Turtuneisuus näkyy chatissakin

Kylmät.reaktiot

http://blogit.savonsanomat.fi/mita-sita-tyhjaa/voiko-joukkomurhiin-turtua/
Chatissa huomaa myös tämän turtuneisuuden. Mitä enemmän tapahtuu jotain tälläistä,
sitä vähemmän se saa minkäänlaista huomiota. Ei näihin reagoimisella kyllä näitä kauheuksia estetä. Mutta tuntuu jotenkin järkyttävältä tälläinen turtuminen ja "tottuminen"
kauheuksiin. Kaikki se passiivinen suhtautuminen, niin kauan kunnes osuu omalle kohdalle,
tai ns.liian lähelle.

4

240

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chattiroikkuja

      Ehkä kaikkea vaan tapahtuu liikaa nykyään...

      Mutta on tässä toinenkin puoli. Sen tunnistaakseen täytyy kylläkin pystyä tunnustamaan viettävänsä chatissa ainakin joskus 24/7.

      Nämä kaikki maailman kauheudet terroriteoista Dannyn lähes alaikäiseen gimmafrendiin käydään aivan varmasti läpi tuoreeltaan ja niiden uutisointihetkestä lähtien. Ja sitten ne käydään läpi tunnin parin päästä uudestaan kun porukkaa vaihtuu ja uusia tyyppejä tulee chat-huoneeseen. Ja sitten ne käydään uudestaan taas läpi tunnin parin päästä... Ja ne käydään uudestaan läpi jälleen tunnin parin päästä. Ehkä sitten iltasella kun sinä tai joku muu kohtuudenrajoissa chatissa roikkuva tulee paikalle ja tahtoisi käydä itseään järkyttänyttä tapahtumaa läpi, on kyseessä silloin vain jo vanha ja loppuunkaluttu uutinen.

    • Kylmät.reaktiot

      Pieni korjaus sinulle nimim:"Chattiroikkuja"
      Itse en halua mielelläni ollenkaan keskustella uutisaiheista chatissa. En järkyttävistä, enkä muistakaan. Juuri tuonkaan takia, kun niistä keskustelee kaikki eriaikaan ja moneen kertaan.
      Sen olen kyllä pistänyt merkille, ettei näihin shokkiuutisiin siellä edes kummemmin enää reagoida. Siellä on omanlaisensa aiheet, jotka kiinnostaa ja joihin aina reagoidaan.
      Sama juttu keskustelijoiden suhteen. On selvästi valittu, ne kiinnostavat chatpersoonat joiden kommentit luetaan tarkkaan ja sitten, ne vähemmän kiinnostavat. Joiden kommetteja ei koskaan lueta, vaan yleensä ruksitaan näkymättömiin heti jo chattiin tullessa.

    • Chatti.roikkuja

      Tiedän itse olevani kiinnostava sättipersoona mutta en minä puheenaiheita määrää tai keskustelua ohjaa. Minun kanssani nyt vain jutellaan paljon, ehkä kun kykenen useasta aiheesta osaavasti keskustelemaan.

      En tiedä missä huoneissa sättäävät ne, jotka eivät kohtaa vilkasta keskustelua poliittisesti, taloudellisesti ja inhimillisesti kiinnostavista tuoreista tapahtumista ja niiden uutisoinneista mutta kyllä minun sättihuoneessani keskustelu käy em. tyyppisistä aiheista vilkkaana ja innostuneesti komnentoiden.

      Liekö teillä sättiväsymystä, jopa -masennusta ja kaikki sätissä tuntuu ja näyttää siksi tarkoituksettomalta harmaalta ei-miltään?

    • Kylläjämptionnäin

      Olen turtunut näihin sättipersooniin ja heidän iänikuisiin jorinoihinsa. Jaksavat aina höpöttää itsestään ja kavereittensa jutuista. Yhdessä nauretaan satunnaisille sättäreille ja muille urpoille. On niin kivaa, että! Ja sitten osoitetaan olevansa muita viksumpia ja tasokkaampia. On se vaan hienoa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      165
      2687
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      588
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe