Adutlia, tekijänoikeus valvonta

Kirjeitä on postista tullut missä vaaditaan korvausta laittomasta jakamisesta.
Kirjeessä aika, päivä ja ip-osoite.. En muista mitä kyseisenä päivän on tullut läppärillä tehtyä jos edes oltua koneella.
DNA ei voinut auttaa. Netistä katselin ja selvittelin kirjeessä olevaa ip-osoitetta.. Osoittaa lahden suuntaan. En asu lahdessa.
Mietinnössä nyt on että maksaako maksu? Varmuutta ei ole olenko syyllistynyt kyseiseen asiaan ja sen selvittäminen on tuottanut tuskaa, koska se "rikos" on tapahtunut yli puoli vuotta sitten...

Jääkö vain vaihtoehdoksi ottaa yhteyttä kyseiseen firmaan että mikä homma? Vai maksaa maksu!??

Auttakaa joku, kiitos!
475305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Et maksa. Googlaa kiristyskirje, saat tietoa miten toimia. Ainakin MuroBBS:llä on hyvä keskustelu aiheesta.

Äänestä

Saat vielä 10 kirjettä lisää tasaisin väliajoin. Turha hötkyillä.

Äänestä
  • Vielä lisää kirjeitä? Oijoi..
    Voiko mistään itse selvittää onko syyllistynyt elokuvan jakamiseen tai muuta vastaavaa.
    Kuumottelee tälläiset kiristys kirjeet. Isoja summia kyseessä

    Äänestä

  • Syytönkö kirjoitti:

    Vielä lisää kirjeitä? Oijoi..
    Voiko mistään itse selvittää onko syyllistynyt elokuvan jakamiseen tai muuta vastaavaa.
    Kuumottelee tälläiset kiristys kirjeet. Isoja summia kyseessä

    Heh, eihän pelkkä ip todista mitään. Avoimen verkon kyseessä ollessa kuka tahansa naapurisi 100m säteellä voi käyttää verkkoasi latailuun. Unohda koko juttu.

    Äänestä

  • Mistä sen tietää onko avoin verkko? Ku ainakin salasanan tarvitsee jos haluaa liittyä verkkoon?

    Äänestä

  • Syytönkö kirjoitti:

    Mistä sen tietää onko avoin verkko? Ku ainakin salasanan tarvitsee jos haluaa liittyä verkkoon?

    Jaaha, sovitaan että oli silloin kun jakoja on tapahtunut jos nyttemmin ei ole avoin.
    Olet siis syytön.

    Äänestä

  • Näkeekö jostain ip-tiedoista yms. onko ollut avoin verkko vai salasanalla suojattu kun väitetty jakaminen on tapahtunut?

    Äänestä

Adultia ei haasta, vain HP on niin tehnyt. Joten kirjeensaajille neuvoja:

A) Olet syytön: Et maksa tai ota lähettäjään yhteyttä, vaikka tietäisitkin oikean jakajan (esim oma teinisi). Lähettäjän on selvitettävä jakaja itse tai vietävä asia poliisille. Jälkimmäistä ei ole tiettävästi tapahtunut, vaikka kieltäytyvät luovuttamasta tietoja rikostutkintaan vedoten (vaikka poliisin mukaan rikostutkintaa ei ole)...

B) Olet syyllinen:

B1) Lähettäjä Njord Law, TOT, Adultia tai Filmia: Et maksa tai ota yhteyttä. Nämä vain massapostaavat.

B2) Lähettäjä Hedman Partners:

B2A) Et asu yksin, et ole möläytellyt mitään somessa, wlan avoin, et asu ihan metsässä, et ole jakanut paljoa/kauaa: Et maksa. Eivät pysty todistamaan mitään.

B2B) Asut yksin, wlan suojattu, olet möläyttänyt somessa, olat jakanut viikkokaupalla: Ota yhteys esim. Aaviaan, ja heidän avullaan voit myöntää jakaneesi, mutta suostut maksamaan vain Flintille (eka näistä, joka päätyi oikeuteen) määrätyt korvaussummat, eli 50€ sarjan jaksosta ja 100€ leffasta. Ilmoitat ettet maksa kiristäjien kuluja.

Äänestä

Oletko päättänyt jo mitä aiot tehdä? itselleni tuli kirje Filmialta tänään enkä todellakaan tiedä mitä pitäisi tehdä?!

Äänestä
  • Olen saanut Filmialta jo 7 kiristyskirjettä noin alle 2 viikon välein. En maksa kun ei ole ylimääräistä rahaa.

    Äänestä

mikä leffa? Onko London has fallen? Kun kaveri sai kirjen 3kk sitten, kaikilla oli sama leffa.

Äänestä

Juurikin tuo sama. Miten sun kaverit toimi? Oon siinä vaiheessa vaan ite et maksaisin mut ääääh en tiä.

Äänestä
  • Hän Ei ole maksanut mitään..

    Äänestä

  • Okei. Onko hänelle tullut lisää kirjeitä vai jäänyt vaan siihen yhteen?
    Tää on nii ahdistavaa, vaikka lukenut joka paikasta että älä maksa niin silti ahdistaa ja mietin vaan et maksanko.

    Äänestä

  • Hän on saanut 2. Mutta ei ole maksanut.
    Mull on ihan sama juttu, mutta luulen että en maksa, luulen että on huijausta, jos kaikilla saa just toi sama London leffa.

    Äänestä

  • Maria9875 kirjoitti:

    Hän on saanut 2. Mutta ei ole maksanut.
    Mull on ihan sama juttu, mutta luulen että en maksa, luulen että on huijausta, jos kaikilla saa just toi sama London leffa.

    Okei. Taidan kanssa jättää maksamatta.

    Äänestä

Omalla kohdalla on kyse aikuisviihde elokuvasta yli puolen vuoden takaa.. Kirjeitä tullut kaksi tähän mennessä.
Tosiaan kuumottaa maksaako vai eikö??
Ja settä jääkö asia vain siihen sitten jos ei maksa mitään... Myöhemmin olisi ikävä alkaa maksamaan enemmän rahaa.
En tiedä oikein miten edetä asian kanssa, vielä en ole mitään maksanut tai ollut yhteydessä mihinkään...

Äänestä
  • Et maksa (olit jakanut tai et). Eivät voi todistaa kuka on jakaja, niin pelottelee liittymänomistajaa. Adultia ei vie oikeuteen. Kirjeitä tulee lisää, maksat tai et.

    Äänestä

tänään tuli myös aikusviihde latauksesta ja elokuva on Lesbian Psychodramas 21...onko muilla sama ja ip heittää turkuun..no eihän sinne ole kuin 300km ja ikinä ei ole tuota elokuvaa edes ollut =D

Äänestä
  • Kävit turussa lesbat lataas, senkun maksat sen laskun kiltisti.

    Äänestä

juuri näin!! eikö tuollaista toimintaa saada oikeasti kitkettyä pois? laitonta rahan vinkumista/kiristämistä

Äänestä
  • Lähtökohtaisesti kuka tahansa saa haastaa kenet tahansa oikeuteen. Se on vähän niin kuin näitä yhteiskunnan peruspilareita tuo access to justice.

    Ja jos on sallittua mennä oikeuteen, niin kai on oltava sallittua myös tarjota mahdollisuutta sopia asia ennen oikeudenkäyntiä.

    Äänestä

  • Ei se ole sovinto. MOTissa ollut jutun sopinut sai UUDEN kirjeen samasta väitetystä jaosta. Ahneita huijareita nuo trollit on.

    PS. Asianajaja-liitolle on valitettu siitä, että kirjeen saaja halusi mennä oikeuteen selvittämään asian, HP jatkoi kirjeiden lähettämistä, sai siitä varoituksen.

    Äänestä

Miten kannattaa tehdä kun itselle tuli eilen kirje vaatimus maksaa korvaus vaan vähän ihmetyttää latauksen aika melkein vuoden takaa

Äänestä
  • Näin mulle kerrottiin toisessa paikassa eli ei kannata tehdä mitään.

    Adultia/Filmia ei ole vienyt oikeuteen vielä ensimmäistäkään tapausta, ei taida resurssit/osaaminen riittää näillä puuhastelijoilla. HP ainoa joka on muutaman kerran vaivautunut markkinaoikeuteen asti. HP:n kirjeetkin kannattaa jättää huomioimatta, sitten jos haaste tulee niin palkkaa asianajajan..

    Äänestä

  • Okei. Mut entä miten tuo kannattaa setviä kun IP osoite on hankala saada.

    Äänestä

  • Pistät kirjeen piirongin laatikkoon. Noi huijarit vain uhkailee ja saa pelokkaat mummot ja papat maksamaan kun niiden naapurit on murtauneet niiden verkkoihin. Tai kun torrentsofta on pistänyt heidän ip-osoitteensa parveen (osa ohjelmista tekee niin, laittaa parveen random ip-osoitteita, juuri seuraamisen vaikeuttamiseksi).

    Vaihtoehtoisesti: kiistät kaiken, et kerro mac-osoitteita tai muita (kysyvät varmasti), ja ilmoitat että asia on kannaltasi loppuun käsitelty ja ilmoitat, että mikäli kirjeitä vielä tulee, viet ne poliisille ja teet rikosilmoituksen kotirauhan häirinnästä.

    Äänestä

  • Kiristäjätvankilaanjo kirjoitti:

    Pistät kirjeen piirongin laatikkoon. Noi huijarit vain uhkailee ja saa pelokkaat mummot ja papat maksamaan kun niiden naapurit on murtauneet niiden verkkoihin. Tai kun torrentsofta on pistänyt heidän ip-osoitteensa parveen (osa ohjelmista tekee niin, laittaa parveen random ip-osoitteita, juuri seuraamisen vaikeuttamiseksi).

    Vaihtoehtoisesti: kiistät kaiken, et kerro mac-osoitteita tai muita (kysyvät varmasti), ja ilmoitat että asia on kannaltasi loppuun käsitelty ja ilmoitat, että mikäli kirjeitä vielä tulee, viet ne poliisille ja teet rikosilmoituksen kotirauhan häirinnästä.

    Jep. Itellä ei oo kyllä ollu tietokonetta tuolloin käytössä.

    Äänestä

  • 50007 kirjoitti:

    Jep. Itellä ei oo kyllä ollu tietokonetta tuolloin käytössä.

    Oliko tuolloin mitään nettiliittymää/IP-osoitetta (vaikka känny)? Jos ei, niin teepäs rikosilmoitus petoksen yrityksestä ihan sillä perusteella, ettei sinulla ollut väitetyn jakamisen aikana edes liittymää. Jos taas oli, niin edelleen sinne piironginlaatikkoon, Adultia ei haasta ketään.

    PS. Adultialta tulee kymmenkunta kirjettä. Aina varoittavat, että oikeuteen mennään, mutta eivät ikinä vie.

    Äänestä

  • Oli ja silloin mutta epäilen että joku muu on käyttänyt sitä. Kun olin töissä sillä aika välillä milloin se on tapahtunut.

    Äänestä

Tänään tuli kolmas kirje adultialta??!!
Vaaditaan taas rahaa heti! ja samoja tekijänoikeuksia olen rikonnut??

Tuleekohan näitä vielä montakin kirjettä! Tai että antaako adultia vain asian olla vai jaksaako ne vain lähettää kirjeitä siinä toivossa että alan maksaa

Äänestä
  • Tahti kiihtyy, kirjeitä alkaa tulla joka viikko.

    Äänestä

Paskanna kirjekuoreen ja lähetä takaisin

Äänestä

Soitin polisiilaitokselle ja sieltä sanottiin, että kannatta tehdä rikosilmoitus. Sen jälkeen pitäisi loppua kirjeiden tuleminen.

Äänestä

Kolmas kirje adultiasta... ei merkitystä maksatko vai et, lähetävät uusia vaikka maksaisitkin. Näin kävi tutulle jolle tuli myös kirje.

Äänestä

Miten kannattaa nyt toimia kun sain tietää että IP osoite on ollut silloin käytössä minun operaattoriliittymässä latauksen ja jaon aikana. Enkä kyllä ole maksanut sitä summaa mitä ovat vailla

Äänestä
  • Et tee mitään. Et ole vastuussa mitä muut liittymälläsi tekee. Myös tulevat kirjeet voit ignoorata.

    Äänestä

Tee poliisille tutkintapyyntö kiristyksestä ja laittomasta uhkauksesta. Liitä kirjeet todisteaineistoksi.

Äänestä

minulta vaaditaan yli 10:nestä elokuvasta ja muutamasta sarjasta yhteensä jo 15000e..en tietenkään pysty maksamaan ja yhteydenottoni jälkeen ovat myös soitelleet minulle viikottain..kuulemma oikeuteen luultavasti mennään ja kulut voivat kymmenkertaistua..tätä olen nyt stressannut nyt yli 8kk!!! kiellän kaiken mutta olen kuulemma vastuussa nettiyhteydestäni

Äänestä
  • Menet poliisille. Kiristäjät vain uhkailevat ja nyt näköjään vielä törkeästi valehtelevat. Et ole vastuussa nettiyhteydestäsi, vain kuin siltä osin mitä ITSE sillä teet. Mitä muut tekevät, et ole vastuussa. Tästä on oikeuden päätös (en muista tarkemmin, mutta murobbs:llä tietävät kyllä). Kyseessä on petoksen yritys, tee siitä rikosilmoitus, ja kerro sama kuin täällä, eli että olet syytön, ja soittavat jatkuvasti vaikka olet ilmaissut syyttömyytesi.

    Kuka kirjeen lähetti? Vain Hedman Partners on haastanut oikeuteen, ja hekin saivat kerran niin pahasti nenilleen, että uusia haasteita tuskin tulee ihan heti. Jos tulee, hanki asianajaja. Syyttömänä jos päädyt oikeuteen, maksaa hävijäjä kulusi. Aavia on se firma, jolta Hedman sai nenilleen.

    Äänestä

  • Eihän adultia haasta ketään, miksi näitä pitäisi maksaa.

    Äänestä

joo itselle tuli filmiasta kirje jossa vaaditaan elokuvan jakamisesta 600e. kyseessä elokuva mechanic ressurection. tapahtuma päivä oli 17.12 eli viime joulukuussa. enkä ole jakanut elokuvia ikinä. varmaan tuskin kannattaa alkaa makselemaan noille? http://www.hs.fi/talous/art-2000005258772.html tossa hesarin parin viikon takainen juttu aiheesta jossa nämä kiristäjät joutuvat kerämään jatkossa enemmän näyttöä kuin joku sekunnin jako.

Äänestä
  • Terve! Mulla tuli nyt toinen kirje 550€ joku leffa en oo kattonut ja olin jo muuttanut pois kyseistä asunnosta ja asunnossa oli talon vuokraan sisältämä internet.. pois muuttaessa ei mainittu sitä että pitää se sulkea erikseen sain ekan kirjeen 6 kk sitten ja sillon suljin sen kun soitin telialle asiasta. Mutta en ole itse ladannut enkä asunut enää kyseissä asunnossa 3 vuoteen. Soitin hedmanille ja sanoin että en ole asunut kyseisessä asunnossa lataushetkenä. Pyysivät laittamaan sähköpostia: todistuksen että en ole asunut enää ja sanoivat että voin yliviivata henkilötietoni siitä. Miten toimin? Lähetänkö sen paperin heille?

    Äänestä

  • Ryöväriroope kirjoitti:

    Terve! Mulla tuli nyt toinen kirje 550€ joku leffa en oo kattonut ja olin jo muuttanut pois kyseistä asunnosta ja asunnossa oli talon vuokraan sisältämä internet.. pois muuttaessa ei mainittu sitä että pitää se sulkea erikseen sain ekan kirjeen 6 kk sitten ja sillon suljin sen kun soitin telialle asiasta. Mutta en ole itse ladannut enkä asunut enää kyseissä asunnossa 3 vuoteen. Soitin hedmanille ja sanoin että en ole asunut kyseisessä asunnossa lataushetkenä. Pyysivät laittamaan sähköpostia: todistuksen että en ole asunut enää ja sanoivat että voin yliviivata henkilötietoni siitä. Miten toimin? Lähetänkö sen paperin heille?

    Älä tee mitään, esität todisteet sitten oikeudessa.
    Äläkä ota enää yhteyttä.

    Äänestä

  • Moi ,
    Sain kirjeen myös tuon mechanic ressurection leffan jakaanisesta.... 600€ ovat vailla.
    Miten sun juttu edennyt ,, maksoitko ?

    Äänestä

  • Minulle tullut myös samasta leffasta. En ole tollasta lataillut enkä ole heihin missään yhteydessä ollut. Kirjeitä on tullut 6 kappaletta

    Äänestä

Meillekin tullu kai 2 kirjettä, leffana london has fallen. Oltais vuos sitten muka elokuvaa jaettu. IP osoitteet ei täsmää kellään eikä kukan ole kuullutkaan kyseisetä elokuvasta. Ei aijota mitään tehdä kun ei olla mihinkään syyllistytty. Ja kirjeessä oli juuri 600€ maksupyyntö tai joku sellainen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Syytönkö kirjoitti:

Kirjeitä on postista tullut missä vaaditaan korvausta laittomasta jakamisesta.
Kirjeessä aika, päivä ja ip-osoite.. En muista mitä kyseisenä päivän on tullut läppärillä tehtyä jos edes oltua koneella.
DNA ei voinut auttaa. Netistä katselin ja selvittelin kirjeessä olevaa ip-osoitetta.. Osoittaa lahden suuntaan. En asu lahdessa.
Mietinnössä nyt on että maksaako maksu? Varmuutta ei ole olenko syyllistynyt kyseiseen asiaan ja sen selvittäminen on tuottanut tuskaa, koska se "rikos" on tapahtunut yli puoli vuotta sitten...

Jääkö vain vaihtoehdoksi ottaa yhteyttä kyseiseen firmaan että mikä homma? Vai maksaa maksu!??

Auttakaa joku, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu