Grand scenic siirtyvä keskikonsoli jumissa

Eli scenicin rulolla oleva konsoli ei siirry taaksepäin,napista painaessa kuuluu ääntä joten jotain lukituksessa tapahtuu.alla on obd-pistoke ja leimalle olisi saatava luettua.onko joku juju millä lukituksen saa auki vai käytänkö vanhaa väkivaltaa sisältävää konstia ja rikon laatikon?
31087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei kyllä ole havaittu olevan niissä vikaa?

Äänestä

sielä on jotain välissä?

jos painaa nappulasta monta kertaa peräkkäin niin lakkaa toimimasta hetkeksi, ainakin omassa rellussa niin

Äänestä

Just sama ongelma. Taitaa olla niin, että toimii aikansa kunnes menee jumiin. Minullakin toimii satunnaisesti joten sähkövika ei varmaankaan ole. Muovista mekaniikkaa liikuttava moottori ei vaan yksinkertaisesti jaksa liikkua (yrittää kyllä). Vaiko itse mekaniikkaan on vuosien mittaan tullut klappia??
On alunalkaen tehty liian monimutkainen systeemi kenties toisarvoisen tärkeälle asialle. Ihan manuaali ja paljon simppelimpi ratkaisu olisi ollut parempi ja toimivampi.
e-bay :stä löysin myytävänä samanlaisen alumiinisen laatikon ( käytetyn ??) 60€ hintaan.
Merkkiliikkeestä en ole vielä hintaa kysellyt, mutta uskon sen maksavan maltaita.

You tubessa oli video, jossa puolalainen (?) heppu asentaa korvakkeeseen jäykän metallilangan , jota manuaalisti vetämällä saa lukituksen takuuvarmasti toimimaan. Olen kallistumassa samaan ratkaisuun.
Konsoliahan ei ole tarkoitus koko ajan edestakaisin liikutella.

Tämä internetti on mahtava asia. Surffailemalla ranskalaisilla varaosasivuilla SAATTAA hyvinkin eksyä sivulle, josta oikeita osia voi tilailla. Kärsivällisyyttä se tosin vaatii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kannattikokokeilla kirjoitti:

Eli scenicin rulolla oleva konsoli ei siirry taaksepäin,napista painaessa kuuluu ääntä joten jotain lukituksessa tapahtuu.alla on obd-pistoke ja leimalle olisi saatava luettua.onko joku juju millä lukituksen saa auki vai käytänkö vanhaa väkivaltaa sisältävää konstia ja rikon laatikon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu