Edullisia taloja

UusielämäHuaHinissä

9

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OulunJamppa

      Nuo ovat paljon edullisempia ku suomalaisten rakentamat ja eikö net ossaa paremmin rakentaa siihen ilmastoonki. Hyvä saaha tietoa noistaki.

      • RakMestThai

        Suomalaisten rakentamat on rakennettu bisnesidealla, siis tehdään ja myydään.
        Laadusta en tiedä sanoa mitään.
        Nuo myynnissä olevat on sekalainen otos aivan kuten esim. suomessa jonkin LKV:n ja jokaiselle lienee oma historiansa.
        Yleensä Thaimaalaisten rakentamista voin kokemuksella kertoa, että löytyy laidasta laitaan tottakai kuten suomestakin, joten ennen mahdollista hankintaa kannattaa käyttää luotettavaa asiantuntemusta avukseen.
        Meillä on talo Thaimaassa, joka on Thaimaalaisen rakentama aikoinaan itselleen ja pienen remontin ja muutenkin tason nostattamisen jälkeen ollaan oltu tyytyväisiä.
        Tosin meillä hankinta sujui sutjakkaasti kun vaimo Thai ja minä rakennusmestari.
        Aloitus koskee Hua Hiniä, mutta sama tilanne kaikkialla.


      • Itse olen ostanut talon tontteineen Mekong joen rannalta. Talo ja tontti tulivat tietenkin Thai vaimoni nimiin. Talo oli vanha. Viime kesänä remontoimme sen. Annoimme urakan Thaimaalaiselle pienelle yritykselle. Itse jouduin olemaan pelkkänä ulkopuolisena tarkkailijana, koska ei ollut lupa tehdä töitä.
        Oma lukunsa oli tietysti kaupanteko ja talon rekisteröinti maarekisteriin. Minunkin passista otettiin monta kopiota ja niitä täytyi sitten allekirjoittaa vaikka en Thai tekstistä mitään ymmärtänyt.
        Kaikille koiranleuoille tiedoksi. Talo ja maa on vaimoni nimissä ja minä olen siellä pelkkänä huutolaispoikana. Täytyy olla mielin kielin maksamassani talossa tai joudun ulkoruokintaan.
        Vielä yksi asia. Tein tämän ratkaisun omasta vapaasta tahdostani ja täydessä ymmärryksessä.
        Kateellisille vielä pureskeltavaa. Nämä eivät olleet minun viimeiset rahat jotka annoin taloon.


      • RakMestThai

        Autsista Thaimaan ystävä, kyllä sun tulevaisuutes pian täälä kirjoitetaan, tavataan ulkoruokintapisteessä sitte.


    • Sami1970

      Mä oon vähän pettynyt jotku puhuu asiaa eikä hauku tuntemattomia☺

      • AamuValkenee

        Ole huoleti Sami, kun Totuustarkkailija Maija aktivoituu päivätehtäväänsä, niin alkaa kyllä tapahtumaan mm. päätelmällä että rakennusmestari on original ja varsinkaan Chiang Maissa ei ole ainoatakaan hyvää taloa.
        Niin ja tietysti koska tontilliset talot tulee olla vaimon nimissä, niin suomalainen on jo menettänyt talonsa vaimolle ja erityisesti myös vaimon sukulaisille.


    • Ostoaharkitseva

      Aivan eri hinnoissa, kuin Suomalaisten rakentajien ryöstöhintaiset kohteet. Katselin hieman tarjontaa Hua Hinistä ja Pattayalta, tässä joku kohde Hua Hinistä:
      http://huahin-dreamhouse.com/

      • MyösHarkitseva

        Laittaisitko linkin myös ryöstöhintaisiin.


    • 654767567657

      Thaimaassa talolla ei ole mitään todellista arvoa, ainoa joka maksaa on tontti, eikä sitä voi falle ostaa, joten talonkin ostaminen vuokratontilla on hyvin kyseenalaista, olet tosiasiassa vuokralla omistamassasi talossa vuokrasopimisessa määrätyn ajan, ja voit sopimuksen jälkeen suostua omistajan uuteen vuokraan, tai korjata talosi pois, vieraan tontilta, tai yritä myydä 6milj. maksanutta kahdenkymmenen vuoden päästä, saatko edes 100.000 bahtia, kuka maksaa silloin 10 vuoden vuokrasopimuksesta yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1166
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      663
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe