Onko normaalia?

146

Onko normaalia kun Volvon 146hv kone kiertää 3600rpm, mutta nopeutta vain 17 solmua? Veneenä Bella 630, normaali liukuva cabin vene. Tässä vauhdissa plaanaa jotenkin, mutta minusta näillä kierroksilla pitäisi olla enemmän vauhtia. Vai onko tämä normaalia? Jos ei ole, mitä pitäisi tehdä?
Kiitos vastauksista.

8

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olipa tyhmä kysymys. Volvon 146 hp 16V kone kiertää maksimissaan reilusti yli 5t rpm ja matkanopeudella tulee käyttää yli 4000 rpm kierroksia. Eli "146" kääntää vain kiltisti lisää hanaa niin Bellakin liikkuu yli 20 solmun matkanopeutta. Ei enää lisää tyhmiä kysymyksiä, kitoos.

      • Better_Than_Life

        Tuo 146 hv Volvo on 8V kone kun taas 167 hv versio on 16 venttiilinen. Tarkkuutta Jurpå!


      • Oho, ihanko kävit netissä katsomassa? Eri kätevää, eikö olekin!
        Itse asia ei kuitenkaan muutu mihinkään. Ja tämä sama pösilö edelleen vakavissaan ihmettelee että pitäisikö V-kasia ajaa samoilla kierroksilla kuin pientä neloskonetta. Voi luoja!


      • Koneinsinööri_V8

        Urpålla on kyllä käytöstavat hukassa. Jos ei pysty kohteliaasti vastailemaan muille, voi olla vaikka hiljaa.


      • FreedomOfthePress
        Koneinsinööri_V8 kirjoitti:

        Urpålla on kyllä käytöstavat hukassa. Jos ei pysty kohteliaasti vastailemaan muille, voi olla vaikka hiljaa.

        Sehän tässä Suomi24 sivustossa on niin mielenkiintoista, että täällä näkyy koko kansan kädenjälki.
        Jotkut yrittävät jo ketjun aloituksessa rajata vastaajien aiheessa pysymisen ja näin ikäänkuin rajoitaa ilmaisun vapautta, mutta useimmiten tämä on turhaa.
        Yleensä keskustelu hakee raiteensa muutaman postauksen jälkeen ja ne muutamat "omituiset" kommentit hukkuvat sinne väliin lievänä kohinana.
        On jo pitkään ollut selvää, että tämä sivusto on tällä hetkellä paras yleistä veneilyä koskeva sivusto - monien nenäänsä tuhauttelevien harmiksi :)
        Nämä rekisteröitymistä vaativat sivustot antavat kyllä tarkkoija ohjeita joihinkin tiettyihin kysymyksiin, mutta keskustelu loppuu useimmiten melko nopeasti.
        Siellä saattaa olla viikkoja aivan hiljaista, ilman mitään liikennettä. Se vastaavasti vähentää vierailuja entisestään ja kierre on valmis.
        Näitä ketjuja täytyy vain opetella lukemaan uudella tavalla ja sivuuttaa ylilyönnit ja muut tökeryydet.


    • mertenKyntäjä

      Eli on hyvinkin normaalia.

      Sen sijaan ei ole normaalia ajaa noilla kierroksilla, mutta sitähän ei kysytty.

    • 146

      Eikun aikaisempi veneenä oli 245 Beikku vm 06 . Siinä oli 220hv kasikone. Se plaanaa reippaasti jo alle 3000 kierroksen ja 23 solmun matkavauhti pysyi kivasti vähän päälle 3200 kierroksen. Siihen verrattuna saman vauhdin matkanopeuden pitäminen yli 4000 kierroksen tuntuu jo vähän huudattamiselta. Eikö polttoainekulutuksenkin takia olisi hyvä pitää kierrokset alle 3500n niin Bellassa kuin Beikussakin?

      • SinähänSälliOot

        Se vauhti nousee, kun kierrokset kasvaa. Ei se pysy samana.
        Volvon kone on tehty "laulamaan" eli se ei tykkää raskaasta kuormasta matalilla kierroksilla.

        Oletko ihan tosissasi, että sinun mielestäsi on taloudellisempaa ajaa juuri liukukynnyksen alla sen sijaan, että ajaisi liu'ussa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      4185
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      37
      4095
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      87
      3236
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2691
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      216
      2680
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      129
      2627
    7. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      19
      2537
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      2369
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      101
      2193
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      371
      1813
    Aihe