Miten saan hävitettyä muurahaiset karviaispensaasta? Niitä näkyy paljon vipeltämässä kun pintamultaa rapsutin pois. Tykkäävät kävellä myös pensaan oksilla. Kiehuvaa vettä ei taida uskaltaa karviaisen juurille kaataa? Mikä olisi paras keino häätää murkut ilman että karviainen kärsii?
Muurahaiset karviaisen juurissa
7
606
Vastaukset
- 1tätönen
Onkohan pensaassa kirvoja? Kastele kunnolla pensasta ja juuristoa, ainakaan murkut eivät tee kotia märkiin paikkoihin..
- Murkutpoiss
On kirvoja, mitä ne haittaa ja kuinka hävittää nekin?
- poltinkarva
Kirvat imevät kasvin nesteitä ja levittävät tauteja ja tahrivat. Tutulla mäntysuopaliuoksella voi hävittää, vaan nyt on aikainen ajankohta. Lehdet ovat vielä niin uusia ja pehmeitä, että voivat kärsiä mäntysuoparuiskutuksesta. Lisäksi nyt on karviaisen kukinta-aika. Vähän aikaa jos odottelee ja katsoo sitten, onko niitä kirvoja edelleen.
Lintuja voi suosia laittaa pönttöjä, esim. varpunen kerää kirvoja poikasilleen.- Murkutpoisss
Saako kirvoja häädettyä kastelemalla ihan vaan puutarhaletkulla (vettä ;)) vai pysyvätkö silloinkin tiukasti kiinni lehdissä?
- 1tätönen
Voivat irrota, mutta osa henkiin jääneistä kirvoista saattaa kömpiä takaisin. Jos suihkit kukkivia pensaita, huuhdot myös siitepölyä pois, ja pölytys häiriintyy
- poltinkarva
Marjapensaat ja hedelmäpuut kannattaa ruiskuttaa kevätruiskutteella huhtikuussa, siis ensi keväänä. Silloin ainakin osa talvehtineista kirvan munista ym. tuholaisista katoaa. Viiden litran puutarharuisku riittää, jos on tavallinen omakotipiha.
- 1907
Auttaako samettikukka (oliko sen niminen) häätämään murkut ja kirvat marjapensaista? Usein niitä näkee kasvimaalla, hyötyykö marjapensaat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838