Pitääkö uusi terä teroittaa?

OloviKelit

Ostin uuden terän husqvarna ruohonleikkuriin. Terässä on harmaa maalipinnoite, eikä se ole ollenkaan terävä. Onko se tarkoituksella niin, vai pitääkö se ennen kiinnilaittoa esiteroittaa? Ei siitä paljoa toki viilalla tarttis ottaa niin sen saisi teräväksi. Mutta lähinnä kysyn sitä, että saako se terä edes olla ns veitsenterävä, vai onko se husqvarnassa tarkoituksella tylsä? Jotenkin vain yleensä ajattelis, että uuden terän vois vain laittaa kiinni ja lähteä leikkaamaan ilmaan mitään sen kummempaa toimenpidettä.

10

4087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sejasamas

      Voi sen teroittaa ei siitä haittaa ole mutta ei se kauaa veitsenterävänä pysy. Siinä mielessä sama teroitatko vai et.

    • maanantaikappale0

      Se on viallinen, yleensä ovat teräviä.

    • OloviKelit

      Siinä on ns terän kiilamainen muoto, mutta pinnoite pyöristää sen verran ettei ole terävä. Eli ei sen terävämpi kuin kahvikupin reuna. Ajattelin vain että kuuluuko ns silppuavan terän ollakin hieman tylsä?

    • 5115

      Oisko turvallisuus syistä jätetty vähän tylsäksi, että ihmiset ei katko sormiaan ja sitten syytä myyjäliikettä. Itse terotan terän pikkurälläkällä ja sopivalla laikalla niin teräväksi kuin saa, tosin ei se kauan veitsen terävänä pysy.

    • husquraider

      Silmämääräisesti tylsä terä tulee teroitettua rälläkällä. Pitää olla tarkkana ettei teroita epätasapainoon, koska sitten alkaa menna koneesta laakerit. Terän tasapainon voi tarkistaa irroittamalla terän ja pidettyä sitä vaikka kynällä keskireijästä ilmassa ja katsoo että pysyykö tasapainossa. Jos ei pysy niin sinne minne kaatuu niin siitä reunasta mirklaa lisää.
      Myös mutkat terässä aiheuttaa epätasapainoa ja turhaa rasistusta moottorille.

      • 6116

        Kerroppa missä on B&S moottorissa laakereita?


      • kfjhfjghffvbnbh

        Juu ne on laakeroitu valuun. Ei siis erillisiä laakereita. Epätasapainossa oleva terä tärisyttää konetta ja tekee leikkuun epämiellyttäväksi. Lisäksi rikkoo aikaa myöten öljypohjan kiinnitykset tai leikkurirungon.


    • Moikka ! Tämä on lainaus eteläsuomen suurimmasta puutarhakoneiden huoltofirmasta: ruohonleikkurin terä pyörii niin kovaa, että sen ei tarvitse olla terävä. Viikate on eri asia.

    • Noviisivaari

      Olin muutama vuosi sitten kylässä omakotitalossa kun nuoriso oli ruohoa leikkaamassa. Tulivat sanomaan etteivät jaksa työntää !!! Käväisin katsomassa leikkuria ja myös teriä, tulin siihen tulokseen että terä oli asennettu väärin eli tasainen puoli oli leikkaavana.
      Vaihdoin terän oikein päin johan nuorisokin jaksoi työntää. Että näin !!!

      • Anonyymi

        Oisit nykässy koneen käyntiin, se oli ns. Itsevetävä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe