Muistaako kukaan tätä tapausta ????
Muistatteko kun poliisi tappoi Raahessa
kaksi mustalaista
257478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joo, piti ihan ostaa kakkukahvit kaverin kanssa kun kuultiin tapauksesta! Hienoa viran hoitoa.
Tampereella poliisi ampui jokunen vuosi sitten toisen poliisin. Aseen piti olla tyhjä, mutta olikin kovat piipussa. Sellanen tapaus.
Tietysti muistan. Kaksi mannea kävi puukon kans-
sa päälle ja virkaveli ei halunnut vielä itse
kuolla vaan ajatteli, että mannet joutaa parem-
minkin kuolemaan ja laski molemmista läpi.
Ai niitä olikín kaksi virkaveljeä, joista se poliisi päästeli ilmat pihalle. Luulisi, että suututti koko heimon ja sai sen tuosta hyvästä kimppuunsa. Liekö vielä elossa tämä tappajapoliisi?
lajinsa viimeiset, se ammatti kuoli sukupuuttoon.
Vai tuleeko jonkun kylän raitilla usein vastaan poliisimanne.
Kai tämä poliisintappajapolisi sai teostaan jonkin tuomion, vai kuitattiinko tapahtunut vahinkona tai hätävarjelun liioitteluna. Ja hänestä tuli kaiketi sitten oikea sankaripoliisi tavallisten rivipoliisien keskuudessa, vai?
Kuka nyt tyhjällä pyssyllä alkaisi ampumaan. Kieroa valehtelua poliisit itsekin näköjään harjoittavat, kun oma nahkaansa yrittävät väkisin pelastaa. Joo-o.
Kyllä lehtileike jossain vielä on, mutta eihän poliisi paljonkaan vahingonlaukauksesta saanut ja jos muistan oikein, ei ainakaan linnaa. Poliisi ampuu poliisin = ei linnaa, poliisi ampuu siviilin tai mannen= ei tuomiota.
Poliisin aseenkäyttö on yleisesti hyvin maltillista, mutta sitten kun pahasti mokataan (jopa kännipäissään), niin kylläpä tapahtunutta osataan hyssytellä ja "villaisella painaa", ettei vaan tulisi otsikoita. Poliisien joukosta löytyy kuitenkin pankkiryöstäjiä, vaimonhakkaajia ja murhamiehiä ihan samalla lailla kun rivikansalaisten joukosta.
Toimi itse jutun päätutkijana, jäi kiinni kun osti upouuden auton ryöstösaaliillaan, tosi fiksua poliisin logiikkaa taas. heh
milloin tämä tapahtui?
Ei tappanut poliisia. Suojeli ihmisiä henkilöiltä joilla oli teräaseet. Täällä keskustelusivuilla viiden viestin jälkeen on unohtunut keskustelun aihe.
Kiitos
hätävarjelutilanteeksi todettu. Poliisi oli jo ehditty puukottaa, tekijöitä kaksi, kumpainen vanhoja roistoja (Svarz) ja erittäin isokokoisia. Poliisimies oli vanhempi, pienempi ja juuri jäämässä eläkkeelle. Tuli kiire. Toinen tai toiset. Kumman itse valitsisit? Varmuudella poliisi ei yrittänyt tapaa, vaan lamauttaa. Olosuhteet kuppilan tuulikaapin käsikähmässä olivat vaan niin ahtaat ja vaikeat. Onneksi poliisi parantui ja henkiin. hw
...tappamat mannepoliisit tässä tilanteessa pystyneet rauhoittamaan tilanteen paremmin. "Yhteys" olisi varmasti pelannut paremmin. Tällaisissa tilanteissa mannepoliisit voisivat saada rauhanomaisemman ratkaisun tilanteeseen helpommin, eli lisää vaan rohkeita manneja poliisivoimiin.
Kyllä osoite on ollut oikea ja jos suku on tuo mikä on mainittu. Oli molemmat konnia isolla Koolla. Ja saivat kyllä ansionsa mukaan. Ja poikien taustat tietäen, ei vois vähempää kiinnostaa kahden paskan poistuminen muille maille...
Tässä vain oma mielipide... Ja mielipide ainoastaan niistä sankareista. Ja kyllä se on fakta että kun suomen poliisi asetta käyttää niin se käyttää sitä harkiten... Joten kun ei paikalla oltu, on turha asiaa spekuloida.
joo o olispitäny arvata tuttu sukunimi on ollu asiakkaana...
Jäi vaan kiinnostamaan, että kai se sai mitalin ja ylennyksen? Hienosti tehty.
puukon kanssa ollessani pidättämässä häntä etsitäkuulutuksen johdosta Helsingissä.
Tapahtui Ateneumin edessä, yöllä.
Tilanne muuttui salamana sellaiseksi ja jouduin ampumaan. Onneksi henki jäi hänelle, läheltä suhahti, henki säilyi tosin minullakin.
Linnaa tuli lisää, vanhojen päälle.
Heino Wahlstén
ent. huume-etsivä, nykyinen näyttötutkintomestari (HAMK:sta 2003), liikenneopettaja (HAOKK:sta 1997), monialakouluttaja
En onneksi koskaan urani aikana joutunut ke-
tään ampumaan, mutta koska olen perheellinen
mies, niin ajattelin kyllä, että jos joudun sel-
laiseen tilanteeseen, niin mieluummin sinä kuin
minä.
Poliisi joutuu silmänräpäyksessä valitsemaan joko
ristin tai ristikon. Besserwisserit voivat sai-
varrella asiasta vuosikausia mitä olisi pitänyt
tehdä ja mitä ei.
Valitettavasti noin 130 poliisia on joutunut
Suomen itsenäisyyden aikana valitsemaan sen
ristin.
Vastaus ei ole ase.
Noin vertailun vuoksi: Kuinkahan moni vartija kantaa ampuma-asetta mukanaan. Vain "kenttäpäälliköt" tms. ns. vastuuhenkilöt, ja harvapa heistäkään. Kuitenkin ovat hyvin selvinneet "hengissä".
Niin se vastaus: Se on suu, siis kyky selvitä tukalimmistakin tilanteista ihan puhumalla, ja jos puhetaidot ei tilannetta selvittämään riitä, voi "maalaisjärkeä" käyttäen poistua paikalta (jos välitöntä uhkaa muille sivullisille tilanteessa ei ole) ja odottaa apuvoimia.
Ne Swcarzit oli miehiä, eikä marjanpoimijoita !!!
vai puukon kanssa heiluvat miehiä??? hahahahah... kaikkea muuta kuin miehiä..
Muistaa.
Pari mustalaista ammuttiin, ja ihan oikeutetusti.
Pari sukurutsattua vähemmän.