Edullisia taloja

UusielämäHuaHinissä

9

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OulunJamppa

      Nuo ovat paljon edullisempia ku suomalaisten rakentamat ja eikö net ossaa paremmin rakentaa siihen ilmastoonki. Hyvä saaha tietoa noistaki.

      • RakMestThai

        Suomalaisten rakentamat on rakennettu bisnesidealla, siis tehdään ja myydään.
        Laadusta en tiedä sanoa mitään.
        Nuo myynnissä olevat on sekalainen otos aivan kuten esim. suomessa jonkin LKV:n ja jokaiselle lienee oma historiansa.
        Yleensä Thaimaalaisten rakentamista voin kokemuksella kertoa, että löytyy laidasta laitaan tottakai kuten suomestakin, joten ennen mahdollista hankintaa kannattaa käyttää luotettavaa asiantuntemusta avukseen.
        Meillä on talo Thaimaassa, joka on Thaimaalaisen rakentama aikoinaan itselleen ja pienen remontin ja muutenkin tason nostattamisen jälkeen ollaan oltu tyytyväisiä.
        Tosin meillä hankinta sujui sutjakkaasti kun vaimo Thai ja minä rakennusmestari.
        Aloitus koskee Hua Hiniä, mutta sama tilanne kaikkialla.


      • Itse olen ostanut talon tontteineen Mekong joen rannalta. Talo ja tontti tulivat tietenkin Thai vaimoni nimiin. Talo oli vanha. Viime kesänä remontoimme sen. Annoimme urakan Thaimaalaiselle pienelle yritykselle. Itse jouduin olemaan pelkkänä ulkopuolisena tarkkailijana, koska ei ollut lupa tehdä töitä.
        Oma lukunsa oli tietysti kaupanteko ja talon rekisteröinti maarekisteriin. Minunkin passista otettiin monta kopiota ja niitä täytyi sitten allekirjoittaa vaikka en Thai tekstistä mitään ymmärtänyt.
        Kaikille koiranleuoille tiedoksi. Talo ja maa on vaimoni nimissä ja minä olen siellä pelkkänä huutolaispoikana. Täytyy olla mielin kielin maksamassani talossa tai joudun ulkoruokintaan.
        Vielä yksi asia. Tein tämän ratkaisun omasta vapaasta tahdostani ja täydessä ymmärryksessä.
        Kateellisille vielä pureskeltavaa. Nämä eivät olleet minun viimeiset rahat jotka annoin taloon.


      • RakMestThai

        Autsista Thaimaan ystävä, kyllä sun tulevaisuutes pian täälä kirjoitetaan, tavataan ulkoruokintapisteessä sitte.


    • Sami1970

      Mä oon vähän pettynyt jotku puhuu asiaa eikä hauku tuntemattomia☺

      • AamuValkenee

        Ole huoleti Sami, kun Totuustarkkailija Maija aktivoituu päivätehtäväänsä, niin alkaa kyllä tapahtumaan mm. päätelmällä että rakennusmestari on original ja varsinkaan Chiang Maissa ei ole ainoatakaan hyvää taloa.
        Niin ja tietysti koska tontilliset talot tulee olla vaimon nimissä, niin suomalainen on jo menettänyt talonsa vaimolle ja erityisesti myös vaimon sukulaisille.


    • Ostoaharkitseva

      Aivan eri hinnoissa, kuin Suomalaisten rakentajien ryöstöhintaiset kohteet. Katselin hieman tarjontaa Hua Hinistä ja Pattayalta, tässä joku kohde Hua Hinistä:
      http://huahin-dreamhouse.com/

      • MyösHarkitseva

        Laittaisitko linkin myös ryöstöhintaisiin.


    • 654767567657

      Thaimaassa talolla ei ole mitään todellista arvoa, ainoa joka maksaa on tontti, eikä sitä voi falle ostaa, joten talonkin ostaminen vuokratontilla on hyvin kyseenalaista, olet tosiasiassa vuokralla omistamassasi talossa vuokrasopimisessa määrätyn ajan, ja voit sopimuksen jälkeen suostua omistajan uuteen vuokraan, tai korjata talosi pois, vieraan tontilta, tai yritä myydä 6milj. maksanutta kahdenkymmenen vuoden päästä, saatko edes 100.000 bahtia, kuka maksaa silloin 10 vuoden vuokrasopimuksesta yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4144
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1732
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1557
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1494
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1428
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1395
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1346
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1265
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1119
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1098
    Aihe