muuta kuin kirjanpitäjän hommia toimistotyöstä?? Taidat olla trolli.

Äänestä

Tässä esimerkkejä toimistotöistä yksityiseltä sektorilta tekniikan alalta:

Automaatioinsinööri, automaatiosuunnittelija, automaatiopäällikkö, sähkösuunnittelija, sähköinsinööri, koneinsinööri, mekaniikkasuunnittelija, LVI-suunnittelija, akustiikkasuunnittelija, rakennusinsinööri, rakennesuunnittelija, lujuuslaskija, laskentainsinööri, tarjouslaskija, tekninen piirtäjä, tekninen kuvittaja, arkkitehti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osaamaton kirjoitti:

Hei,

Olen ikäni ollut tilitoimistoalalla ja nyt pitäisi vaihtaa johonkin vähemmän stressittömään toimistotyöhön. Kertokaa ihmiset, mitä muita työpaikka- ja työvaihtoehtoja toimistoalalla voisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu