Yhden laista, Ra

Shakespeare31

Mitä mieltä olette näin IOK:laisen näkökulmasta tästä teoriasta, jota Ra:n Yhdenlaki opettaa:

"D: Kahdeksas ulottuvuus on syklin loppu ja samalla seuraavan suuren syklin ensimmäinen ulottuvuus. Tällöin elämänpeli alkaa alusta, mutta täysin erilaisena. Kukaan ei tiedä, mitä silloin tapahtuu, koska uusi peli perustuu sille löydölle, jonka Luoja löytää itsestään tämän meneillään olevan syklin aikana."
https://kosminenvalo.wordpress.com/2014/11/13/yksi-on-kaikki/

Mulle tulee mieleen, että kun olemme antaneet anteeksi egolle (universumi uni) ja päässeet kotiin (jossa olemme aina olleet), unohdamme TAAS nauraa "hullulle ajatukselle" ja luomme taas kera ego uuden uni-universumin ja taas sama "hauskuus" alkaa alusta.

Em. sivustolla on hyviä juttuja, mutta esimerkiksi juuri tämä tökkii ja lujaa.
Tuntuu että monessa "opetuksessa" on paljon hyvää ja totuudellista, mutta ego työntää jossain vaiheessa nokkansa niihin ja vääristää opetusta.

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokaisen polku on oikea.-- hänelle itselleen.
      IOK kehottaa "Älä estä veljeäsi käyttämästä omaa polkuaan"

      > mutta ego työntää jossain vaiheessa nokkansa niihin ja vääristää opetusta.<

      Silloin kun huomaat että ego työntää, silloin juuri tiedät että sinulle tarjotaan mahdollisuutta anteeksiantoon.

      On myös tarjottu ajatusta että ne jotka ovat jo löytäneet tulisivat tänne avuksi jotta jokainen löytäisi heidän esimerkillään.

    • Shakespeare31

      Tottahan se on että jokainen polku vie samaan päämäärään. Ja toisaalta, kuka loppujen lopuksi tietää lopullista totuutta yhtään mistään. Vaikka Ra olisikin oikeassa kaiken suhteen. (!)

      Ja oikeastaan, onko sillä mitään väliä, tiedätkö totuuden; miksi maailmankaikkeus on luotu; miksi se on luotu. Eikö tarkeintä ole oivaltaa, että tärkeintä on Rakkaus ja veljeys kaikkien välillä <3 Olemme kaikki matkalla kotiin <3

      Tosin siitä huolimatta luen ja etsin edelleen vaikka olen löytänyt IOK:n joka resosnoi eniten :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      357
      2186
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1705
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1359
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1264
    5. 144
      1213
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe