Kun tasavallan presidentti ei suostunut nimittämään jo tehtävään valittua vaan nimitti jostain syystä Pöystin. Nyt on kuitenkinkäynyt selväksi, että virkaan nimetty oikeuskansleri pystyy aloittamaan toimessaan vasta vuoden 2018 alusta..
Oikeuskansleri on mukana valvomassa hallituksen istuntoja. Nyt menee yli puoli vuotta ilman tuota valvontaa.
Tasavallan presidentti varmaan tietää mitä tekee ja miksi. Voisi joku kertoa meille kansalaisillekin syyn.
Edellinen presidentti Tarja Halonen nimitti aina demarin. Onko kokoomuslainen nyt vastaavasti suosikki?
Oikeuskansleri on mukana valvomassa hallituksen istuntoja. Nyt menee yli puoli vuotta ilman tuota valvontaa.
Tasavallan presidentti varmaan tietää mitä tekee ja miksi. Voisi joku kertoa meille kansalaisillekin syyn.
Edellinen presidentti Tarja Halonen nimitti aina demarin. Onko kokoomuslainen nyt vastaavasti suosikki?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei liene meidän ongelma, ainakaan minun. Tuollaisen kysymyksen voit lähettää presidentin kansliaan, josko he tietäisivät?
ps. kuinkas ne sinun yliopisto luennot edistyvät siellä Tampereella?
Palstalaiset alkavat jo ihmetellä miksi aina nälvit aloittajaa, vaikkakin puskasta nyt.
Oikeuskansleri / yksi pelle muiden joukossa .
Näitä syöttiläitähän meillä riittää!
Ylin oikeusvalvoja kuitenkin Suomessa.
Meillä on oikeuskansleri Tuomas Pöysti, joka on virkavapaalla toisen viran hoitoa varten. Oikeuskansleria sijaistaa apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen. Näin tilanne hoidettiin oikeuskansleri Jonkan sairauslomankin aikana.
Kyllä tällaisiin tilanteihin on varauduttu valtionkin virkojen hoidossa.
Kyllä minä siltä osin olen turvallisella mielellä.
"Oikeuskanslerin nimityksen valmistelee oikeusministeriö virkamiestyönä. Esityksen nimityksestä tekee valtioneuvosto, minkä jälkeen nimityksestä päättää tasavallan presidentti.
Mikään ei estä valtioneuvostoa poikkeamasta ministeriön esityksestä. Tasavallan presidentin ei myöskään tarvitse noudattaa valtioneuvoston esitystä."
Laki ei kai määrää päätöksen perustelujen julkituomista kansalaisille, vaan saamme vain arvailla niitä. Olisihan niillä uutisarvoa ja lööppiainesta A- studioita unohtamatta.
Olisikohan sote-asiantuntijan valinnalla varauduttu tulevaan. Varmasti eteen tulee vielä visaisia laillisuuskysymyksiä, kun sotessa edetään.
Ykkösaamussa noin sanoi Sipiläkin. Oikeaan osui katleija päättelyllään.
Tuo sanottiin jo ennen katleijaa telkkarissa, ei ole katleijan omaa päättelyä.
En tuota tvstä kuullut, tuli vaan Jonkan sairausloma mieleen. Tarkistin sitten netistä että on olemassa apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen. Ei tämä päättely nyt niin vaikeaa ole, jos asioita seuraa.
Jälkeenpäin luin että vielä on eduskunnan oikeusasiamieskin apuna sijaistuksessa.
Mainitsin vielä miten sote-uudistuksen päävastuullisena toimiminen vaikuttaa oikeuskanslerin ratkaisuissa. Tuleeko vastaan jääviysvaatimuksia. Siksikö valintaansa päädyttiin?
Saa kai ajatuksiaan esiin tuoda. Vapaa sanahan täällä.
Uskon,
Niinistö on oikeasti rehellinen presidentti sitten Kekkosen jälkeen,
käsityksen mukaan hän vilpittömästi tekee kaikkensa suomen parhaaksi,
en usko että hänen vaikuttimenaan on p u o l u e,
- Niinistön motiivi on paras mahdollinen p ä t e v i n valinta oikeuskansleriksi,
jostain syystä sdp:n presidentit aiheutti aikoinaan toimimattomuudessaan pettymystä,
( seurasi eriarvoistuminen ja suuressa määrin köyhtyminen tavallisen kansan keskuudessa valtavan työttömyyden merkeissä )
poikkeuksen teki Ahtisaari, hän sai suomelle hyvää mainetta ulkomailla,
Niinistö teki väärin ja maa kärsii siitä. Ehkä se joskus kostautuu.
"ohitusleik "
Perustele, kuinka niin teki väärin ???
oliko koulutus / pätevyys jollakulla parempi, ja miksi oli parempi ???
m i k s i olet erimieltä ?
haluu-tietää- !
Kait nyt ymmärrät, että Suomi on täynnä viisastelijoita, joiden mielestä yksikään päättäjä ei ole oikeassa, ja kaikki asiat menevät päin mäntyä, koska väärät miehet ovat asialla. Mikä tahansa mielipide, jonka joku päättäjä esittää, on väärin, harhaanjohtava ja ainoastaan omaa etua pönkittävä.
Puolueiden puheenjohtajat ovat asemissaan vain ajamassa oman firmansa asioita, kaikki lait tähtäävät omien etujen lisäämistä, mikä tahansa päätös on vain silmänlumetta omien rahojen piilottamiselle.
Kyllähän me tämän olemme kuulleet.
Emme me ilman oikeuskansleria olla. Työssä toimii virkaatekevä kansleri. Ole huoleti. Asiasi hoituu.
Suomessa ei ole oikeutta--- raha tai valtio määrää ei oikeus.
Missä sitä oikeutta sitten on? Utopistisessa tuomarivaltiossa?
Oikeuskansleriksi valittu Pöysti vetää Sote - valmistelun johtoryhmää ja ei siksi astu vielä virkaansa. Käykö tässä niin, että Pöysti arvioi ratkaisevassa asemassa omia töitään. Sote- valmisteluun liittyy kuitenkin paljon oikedellisia seikkoja.
Up