Joskus ajattelen että uskomisesta tulee liian vaikeaa, kun vielä tulee vaatimuksia niin monista asioista joista pitää olla samaa mieltä. Ja asiat joista oltava samaa mieltä, muuttuvat aikojen saatossa. Olenkin joskus kysynyt että mitä tarvitaan, sen lisäksi että uskolla omistaa armon?
Mistä asioista pitää olla oikea käsitys?
Sellaisiin mietteisiin minua lohduttaa Anna-Mari Kaskisen sanoittama ja Petri Laaksosen säveltämä laulu Uskon salaisuus;
”Et mahdu sanoihin, et muottiin ihmisten, ei järki sinua voi saavuttaa. Et määritelmiin käy, et silmiin näy, vaan sinut pieninkin voi löytää. Merten aavat, ääret taivaiden kuinka ymmärtää voi ihminen? Jää suuri hiljaisuus, jää uskon salaisuus, jää toivo, joka meitä kantaa.
Kun tuuli puhaltaa, ei kiinni sitä saa, ei hallita voi suurta Jumalaa. Ei vettä virtaavaa voi taltuttaa, vaan sinut haurainkin voi löytää. Merten aavat, ääret taivaiden kuinka ymmärtää voi ihminen? Jää suuri hiljaisuus, jää uskon salaisuus, jää toivo, joka meitä kantaa.
Ja Herra, kuitenkin käyt luokse ihmisen, niin rakas sinulle on jokainen. Et hylkää pimeyteen, jäät sydämeen. Nyt sinut heikoinkin voi löytää. Merten aavat, ääret taivaiden kuinka ymmärtää voi ihminen? Jää suuri hiljaisuus, jää uskon salaisuus, jää toivo, joka meitä kantaa.”
Ja tästä kuuntelemaan https://youtu.be/ilWKHwe4Df0
Uakominen on vaikeaa?
5
187
Vastaukset
Kaunis laulu.
Huomaat. Kaikki jotka merkitsivät jotain ne olet menettänyt. Lapsesi.lapsenlapsi . Aamuisin kun heräät..Miksi!? Turhaan.. haluat sulkea silmäsi..toivoen ettet enää herää.kotimatka lipun sain..Kiitos!! Miten voi olla..? Hautajaisissa vasta näen taas..viimeisen kerran kiitos kaikille uskossa.
- Pari_kysymystä
aloittajalle:
1. Miksi sinusta on ensiarvoisen tärkeää, että rukoillaan erityisesti homojen (jas mahdollisesti homoparien) puolesta? Eikö ole muistakin erityistyhmiä, jotka voisi nostaa esille, mm. työttömät, alkoholiongelmaiset, väsyneet perheenäidit, mielenterveysongelmaset nuoret jne?
2. Miksi sinusta en tärkeää, että joidenkuiden synneistä tehdään perusteellisiä selvityksiä ja laitetaan nämä synnit kirjoihin ja kansiin niin kuin esimerkiksi veljesi vaimo Johanna Hurtig on tehnyt? Eikä se ole loputon tie? MIhin se johtaa? Miksi niissä toisten synneissä elämään ja niillä elämöimään? Eikä paljon yksinkertaisempaa olisi vain tyytyä siihen tosiasiaan, että me kaikki teemme joka päivä syntiä ajatuksin ja sanoin, teoin ja laiminlyönnein ja että kaikki synnithän voi daada anteeksi?
Jos menee sukset ristiin jonkin porukan kanssa niin kait sitä itsekunkin on sitten vaikea nöyrtyä ja palata Jumalan valtakuntaan. Toisaalta saattaa olla niinkin, että Jumala antaa uskon lahjan kenelle tahtoo, ja piru taas tahtoisi ottaa sen lahjan pois. Hankalia juttuja kai kaikenkaikkiaan eikä niitä kaikkia kukaan ymmärtäne.- Miksei_aloit-
taja vastaa kysymyksiin?
- ygtft9
Heh! Miksi sinä otat asiat noin raskaasti, eihän lestadiolaisetkaan niin tee????
Lestat ovat tottuneet palvelemaan seurakuntansa rikollisia johtajiakin ja ne eivät piittaa vähään siitä, että Jeesus kieltää uskomasta!
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
Kuule, lopeta murehtiminen ja mene vaan lauman mukana niin pääset lämmitteleen niinku helevetin herran seurassa, usko ja niin saat parhaan hiilihangon ja hyvän herran!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662438Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842122Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.462062Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1191868Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣311781Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1901516Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2151425Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261235Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171031En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91012