Termi uuslestadiolaisuus on täysin Suomi24:sen keksimä termi.
Kyseisen nimistä uskonliikettä ei ole koskaan ollutkaan.
Lestadiolaisuus voidaan karkeasti jakaa vanha- ja uuslestadiolaisiin, mutta ne ovat vain karkeita jakoja, ei herätysliikkeitä.
Vanhalestadiolaisiksi nähdään esikoislestadiolaiset ja vanhoillislestadiolaiset. Molemmat eri suuntia ominen painotuksineen.
Uuslestadiolaisiksi taas voisi kutsua rauhansanalaisia, uusheränneitä ja muita myöhemmin syntyneitä lestadiolaisuuden suuntia.
Jaot eivät ole kuitenkaan ihan yksioikoisia, sillä monet "uudemmista" liikkeistä saattaa, tai saattoi olla paljon konservatiivisempia, kuin ne, joista ovat lähteneet. Moni lestadiolaisuuden haara on kuukahtanut pois... Siis myös niitä hyvin liberaaleja suuntia on kuollut pois. Näistä ei voine käyttää nimitystä "uuslestadiolaisuus".
Pyydän kalliisti Suomi24:sta poistamaan tämän palstan ja perustamaan tilalle Rauhan Sanalle, Uusheräykselle ja esikoislestadiolaisuudelle omat palstat. Lestadiolaisuuspalsta taas voitaisiin muuttaa "yleistä lestadiolaisuudesta", tai "muut lestadiolaissuunnat".
Uuslestadiolaisuutta ei ole!
8
396
Vastaukset
- PukstaviJaUsko
Uuslestadiolainen ei halua identifioitua uuslestadiolaiseksi. Miksi? Uskon, että siihen on olemassa syykin. Kukaan ei sitä halua sanoa.
- hupp
Koska sennimistä liikettä tai aatetta ei ole! Katso aloitus!
- Miksi_tämä
hupp kirjoitti:
Koska sennimistä liikettä tai aatetta ei ole! Katso aloitus!
Ei ole, näin on.
Kukahan tämänkin palstan on saanut aikaan? - SuviUunotKunniaan
Suomi24:llä ei ole ollut asiantuntijuutta tätä perustaessa.
- Juuso_tietavä
Uusin ryhmä on Esikoiset ry heille varattu keskustelu palsta
- VirtuaaliLinkkiUusimpaan
Ahaa. Perustamalla uuden ryhmän saa oikeudet hallita tätä ryhmää? :)
- herää909
uusheräys niminen hurmos lahko on olemassa, http://uusherays.fi/
" Esikoiset "
raamatussa sanotaan, tai Jumala käski Mooseksen sanoa Faraolle: "Israel on minun esikoiseni, päästä minun poikani palvelemaan minua."
Samoin lause: "Egyptistä minä kutsuin poikani" tarkoittaa samaa, eli kanssa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821339Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä651115Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021108Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1691061Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103973Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍125830Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123758- 77745