Hei! Ajattelin kysyä teiltä jotka sairastatte skitsofreniaa tai tiedätte siitä enemmän, miten ihastunut skitsofreenikko toimii? Itselleni on sattunut niin (olen itse terve), että eräs henkilö, jolla tiedän olevan skitsofrenian, vaikutti mielestäni minuun ihastuneelta. Itse tulkitsin sen siitä, että kyseinen henkilö tuijotti minua usein pitkään (ja tuli monesti tosi lähelle minua seisomaan), ja kun näki minut, tuli usein luokseni, sinne missä minäkin olin. Vaikka ympärillä oli muitakin ihmisiä. Hän myös äksyili monille muille mutta minulle ei. Sain kuulla häneltä kohteliaisuuksia (esim. "vaikutat viisaalta") ja erään kerran kun seisoin yksin yhdessä paikassa, henkilö tuli eteeni seisomaan, katsoi minua jälleen sillä tavalla silmiin ja sanoi, että ei voinut olla katsomatta vartaloani. Hän myös kysyi minulta, haittaako minua kun hän puhuu yksikseen. Sanoin että ei tietenkään haittaa. Itsekin ihastuin. Mitä mieltä olette, onkohan kyseinen henkilö ihastunut minuun? Entä voiko käytös olla myös jotain sairauden mukanaan tuomaa?
Ihastunut skitsofreniaa sairastava henkilö?
Hämmentynytnainen
4348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Perhetutullani on skitsofrenia ja hän oli kerran ihastunut yhteen naiseen, mutta huomasi sitten, että se nainen olikin kaksi eri naista, jotka hän oli jostain syystä sekoittanut toisiinsa. Ne naiset eivät kuulemma olleet edes samannäköisiä. Niin että ihan mikä tahansa on todellakin mahdollista, kun on kyse skitrofreenikosta.
Ok. Miten tutullasi ilmeni se, että hän oli ihastunut siihen naiseen? Puhuiko esim. naisesta ja kuinka puhui naiselle itselleen? Millä tavalla nainen oli hänen mielestään kaksi eri naista?
Ja jos on esim. paranoidinen skitsofrenia, voiko silloin luottaa siihen, että sitä sairastava on ihastunut? Vai onko se harhaisuutta tms?
Onko kokemuksia?
Aloittaja