Onko normaalia kun Volvon 146hv kone kiertää 3600rpm, mutta nopeutta vain 17 solmua? Veneenä Bella 630, normaali liukuva cabin vene. Tässä vauhdissa plaanaa jotenkin, mutta minusta näillä kierroksilla pitäisi olla enemmän vauhtia. Vai onko tämä normaalia? Jos ei ole, mitä pitäisi tehdä?
Kiitos vastauksista.
Onko normaalia?
8
300
Vastaukset
Olipa tyhmä kysymys. Volvon 146 hp 16V kone kiertää maksimissaan reilusti yli 5t rpm ja matkanopeudella tulee käyttää yli 4000 rpm kierroksia. Eli "146" kääntää vain kiltisti lisää hanaa niin Bellakin liikkuu yli 20 solmun matkanopeutta. Ei enää lisää tyhmiä kysymyksiä, kitoos.
- Better_Than_Life
Tuo 146 hv Volvo on 8V kone kun taas 167 hv versio on 16 venttiilinen. Tarkkuutta Jurpå!
Oho, ihanko kävit netissä katsomassa? Eri kätevää, eikö olekin!
Itse asia ei kuitenkaan muutu mihinkään. Ja tämä sama pösilö edelleen vakavissaan ihmettelee että pitäisikö V-kasia ajaa samoilla kierroksilla kuin pientä neloskonetta. Voi luoja!- Koneinsinööri_V8
Urpålla on kyllä käytöstavat hukassa. Jos ei pysty kohteliaasti vastailemaan muille, voi olla vaikka hiljaa.
- FreedomOfthePress
Koneinsinööri_V8 kirjoitti:
Urpålla on kyllä käytöstavat hukassa. Jos ei pysty kohteliaasti vastailemaan muille, voi olla vaikka hiljaa.
Sehän tässä Suomi24 sivustossa on niin mielenkiintoista, että täällä näkyy koko kansan kädenjälki.
Jotkut yrittävät jo ketjun aloituksessa rajata vastaajien aiheessa pysymisen ja näin ikäänkuin rajoitaa ilmaisun vapautta, mutta useimmiten tämä on turhaa.
Yleensä keskustelu hakee raiteensa muutaman postauksen jälkeen ja ne muutamat "omituiset" kommentit hukkuvat sinne väliin lievänä kohinana.
On jo pitkään ollut selvää, että tämä sivusto on tällä hetkellä paras yleistä veneilyä koskeva sivusto - monien nenäänsä tuhauttelevien harmiksi :)
Nämä rekisteröitymistä vaativat sivustot antavat kyllä tarkkoija ohjeita joihinkin tiettyihin kysymyksiin, mutta keskustelu loppuu useimmiten melko nopeasti.
Siellä saattaa olla viikkoja aivan hiljaista, ilman mitään liikennettä. Se vastaavasti vähentää vierailuja entisestään ja kierre on valmis.
Näitä ketjuja täytyy vain opetella lukemaan uudella tavalla ja sivuuttaa ylilyönnit ja muut tökeryydet.
- mertenKyntäjä
Eli on hyvinkin normaalia.
Sen sijaan ei ole normaalia ajaa noilla kierroksilla, mutta sitähän ei kysytty. - 146
Eikun aikaisempi veneenä oli 245 Beikku vm 06 . Siinä oli 220hv kasikone. Se plaanaa reippaasti jo alle 3000 kierroksen ja 23 solmun matkavauhti pysyi kivasti vähän päälle 3200 kierroksen. Siihen verrattuna saman vauhdin matkanopeuden pitäminen yli 4000 kierroksen tuntuu jo vähän huudattamiselta. Eikö polttoainekulutuksenkin takia olisi hyvä pitää kierrokset alle 3500n niin Bellassa kuin Beikussakin?
- SinähänSälliOot
Se vauhti nousee, kun kierrokset kasvaa. Ei se pysy samana.
Volvon kone on tehty "laulamaan" eli se ei tykkää raskaasta kuormasta matalilla kierroksilla.
Oletko ihan tosissasi, että sinun mielestäsi on taloudellisempaa ajaa juuri liukukynnyksen alla sen sijaan, että ajaisi liu'ussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923392
- 623097
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342604- 802393
- 802343
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402046Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan211679- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil391614